صفحه اصلی / دسته بندی نشده / افزایش ۲ برابری سرمایه صندوق ضمانت صنایع کوچک

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران خبر داد

افزایش ۲ برابری سرمایه صندوق ضمانت صنایع کوچک

کسب و کار نیوز-مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران از افزایش ۲ سرمایه در گردش صندوق ضمانت صنایع کوچک و از فعالیت ۴۳ هزار و ۶۵۰ واحد تولیدی در شهرک های صنعتی خبر داد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از شاتا، محسن صالحی نیا، معاون وزیر صمت و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در نشست خبری با اشاره به نام گذاری ۲۱ مرداد ماه به نام روز صنایع کوچک گفت : بخش اعظمی از صنایع کوچک کشور در شهرک‌های صنعتی مستقر هستند. بر همین اساس در شهرک های صنعتی ۲ طیف واحد صنعتی مستقر هستند.

وی با بیان اینکه واحد های در حال بهره برداری در شهرک‌های صنعتی ۴۳ هزار و ۶۵۰ واحد هستند، گفت: ازاین تعداد حدود ۷۷ درصد فعال و زمینه ا اشتغال ۷۱۰ هزارنفر فراهم شده است. همچنین ۲۲٫۵ درصد واحد های غیر فعال، با زمینه اشتغال ۱۸۰ هزار نفر در شهرک ها قرار دارند.

معاون وزیر صنعت ادامه داد: بیش از ۷۸ هزار و ۸۰۰ قرارداد منعقد شده در شهرک های صنعتی کشور وجود دارد که ۱۶ هزار طرح صنعتی یعنی حدود ۴۰ درصد در مرحله تخصیص زمین و ۱۲ درصد در مرحله دیوار کشی، ۱۰ هزار طرح نصب سوله و تجهیزات جانبی، ۳۲۰۰ طرح نیز در مرحله نصب ماشین آلات هستند، که بزودی وارد چرخه تولید خواهند شد.

صالحی نیا با بیان اینکه ۸۱۱ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور وجود دارد که حدود ۵۰۰ مورد شهرک صنعتی و ۳۱۰ ناحیه صنعتی هستند، تصریح کرد: البته ۹ منطقه ویژه صنعتی هم در کشور مستقر است. همچنین برای ۲۲٫۵ درصد واحد های غیر فعال برنامه جامع جهت بازگشت به تولید واحد ها در دستور کار است.

معاون وزیر صنعت با اشاره به اینکه در طی یک سال گذشته بیش از هزارو ۳۵۰ واحد احیا و به چرخه تولید بازگشته اند گفت: حدود ۱۳ هزار واحد با ۵۰ درصد ظرفیت فعال هستند، ۱۰ هزار واحد بین ۵۰ تا ۷۰ درصد ظرفیت و ۳۰ درصد مابقی هم با ۷۰ درصد ظرفیت خود فعالیت می کنند.

وی با اشاره به نحوه فعالیت این واحد های تولیدی توضیح داد: ۱۷ درصد صنایع مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی ایران، در صنایع غذایی، ۲۲ درصد شیمیایی، ۱۳ درصد صنایع کانی غیر فلزی،۲۷ درصد سلولزی، ۵ درصد صنایع نساجی، ۴ درصد برق و الکترونیک، ۲۷ درصد صنایع فلزی و ۶ درصد در صنایع متفرقه فعال هستند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک وشهرک های صنعتی ایران گفت: در شهرک های صنعتی تامین زیر ساخت ها یکی از موارد دارای اهمیت بالا در راستای توسعه صنعتی تلقی می‌شود؛ در همین خصوص برای تامین آب در شهرک ها ظرفیت ۱۵ هزار ۶۰۰ لیتر در ثانیه انجام گرفته و۹ هزار و ۲۵۰ مگاوات برق و ۳ هزار کیلومتر شبکه انتقال برق صورت گرفته است.

وی گفت: برای کنترل و مدیریت منابع آب و فاضلاب صنعتی در ۲۰۲ شهرک در قالب ۲۳۰ مورد فرآیند تسویه به میزان ۱۷۵ هزار متر مکعب انجام شده و برای ۶۱۳ شهرک و ناحیه صنعتی بالغ بر ۷۵ درصد نیاز گاز تامین شده است. همچنین ۷۶۳ خط تلفن که ۳۸۰ تا از واحد ها دارای فیبر نوری هستند.

وی کاشت به ۸٫۵ میلیون اصله درخت در ۷ هزارو ۹۴۰ هکتار اشاره کرد و توضیح داد: ۷ هزار و ۹۴۰ هکتار به فضای سبز تخصیص یافته است.
صاحی نیا در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به فعالیت هزار و ۱۰۰ واحد در بخش صادرات گفت: براساس آخرین امار در سال گذشته سهم صادرات آنها ۴ میلیارد دلار بوده است، همچنین ۱۷ هزار شغل با سرمایه گذاری ۲ میلیارد دلاری در شهرک های نواحی صنعتی فراهم شده است

معاون وزیر صمت ادامه داد: ۶۸ شرکت مدیریت صادرات فعال است، که کنسرسیوم های مختلف صادراتی در زمینه های مختلف شکل گرفته است .
او به شناسایی ۴۶۶ خوشه صنعتی اشاره کرد و گفت: ۹۷ خوشه صنعتی به نام وجود دارد که در این حوزه ۴۰ پروژه در مرحله اجرا است و در سال های آینده به این رقم اضافه خواهد شد.

صالحی نیا به ایجاد سامانه تخصصی در آموزش در فضای مجازی اشاره کرد و توضیح داد: ۳۲ هزارو ۷۰۰ واحد برای شرکت در نمایشگاه های داخلی و خارجی به صورت کنسرسیوم، خوشه ای و انفرادی شرکت می کنند که تحت حمایت ما هستند.

وی همچنین به راه اندازی سامانه ارائه خدمات تکنیکی، عارضه یابی و رفع بهبود شرایط کسب و کار واحد های کوچک در تمام کشور خبرداد و گفت: فعالان و تولید کنندگان با مراجعه به واحد های ارائه خدمات، از خدماتی چون عارضه یابی، بهوبد شرایط تامین مواد اولیه و راهکارهایی برای کاهش قیمت تمام شده بهره مند شوند.

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با شاره به افزایش سرمایه صندوق ضمانت گفت : سرمایه در گردش صندوق ضمانت صنایع کوچک ۱۱۰ میلیارد تومان است و با تدابیر اندیشیده شده به ۲ برابر افزایش پیدا خواهد کرد.

همچنین مطالعه کنید:

اولویت خروج از رکود

در کشور در بخش تولید مشکلات زیادی داریم و باید به جای اینکه یارانه به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *