صفحه اصلی / اسلایدر / گرانی چندباره لبنیات
گرانی چندباره لبنیات

سازمان حمایت: دامداران شیر خام را گران می فروشند

گرانی چندباره لبنیات

کسب و کار- لبنیات باز هم گران شد. قیمت لبنیات به فاصله کمتر از سه ماه برای چندمین بار افزایش یافت و این درحالیست که بخش زیادی از مصرف کنندگان قدرت خرید این محصولات با نرخ های قبلی را نیز نداشتند.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، درحالی که نرخ فرآورده های لبنی در ۱۰ تیر ماه سال جاری افزایش یافته بود به فاصله کمتر از ۳ ماه قیمت این محصولات دوباره با تصمیم سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان افزایش یافت. رستمی مدیرکل نظارت بر محصولات کشاورزی و مواد غذایی سازمان حمایت سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به تازگی اعلام کرده است: براساس آخرین تصمیمات گرفته شده در چهلمین جلسه کار گروه تنظیم بازار سقف قیمت کیفی ترین شیرخام و همچنین ۱۴ قلم فرآورده‌های لبنی تعیین و ابلاغ شده است. وی افزود: بر این اساس و با توجه به دریافت اطلاعاتی مبنی بر افزایش قیمت شیر خام به ویژه از سوی واحدهای دامداری صنعتی، پیگیری لازم در خصوص رعایت سقف قیمت‌های مصوب انجام گرفته است. بنابراین گزارش درحالی که قیمت لبنیات دو مرتبه بر اساس تصمیم سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان به فاصله کمتر از سه ماه افزایش می یابد که بخش زیادی از مردم توان مصرف این محصولات با قیمتهای قبلی را نیز ندارند. تولید کنندگان فرآورده های لبنی برای رهایی از ضرر و زیان احتمالی ناشی از کاهش فروش محصولات در بازارهای داخلی، صادرات این محصول را افزایش داده اند؛ کاهش ارزش پول ملی باعث شده که صادرات این محصول سود مناسبی داشته باشد.

این در حالی است که معاون وزیر صنعت در نامه ای به معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد که گزارشات و اخبار واصله کماکان حاکی از عرضه شیرخام توسط دامداران بالاتر از قیمت مصوب و عدم تمکین دامداران در رعایت قیمت مصوب این کالا است. عباس تابش معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان با ارسال نامه‌ای به رضایی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که قیمت شیرخام بالاتر از نرخ مصوب به فروش می رسد و در این زمینه گران فروشی وجود دارد. در این نامه آمده است که گزارشات و اخبار واصله کماکان حاکی از عرضه شیرخام توسط دامداران بالاتر از قیمت مصوب و عدم تمکین دامداران در رعایت قیمت مصوب این کالا است.

متن این نامه به این شرح است: گزارشات و اخبار واصله کماکان حاکی از عرضه شیرخام توسط دامداران بالاتر از قیمت مصوب و عدم تمکین دامداران در رعایت قیمت مصوب این کالا می‌باشد. با عنایت به نقطه نظرات آن وزارتخانه و علیرغم اینکه در محاسبات بهای تمام شده شیرخام قیمت هر کیلو گرم سبوس گندم ۱۲۵۰۰ ریال لحاظ شده، مطابق تصمیمات متخذه در پنجاه و سومین جلسه کارگروه تنظیم بازار ابلاغی طی نامه شماره  ۶۰٫۱۷۶۷۷۶ مورخ ۱۳۹۸٫۶٫۳۰ قیمت سبوس گندم از هر کیلو ۱۲۵۰۰ ریال به ۱۰۰۰۰ ریال کاهش یافته و سایر نهاده‌های دامی نیز با قیمت مصوب توسط آن وزارتخانه تأمین و عرضه می‌گردد با این اوصاف عملاً هر گونه گران‌فروشی شیرخام توسط دامداران فاقد توجیه قانونی است. لذا ضرورت دارد مجدداً رعایت سقف قیمت مصوب به کلیه واحدهای عمده دامداری صنعتی و سنتی تولیدکننده شیرخام ابلاغ گردد. بدیهی این سازمان بر اساس تکالیف قانونی و در جهت حمایت از حقوق مصرف‌کننده و به عنوان وظیفه ذاتی، برخورد با گرانفروشی واحدهای متخلف را در دستور کار قرار خواهد داد.

کارخانجات دخالتی در گرانی اخیر نداشته اند

رضا باکری، دبیر انجمن صنایع لبنی

از سال گذشته که موج گرانی پس از کالاهای غیراساسی به اقلام اساسی رسید قیمت محصولات لبنی همراه با نرخ تورم افزایش داشته است‌. علت اصلی گرانی محصولات لبنی در سال گذشته فروش شیر خام بیش از نرخ مصوب از سوی دامداران بود‌. با افزایش هزینه‌های حقوق و دستمزد، تغییرات نرخ ارز یا حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از کره وارداتی، مواد بسته‌بندی و پتروشیمی به کارخانه‌های لبنی پیشنهاد داده‌ایم تا مستندات لازم را در این زمینه ارائه کنند تا انجمن مدارک و مستندات را به ستاد تنظیم بازار ارسال کند‌.

در حال حاضر هم چنان دامداران از نرخ مصوب فروش شیرخام سرباز می زنند و قیمت تعیین شده را مناسب نمی دانند بنابراین برای خرید شیرخام کارخانجات لبنی با مشکلات بسیاری روبرو شده اند. البته این بار گرانی لبنیات از طرف سازمان حمایت بوده و کارخانجات دخالتی در این اتفاق نداشته اند. البته قیمت لبنیات جدا از مصوبه ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت تابع عرضه و تقاضاست. برخی فرآورده‌های لبنی ممکن است به سبب نبود کشش بازار گران نشود، چرا که کارخانه‌های لبنی به سبب جلوگیری از افت فروش حاضر به افزایش قیمت کالاهایی که تقاضای کمتری در بازار دارند، نیستند.

 

همچنین مطالعه کنید:

امضا تفاهم نامه وزیر حمل و نقل ونزوئلا با سایپا

به گزارش سایپانیوز در این مراسم که با حضور رامون بلاسکز، وزیر حمل و نقل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.