صفحه اصلی / اسلایدر / گرانفروشی ۳۶ درصدی برنج در شهرهای بزرگ

با آغاز ماه محرم قیمت برنج ایرانی از 30 هزار تومان عبور کرد

گرانفروشی ۳۶ درصدی برنج در شهرهای بزرگ

کسب و کار- با آغاز ماه محرم و شروع فعالیت هیات های عزاداری قیمت برنج ایرانی در برخی فروشگاهها از مرز 30 هزار تومان گذشته و بنا به گفته مسوولان این کالا با گرانفروشی ۳۶ درصدی عرضه می شود.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، در همین رابطه دبیر انجمن برنج کشور با اشاره به گرانفروشی ۲۷ تا ۳۶ درصدی برنج ایرانی در شهرهای بزرگ گفت: قیمت برنج در تهران حداکثر باید کیلویی ۲۲ تا ۲۳ هزارتومان باشد و اگر نیست، ضعف دستگاه های نظارتی است. جمیل علیزاده شایق در واکنش به گرانی برنج ایرانی در بازار اظهارداشت: قیمت برنج ایرانی دیروز در شمال کشور کیلویی ۱۹ هزارتومان بود و فروشنده آن نیز عنوان می‌کرد که سود لازم را از فروش این کالا می‌برد؛ بنابراین تفاوت قیمت برنج ایرانی در شمال و تهران ناشی از ضعف عملکرد دستگاه‌های نظارتی است. وی تصریح کرد: متأسفانه دستگاه‌های نظارتی نه تنها در این زمینه عملکرد بسیار ضعیفی دارند بلکه به توصیه‌ها نیز گوش نمی‌دهند.

دبیرانجمن برنج کشور درباره اینکه قیمت منطقی برنج ایرانی در تهران چقدر است؟، گفت: قیمت هرکیلوگرم برنج درجه یک ایرانی در تهران حداکثر باید بین ۲۲ تا ۲۳ هزارتومان باشد برخی در این میان بحث کرایه حمل را مطرح می‌کنند که برای حمل ۲.۵ تن برنج به تهران حدود ۳۰۰ هزارتومان اخذ می‌شود (۱۲۰ تومان برای هر کیلوگرم) که رقم قابل توجهی نیست و نمی‌تواند دلیل موجهی برای فروش برنج به قیمت ۲۸ تا ۳۰ هزارتومان باشد. شایق متوسط تولید برنج را در کشور طی سالجاری ۲.۴ میلیون تن اعلام و اضافه کرد: وزارت جهاد کشاورزی هم این رقم را قبول دارد و سطح زیر کشت امسال زیاد شده است. استان‌های گیلان و مازندران هر کدام ۲۴۰ هزار هکتار برنج کاری داشتند و مازندرانی‌ها تا دم دریا هم کشت انجام دادند ضمن اینکه آنها امسال «دوباره کشت» هم دارند.

وی افزود: خوزستان امسال حدود ۱۰۰ هزار هکتار برنج کاری داشته و در سیستان و بلوچستان نیز ۷ هزار هکتار برنج کاری انجام شده است. شایق گفت: سیستانی‌ها از منابع آب زیرزمینی برای کشت برنج استفاده نمی‌کنند و از رواناب‌های فصلی برای این منظور بهره می‌برند. دبیر انجمن برنج کشور در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از عدم حمایت دولت از کشت برنج در کشور، گفت: به دلیل کم کاری دولتی‌ها، نه تنها هزینه تولید پایین نیامده بلکه افزایش نیز داشته است و در این زمینه کشاورز مقصر نیست. وی افزود: از تولیدکنندگان ماشین آلات داخلی حمایت نمی‌شود و ماشین آلات خارجی نیز با ارز گران وارد می‌شود بنابراین هزینه هر دوی آنها بالاست و کشاورزان مجبور به جایگزین کردن کارگر به جای ماشین می‌شوند که امسال هم یک دلیل افزایش هزینه تولید، افزایش هزینه کارگری بود. شایق همچنین اضافه کرد: وزارت جهاد کشاورزی آنچنان که باید به ترویج و آموزش برنجکاران نپرداخته و بعنوان مثال کشاورزان نمی‌دانند که چه موقع باید به محصول خود کود بدهند چقدر باید کود بدهند و… بنابراین آموزش و ترویج در این حوزه بسیار ضعیف است و باید تقویت شود.

بالا رفتن قیمت برنج قابل پذیرش نیست

جمیل علیزاده شایق، دبیر انجمن برنج

جدای از موضوع گرانی های اخیر که در بازار کالاهای اساسی وجود داشته در چند روز اخیر افزایش قیمت برنج به دلیل آغاز دو ماه پرتقاضا برای این کالا است. با آغاز فعالیت هیات های مذهبی و اقدامات آنها برای نذری های مرتبط به این ماه ها برخی سودجویان اقدام به گرانفروشی برنج ایرانی کرده اند. از سوی دیگر افرادی که این روزها نان خود را از واردات برنج به دست می آورند در این ایام پرتقاضا با برنامه ریزی برای گرانی برنج قیمت ها را افزایش داده اند. بنابراین افزایش قیمت برنج کاذب است و توسط عده‌ای فرصت‌طلب، محتکر و سودجو انجام می‌شود و همین‌ها هستند که جیب خود را از درآمدهای واردات پر کرده اند.

به هر ترتیب باید نظارت بر بازار این کالا افزایش پبدا کند و اقداماتی برای کنترل قیمت آن در دو ماه آینده که ماههای پرتقاضا هستند انجام گیرد. کنترل بازار کالاهای اساسی به دلیل اینکه تامین کننده نیاز روزانه و واجب مردم است باید به صورت مداوم انجام شود. نظارت های مقطعی جوابگو نیست و برای مدت کوتاهی قیمت ها را کاهش خواهد داد. دولت باید نظارت‌های خود را بر این بازار تشدید کند. زمانی که محصولی فراوان وجود دارد، بالا رفتن قیمت آن قابل پذیرش نیست و باید رسیدگی بیشتری از سوی مسئولان ذیربط انجام شود.

همچنین مطالعه کنید:

آغاز نشست هم اندیشی مدیران و روسای شعب بانک دی

نخستین نشست هم اندیشی مدیران و روسای شعب بانک دی در سال ۱۳۹۹ با حضور …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *