صفحه اصلی / سرخط خبرها / کاهش هزینه مالیات ستانی

سیاوش غیبی پور، کارشناس اقتصادی

کاهش هزینه مالیات ستانی

سرمقاله

یکی از ایرادات اصلی سازوکار اخذ مالیات در کشور نبود بانک های اطلاعاتی جامع و در دسترس است. زمانی که برای تعیین مالیات اقدام می شود و زمانی که باید میزان مالیات تشخیص داده شود، بانک های اطلاعاتی باید مرجع انجام این کار باشند. در حال حاضر چانه زنی و تاخیر در اجرای درست سازوکار اخذ مالیات مانند سال های گذشته کشور را دچار بحران خواهد کرد. اخذ مالیات باید برای افزایش درآمدهای دولت صورت بگیرد در حالی که در حال حاضر مالیات ستاتی با هزینه های بسیاری روبه رو است باید در راستای کاهش هزینه های مالیات ستانی گام برداشته شود. درآمدهای دولت باید برای توسعه اقتصادی صرف شود و اینکه در طول چند سال اخیر هنوز روش مناسبی برای تعیین میزان مالیات مودیان مالیاتی تدوین و اجرایی نشده است جای تعجب دارد چراکه دسترسی به بانک های اطلاعاتی در صورت خواست دولت امکان پذیر است. ممیزان باید بانک‌های اطلاعاتی قوی و به روز را در اختیار داشته باشند تا بر اساس آن مالیات افراد را محاسبه کنند. چند سالی است که دولت برنامه اخذ مالیات از خانه های خالی را مطرح می کند اما در اجرای آن اراده کافی وجود نداشته است. همچنین برای انجام این کار نیاز به بانک‌های اطلاعاتی است که در این راستا وزارت راه و شهرسازی باید به دنبال آن باشد که تا پایان سال سامانه ملی املاک و اسکان را راه‌اندازی کند.
بعد از آن این سامانه را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفته خواهد شد تا میزان بتوانند بر اساس داده‌های این سامانه نسبت به اخذ مالیات اقدام کنند. به هر ترتیب امروز مالیات ستانی هزینه دارد و باید این روند اصلاح شود. بانک های اطلاعاتی و نرم افزارهای جامع مالیاتی می توانند به دولت در اصلاح سازوکار مالیات ستانی کمک کنند. بانک های اطلاعاتی این امکان را در اختیار مجریان مالیاتی می گذراند تا بر اساس اطلاعات افراد، تعیین مالیات صورت بگیرد و با توجه به درآمدها مالیات بریده شود.

همچنین مطالعه کنید:

بازنگری در مشمولان یارانه‌نقدی‌؛پیش‌نیاز سیاست‌های حمایتی جدید بازنگری در مشمولان یارانه‌نقدی‌؛پیش‌نیاز سیاست‌های حمایتی جدید

از زمان پیدایش یارانه‌های نقدی در فضای اقتصادی ایران، بیش از یک دهه می‌گذرد؛ جایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *