صفحه اصلی / اسلایدر / رکود بر اقتصاد جهان حاکم است
economy

رکود بر اقتصاد جهان حاکم است

کسب و کار نیوز - تجارت در سراسر جهان کاهش یافته است و بیشتر اقتصاد‌های برتر دنیا رشد اقتصادی نزدیک به صفر را نشان میدهند به عبارتی دنیا در آستانه یک رکود جدید قرار دارد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم، یک دهه پس از بحران مالی جهانی، در حالی که اقتصاد‌های برتر دنیا به نرخ بهره نزدیک به صفر عادت کرده اند، به نظر می‌رسد اقتصاد جهان همچنان نیاز به کمک دارد. متخصصان هنوز هم نمی‌دانند چگونه باید سلامت اقتصاد را حفظ کرد.

تجارت در سراسر جهان کاهش یافته است. بیشتر اقتصاد‌های برتر دنیا رشد اقتصادی نزدیک به صفر را نشان میدهند. سرمایه‌گذاری رو به کاهش است. بسیاری از نهادهای مالی مانند صندوق بین‌المللی پول، بخش مربوط به امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل، سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی و سازمان تجارت جهانی همه شرایط بدتر از این را پیش‌بینی کرده‌اند.

این شرایط بدون در نظر گرفتن مسائلی مانند جنگ عوارض دونالد ترامپ، برگزیت بوریس جانسون و درگیری اقتصادی بین ژاپن و کره جنوبی به وجود آمده است که البته این مسائل شرایط را بدتر می‌کنند.

پس از دفع تهدید رکود بزرگ یک دهه گذشته و مصرف تمام منابع مالی برای جنگ با این رکود در ۲۰۰۹، هنوز هم خطراتی وجود دارد. سوال نگران‌کننده این است که منابع مالی برای مبارزه با رکود جدید از کجا خواهد آمد؟

بدهی‌های دولتی و شرکتی در بالاترین حد خود قرار دارند و بیشتر بانک‌های مرکزی به رهبران سیاسی هشدار داده‌اند که منابع مالی خالی هستند.

بانک‌های مرکزی خواستار تحریک مالی هستند مثل ایجاد زیرساخت‌های مناسب و کاهش مالیات ولی بیشتر دولت‌ها درگیر کمبود بودجه هستند و تحت فشار برای کاهش هزینه‌ها به جای افزایش آن قرار دارند.

سازمان تجارت جهانی اخیراً پیش‌بینی رشد تجارت جهان را تا ۱.۲ درصد پایین آورده است. پیش‌بینی آن از رشد تجارت جهان در ماه آوریل ۲.۶ درصد بود. صادرات در کره جنوبی در ماه اکتبر برای یازدهمین ماه پیاپی کاهش یافت و میزان این کاهش ۱۴.۷ درصد بود.

در اقتصادی که صادرات بیش از ۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی آن را تشکیل می‌دهد، تصور تاثیر چنین رکودی سخت است.

کمیسیون اروپا در روز پنجشنبه گزارش داد که رشد اقتصادی اتحادیه اروپا در ۲۰۱۹ تا ۱.۱ درصد کند خواهد شد که آهسته‌ترین حد از زمان بحران بدهی دولتی است. با کاهش رشد اقتصادی، بازارهای کار هم وارد رکود می‌شوند و رشد دستمزدها متوقف خواهد شد.

تقاضا برای خودرو در چین هم در یکسال گذشته تا ماه جولای ۱۱.۴ درصد کاهش یافته است. کاهش تقاضا در بزرگترین بازار خودروی جهان، بر کل دنیا تاثیر می‌گذارد. چین همچنین کاهش شدیدی را در تجارت گزارش داده است. واردات چین برای ششمین ماه پیاپی کاهش یافت و در ماه اکتبر تا ۶.۴ درصد پایین آمد. از آنجایی که چین در مرکز زنجیره عرضه جهانی قرار دارد، این رکود در سراسر جهان حس خواهد شد. طبق گزارش صندوق بین‌المللی پول، حدود ۱۰۰ کشور جهان شاهد کاهش ارزش صادرات خود در نیمه اول سال ۲۰۱۹ بودند.

اگر ما واقعاً در آستانه یک رکود جدید قرار داشته باشیم و چین هم برای ایجاد یک محرک مالی در دسترس نباشد، امکانات ما برای مقابله با این رکود بسیار کم است.

همچنین مطالعه کنید:

انتظارات معیشتی از دولت جدید

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز ، یک اقتصاددان در این رابطه می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *