پنج شنبه , ۲۱ فروردین ۱۳۹۹
صفحه اصلی / اقتصادی / اقتصاد کلان / بازار مسکن آمریکا ضعیف می‌شود

بازار مسکن آمریکا ضعیف می‌شود

کسب و کار نیوز - ساخت خانه در آمریکا برای سومین ماه پیاپی در جولای کاهش یافت.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا،به نقل از رویترز، ساخت خانه در آمریکا برای سومین ماه پیاپی در جولای کاهش یافت ولی افزایش اعطای مجوز ساخت و ساز تا بالاترین حد هفت ماهه، برای بازار مسکن آمریکا جای امیدواری است.

کاهش نرخ رهن خانه تغییر چندانی در بازار مسکن به وجود نیاورده چون کمبود زمین و نیروی کار توانایی سازندگان را برای ساخت خانه های کم هزینه تر محدود کرده است. مسکن و تولید کارخانه‌ای ضعیف ترین بخش های اقتصاد هستند که احتمال رکود را بالا میبرند.

کریس راپکی، اقتصاددان ارشد در MUFG در نیویورک گفت:« تقریباً پس از یک سال، کاهش نرخ رهن خانه هیچ کمکی به تقویت ساخت خانه های مسکونی نکرده است. ساخت مسکن همچنان بخشی ضعیف در سرمایه‌گذاری در اقتصاد است و رشد تولید ناخالص داخلی را پایین می آورد.

وزارت اقتصاد آمریکا اعلام کرد خانه سازی ۴ درصد به صورت فصلی کاهش یافته و به نرخ سالانه ۱٫۱۹۱ میلیون واحد در ماه گذشته رسیده است. اقتصاددان ها پیش بینی کرده بودند نرخ ساخت مسکن در جولای به ۱٫۲۵۷ میلیون واحد برسد.

نرخ رهن ثابت ۳۰ ساله از اوج ۴٫۹۴ در نوامبر سال گذشته به ۳٫۶۰ رسیده است. خانه سازان میگویند هزینه های پایین تر وامگیری باعث رونق بازار مسکن نشده چون نرخ رهن خانه به خاطر بی‌ثباتی اقتصادی پایین آمده است. کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو برای اولین‌بار از ۲۰۰۸ نشان دهنده افزایش خطر برای اقتصاد به خاطر جنگ تجاری ترامپ با چین و کندی رشد اقتصادی است.

بازارهای مالی انتظار دارند بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره کوتاه مدت را ۲۵ امتیاز دیگر به خاطر شرایط سخت تجارت پایین آورد.

ساخت خانه‌های تک واحده که بیشترین سهم بازار مسکن را تشکیل می دهد ۱٫۳ درصد بالا رفت و به ۸۷۶ هزار واحد در جولای رسید که بالاترین حد طی شش ماه گذشته است.

افزایش مجوز ساخت و ساز ۸٫۴ درصد بالا رفت و به ۱٫۳۳۶ میلیون واحد در جولای رسید که بالاترین حد از ژوئن ۲۰۱۷ است. بیشتر کاهش مجوز دهی در بخش خانه های تک واحده متمرکز شده است.

سرمایه گذاری در بخش مسکن برای ششمین فصل پیاپی کاهش یافته که طولانی ترین مدت از رکود بزرگ ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ است. تخمین می زنند رشد بخش مسکن برای سه ماهه سوم سال جاری میلادی ۱٫۵ تا ۲٫۵ درصد باشد. اقتصاد با نرخ ۲٫۱ درصد در سه ماهه دوم رشد کرد که نسبت به ترخ ۳٫۱ درصد سه ماهه اول کندتر شده بود.

آغاز ساخت خانه های چند واحده ۱۶٫۲ درصد کاهش یافت و به نرخ ۳۱۵ هزار واحد در جولای رسید. مجوز ساخت و ساز خانه های چند واحده ۲۱٫۸ رشد کرد و ماه گذشته به ۴۹۸ هزار واحد رسید.

تکمیل واحدهای مسکونی ۷٫۲ درصد در ماه گذشته افزایش یافته و به ۱٫۲۵۰ واحد رسید. دلالان معاملات ملکی تخمین می زنند نرخ آغاز و تکمیل خانه های مسکونی باید بین ۱٫۵ تا ۱٫۶ میلیون واحد در ماه باشد تا کسری آن را جبران کند. سهام مسکن در حال ساخت در جولای ۰٫۵ درصد کاهش یافت و به ۱٫۱۳۴ میلیون واحد رسید.

همچنین مطالعه کنید:

توسعه صنایع‌دستی راهکار مناسب برای ایجاد اشتغال پایدار در خراسان جنوبی

توسعه صنایع‌دستی راهکار مناسب برای ایجاد اشتغال پایدار در خراسان جنوبی

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از خبرگزاری میراث آریا, محمدصادق معتمدیان در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *