صفحه اصلی / اصناف / چرا قیمت چادر مشکی سر به فلک کشید؟

تعطیلی نظارت بر واردکنندگانِ یله

چرا قیمت چادر مشکی سر به فلک کشید؟

کسب و کار- در حالی ۹۰درصد بازار چادر مشکی کشور دست واردکنندگان است که قیمت چادر مشکی وارداتی به ارقام میلیونی رسیده و مردم قدرت خرید آن را ندارند. واردکنندگان چادر مشکی هم درباره نحوه واردات و قیمت‌گذاری چادر به کسی پاسخگو نیستند.

به گزارش کسب و کار نیوز، بازار این روزهای چادر مشکی همچنان با رشد قیمت‌ها روبه رو است و خبری از نظارت دستگاه ها بر این بازار نیست. بررسی‌ها نشان می‌دهد حدود ۹۰ درصد بازار در اختیار واردکنندگان قرار دارد و آنها با شگردهای خاص خود سودهای بالایی را در بازار کسب می‌کنند. جالب اینجاست واردکنندگان به هیچ کس در خصوص نحوه واردات چادرمشکی و قیمت گذاری پاسخ گو نیستند و همین امر رقابت نابرابری را برای تولیدکنندگان داخلی برای فروش محصولات خود در بازار به وجود آورده است.

در حال حاضر قیمت یک قواره چادر مشکی تولید داخل ۱۲۰ هزار تا ۲۰۰ هزار تومان است اما در چادرهای وارداتی، قیمت یه قواره چادر مشکی از ۳۰۰ هزار تومان تا ۵ میلیون تومان در نوسان است .البته قیمت چادرهای وارداتی سلیقه ای است و هر کس بنا بر سود خود قیمتی را تعیین می کند.یک تولیدکننده چادرمشکی در همین ارتباط در گفت وگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به اینکه در حال حاضر هیچ اتفاق خاصی در بازار فروش چادر مشکی بوجود نیامده که قیمت آن افزایش یابد، اظهار داشت: تولیدکنندگان چادر مشکی کشور با اعداد و ارقام مشخص مشغول تولید بوده و حتی تخفیفاتی را نیز برای فروش محصولات خود اعمال کرد‌ه‌اند.وی با بیان اینکه با کاهش نرخ ارز دلیلی بر افزایش قیمت چادر مشکی وجود ندارد، گفت: متأسفانه ۹۰ درصد بازار چادرمشکی کشور از محل واردات تأمین می‌شود و وارد کننده در این شرایط اصلا تمایلی به اخذ برگه سبز از گمرکات ندارد و عمده محصولات را به صورت غیررسمی و قاچاق وارد کشور می‌کنند.

این تولیدکننده چادر اضافه کرد: در برخی از موارد واردکنندگان به تولیدکننده داخلی سفارش داده و محصول را با قیمت ارزان خریداری می‌کنند اما همان محصول را در بازار به نام تولید خارجی با چندین برابر قیمت به فروش می‌رسانند.وی با تأکید براینکه اگر واردات براساس برگه سبز انجام شود حدود قیمتی چادر مشکی مشخص و براساس آن هزینه های دولتی کسر خواهد شد، تصریح کرد: متأسفانه اگر سری به بازار چادر مشکی در تهران بزنید مشاهده می‌کنید که عمده فروشندگان تمایلی به ارائه فاکتور رسمی به خریداران ندارند و کد اقتصادی صوری را در فاکتورها درج می‌کنند تا از پرداخت مالیات معاف باشند.این تولیدکننده با گلایه از اینکه چرا هیچ نظارتی بر واردات و فروش چادرمشکی وجود ندارد، گفت: واردکنندگان قیمت های نجومی را برای محصولات خود تعیین می‌کنند و از طرف دیگر هیچ کس با آنها برخورد نمی کند، جالب اینجاست آنها مالیاتی نیز پرداخت نمی‌کنند و با شگردهای خاص خود و اعلام فاکتورهای صوری به راحتی محصولات را در سطح بازار به فروش می‌رسانند.

وی با طرح این پرسش که چرا تولیدکننده داخلی باید قیمت گذاری را رعایت و مالیات‌های سنگین پرداخت کند اما واردکننده با شگردهای خاص خود هیچ کدام از این موارد را رعایت نمی‌کند، اظهار داشت: نکته قابل توجه در چادر مشکی ورود محصولات فاقد کیفیت است. چرا که این کالا مشمول استاندارد اجباری نبوده و واردکنندگان به راحتی چادرهای بدون کیفیت را وارد بازار کرده و با قیمت‌های گران به فروش می‌رساند این درحالی است که محصول ایرانی حداقل ۴۰ درصد نسبت به چادر مشکی چینی از کیفیت بهتری برخوردار است.

وی با بیان اینکه ما مخالف واردات نیستیم، خطاب به دولت گفت: باید چادر مشکی با کیفیت خوب و ضابطه‌مند وارد کشور شود تا رقابت عادلانه ای میان تولیدکننده داخلی و محصولات خارجی وجود داشته باشد. امروز ما به زحمت محصول را تولید می‌کنیم ولی نمی‌توانیم در قیمت‌ گذاری هزینه‌های تولید را اعمال نماییم اما واردکنندگان چادر به راحتی چادرها را با قیمت‌های بسیار کم وارد و با چندین برابر قیمت در بازار به فروش می‌رساند کسی هم با آنها برخورد نمی‌کند که براساس کدام معیار این قیمت را بر روی محصول خود درج کرده‌اند.

همچنین مطالعه کنید:

کلاهبرداری از جویندگان کار با شگرد کار در منزل

میناسادات حسینی به گزارش کسب و کار نیوز، با افزایش بیکاری و به تبع شیوع …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *