صفحه اصلی / اقتصادی / اقتصاد کلان / تورم کانادا زیر دو درصد باقی ماند
kanada

تورم کانادا زیر دو درصد باقی ماند

کسب و کار نیوز - نرخ تورم کانادا تا پایان سپتامبر بدون تغییر نسبت به ماه قبل در سطح ۱.۹ درصد باقی ماند.

نرخ تورم کانادا در بازه ۱۲ ماه منتهی به سپتامبر در سطح ۱.۹ درصد باقی ماند که این نرخ تورم کمترین تورم ثبت شده در این کشور از ماه مارس نیز محسوب می‌شود. این نرخ تورم که ۰.۲ درصد کمتر از نرخ پیش‌بینی شده توسط اقتصاددانان است، بیش از همه تحت تاثیر کاهش تورم در بخش انرژی قرار گرفته به گونه‌ای که در ۱۲ ماه منتهی به سپتامبر تورم بخش انرژی به منفی ۴.۶ درصد رسیده است. کاهش تقاضای جهانی برای خرید نفت و افزایش تولیدات کشورهای صادرکننده یکی از دلایل اصلی این کاهش عنوان می‌شود.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا به نقل از تریدینگ اکونومیکس، در دیگر بخش‌ها، تورم بخش حمل و نقل ۱.۴ درصد، لوزام منزل ۰.۵ درصد و غذا و نوشیدنی ۰.۷ درصد اندازه‌گیری شده است. قیمت گوشت یکی از بیشترین افزایش قیمت‌ها را در ماه سپتامبر داشته است به گونه ای که تورم آن از ۴.۸ درصد در ماه قبل به ۵.۵ درصد افزایش پیدا کرده است. نرخ تورم در ماه سپتامبر برای بخش پوشاک ۲.۶ درصد و برای مراقبت های درمانی ۱.۳ درصد اندازه گیری شده است.

بانک مرکزی کانادا این ماه نیز نرخ بهره را بدون تغییر باقی نگه داشت اما حفظ نرخ بهره در سطح فعلی با توجه به کاهش آن در آمریکا و اروپا امر دشواری خواهد بود. سالی گواتیری- کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در موسسه بی ام او کپیتال مارکتس – گفت: برای بانک مرکزی کانادا تا زمانی که اقتصاد با ریسک قابل توجهی مواجه نشود، دلیلی برای کاهش بیشتر نرخ بهره وجود ندارد.

رابرت بوث- کارشناس موسسه تی دی سکیوریتیز نیز گفت: فکر می‌کنیم که در صورت تداوم کاهش قیمت نفت با توجه به وابستگی اقتصاد کانادا به صادرات این محصول، نیاز به محرک های رشد بیشتری خواهد بود.

از سوی دیگر هسته تورمی که تغییرات قیمتی اقلام گروه انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای آن‌ها در نظر نمی‌گیرد، در ۱۲ ماه منتهی به سپتامبر به ۱.۹ درصد رسید. بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم کانادا در ماه سپتامبر ۰.۴ درصد اندازه گیری شده است که ۰.۵ درصد بیش‌تر از تورم ثبت شده ماه قبل است.

متوسط نرخ تورم کانادا دربازه زمانی ۱۹۱۵ تا ۲۰۱۹ معادل ۳.۱۳ درصد بوده است که بالاترین تورم  ثبت شده مربوط به ژوئن ۱۹۲۰ با ۲۱.۶درصد و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به ژوئن ۱۹۲۱ با منفی ۱۷.۸ درصد بوده است.

همچنین مطالعه کنید:

افزایش قیمت نان با پایان ماه رمضان

به گزارش کسب و کار نیوز، هر ساله در آغاز سال همراه با افزایش نرخ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *