صفحه اصلی / اسلایدر / گران فروشی میوه

افزایش خودسرانه کرایه وانت‌بارها بدون هیچ دستورالعمل و بخشنامه‌ای قیمت میوه را بالا برد

گران فروشی میوه

کسب و کار- گزارش های میدانی نشان می دهد وانت های حمل بار میوه خودسرانه کرایه حمل بار را 80 تا 120 هزار تومان افزایش داده اند و میوه در مراکز خرده فروشی و میادین تره بار گران فروخته می شود.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، طی چند روزی که افزایش قیمت بنزین می گذرد کم کم آثار تورمی این تصمیم آشکار می شود و بازار میوه از آن دسته بازارهایی است که در همین مدت افزایش قیمت و تخلفات فراوان را تجربه کرده است. وانت‌بارها بدون هیچ دستورالعمل و بخشنامه‌ای، کرایه حمل بار را به بهانه سهمیه بندی بنزین ۸۰ تا ۱۲۰ هزار تومان بالا برده‌اند؛ این مساله، قیمت تمام شده میوه و صیفی برای میوه‌فروشان افزایش داده و موجب شده آنها نیز نرخ‌های خود را تغییر دهند. مشاهدات میدانی نشان می‌دهد که قیمت هر کیلوگرم گوجه فرنگی رسمی در بازار بین ۱۱هزار و ۵۰۰ تا ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان، گوجه فرنگی گلخانه‌ای ۱۵ هزار تومان، پیاز قرمز هفت هزار و ۵۰۰ تومان، سیب زمینی ۵ هزار تومان، هویج ۴ هزار تومان، موز ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان، سیب زرد ۱۱ هزار تومان، سیب قرمز بین ۷ هزار و ۸۰۰ تا ۱۰ هزار تومان، نارنگی بین پنج هزار و ۶۰۰  تا ۱۰ هزار تومان، پرتقال تامسون بین ۶ هزار و ۷۵۰ تومان تا ۱۰ هزار تومان، سیب فرانسه ۱۰ هزار تومان، انار بین هفت هزار و ۵۰۰ تا ۱۱ هزار تومان، لیموشیرین هفت هزار و ۹۰۰ تا ۱۰ هزار تومان، خیار بین ۶ هزار و ۵۰۰ تا هفت هزار و ۶۰۰ تومان، لیموترش سنگی ۹ هزار و ۸۰۰ تومان است.

اما رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار در این رابطه می گوید: انواع میوه از مبدا که به مراکز عمده‌فروشی می‌رسد، به وسیله کامیون‌های سنگین که با سوخت گازوئیل حرکت می‌کنند، حمل می‌شود؛ بنابراین در این بخش هیچ افزایش قیمتی از ناحیه بنزین نخواهیم داشت.اسدالله کارگر اظهار کرد: البته در بخش خرده‌فروشی‌های میوه که انواع میوه را از میادین مرکزی به مراکز خرده‌فروشی تحویل می‌دهند، سوخت برخی از خودروهای این بخش بنزین است که البته وانت‌بارها سهمیه بنزین دریافت می‌کنند و با این وجود در این بخش هم افزایش قیمت نخواهیم داشت.

وی از ارائه درخواست پرداخت تسهیلاتی به مراکز خرده‌فروشی میوه در سطح شهر در راستای اصلاح قیمت بنزین خبر داد و گفت: مغازه‌داران به وسیله وانت‌بار که البته مشمول دریافت سهمیه بنزین یارانه‌ای است و یا خودروی شخصی خودشان میوه را تحویل می‌گیرند که قیمت بنزین روی خودروهای شخصی تاثیرگذار است. البته ما به آن‌ها ابلاغ کرده‌ایم که حق افزایش قیمت در میوه به علت اصلاح قیمت بنزین را ندارید و فقط باید درصد سودی که از سوی اتحادیه مجاز است را به قیمت تمام شده انواع میوه اضافه کنند. کارگر با بیان اینکه به دلیل شرایط مناسب آب‌وهوایی در کشور و موجودی خوب انواع میوه، افزایش قیمتی در بخش میوه نخواهیم داشت، تاکید کرد: این تسهیلات چه به مغازه‌داران داده شود چه نشود؛ مراکز خرده‌فروشی میوه حق افزایش قیمت ندارند و طبق مصوبه قبلی باید فقط همان درصد سود مجازشان را به قیمت میوه اضافه کنند.

سبد میوه خانواده ها کوچک شده است

علی حاج‌فتحعلی نایب‌رئیس اتحادیه بارفروشان

گرانی بنزین بدون اطلاع قبلی شوک سنگینی را به کشور وارد کرد،‌ به همین سبب دولت باید برای جبران آن، نظارت دقیق بر بازار داشته باشد تا قیمت کالاها به این بهانه افزایش پیدا نکند. البته صادرات نیز مزید بر علت شده تا گرانی در بازار مشاهده شود. متاسفانه در این شرایط و بیشتر به دلیل افزایش نرخ بنزین سبد میوه خانوده ها در حال کوچک شدن است. عدم نظارت بر بازار میوه در این شرایط باعث می‌شود که قیمت چند برابری از میدان مرکزی میوه و تره‌بار تا سطح شهر و خرده فروشی ها را شاهد باشیم. این در حالی است که فاصله میدان مرکزی میوه تا نزدیک‌ترین مغازه‌های سطح شهر کمتر از ۲ کیلومتر است قیمت‌های ۳-۲ برابری را نسبت به قیمت میدان مرکزی می‌بینیم.

مغازه‌دارن و خرده فروشی ها اجازه ندارند بیش از ۳۵ درصد به نرخ میوه‌ای که طبق فاکتور از میدان مرکزی دریافت کرده‌اند اضافه کنند اما این روزها به دلیل گرانی بنزین و به رغم اعلام ممنوعیت گرانی میوه به دلیل افزایش بدون مجوز کرایه های حمل و نقل در بازار نابسامانی قیمت ها

همچنین مطالعه کنید:

تاکید بر ارائه گزارش از وضعیت اقتصادی به رییسی / در دوران جنگ اقتصادی، اولویت تامین ارز کالاهای اساسی و دارو بود

در ابتدای این جلسه وزیر نفت گزارشی از عملکرد فروش نفت در دوران تشدید تحریم …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *