صفحه اصلی / اقتصادی / بازرگانی و تجارت / ثبت سفارش واردات کالاهای مورد نیاز مناطق آزاد از سر گرفته می شود
bank

ثبت سفارش واردات کالاهای مورد نیاز مناطق آزاد از سر گرفته می شود

کسب و کار نیوز-یک مقام مسئول از ابلاغ بخشنامه ای در هفته جاری از سوی وزیر صمت خبر داد که بر مبنای آن ثبت سفارش واردات کالاهای مورد نیاز مناطق آزاد از سر گرفته شود.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از مهر، مرتضی بانک امروز دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸ در نشست خبری خود با خبرنگاران با بیان اینکه ثبت سفارش در مناطق آزاد هم اکنون در حال انجام است، گفت: مطابق قانون گمرک واردات کالا در مناطق آزاد نیاز به ثبت سفارش ندارد، اما طی سال گذشته به دلیل شرایط خاص ارزی کشور قرار بر این شد واردات کالا در مناطق  آزاد همرابه با ثبت سفارش باشد که همین امر برخی محدودیت ها را در این حوزه ایجاد کرد.

رئیس دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: در این زمینه دبیرخانه سازمان مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مکاتبات و مذاکرات متعددی با دولت انجام داد که البته به دلیل شرایط خاص ارزی کشور تا حدودی محدودیت هایی بر روی این موضوع ایجاد شد. اما در تعامل این دبیرخانه با وزارت صنعت و بانک مرکزی مشکلات تا حد زیادی رفع و رجوع شده است.

وی تصریح کرد: از سال گذشته ثبت سفارش کالاها در مناطق آزاد در قالب سامانه ای طراحی و انجام شد و به صورت  آنلاین میزان ثبت سفارش ها رصد شده است.

به گفته بانک برای فعالان تجاری مناطق آزاد که عرضه کالاها در فروشگاه ها را دارند دولت تدابیری صورت داده تا میزان ورود کالا به کشور هدایت شده و متناسب با نیاز منطقه باشد. به گفته بانک کمیته ای تشکیل شده که سهمیه هر منطقه آزاد را تعیین و بسته به نیاز منطقه اجازه واردات می دهد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در پنج ماهه امسال گمرک دلیل اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ لازم را برای واردات کالا انجام نداده بود اجازه ترخیص کالاها را نمی داد اما اکنون تا حدود زیادی این مشکل برطرف شده و وزیر صنعت، معدن و تجارت طی روزهای آینده بخشنامه ای را برای حل مشکل ثبت سفارش کالا در مناطق آزاد ابلاغ خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: حدود ۳۲۰۰ قلم کالا برای ارائه به صنایع داخلی کشور و صنایع مستقر در منطقه بدون ثبت سفارش به صورت سالانه وارد می شد که این تعداد کالا امسال به ۳۴۰۰ قلم می رسد ولذا روند ثبت سفارش در مناطق آزاد ادامه دارد و البته این اقلام شامل مواد اولیه و قطعات هستند.

بانک ادامه داد: سایر کالاها  و ماشین آلات باید با ثبت سفارش وارد مناطق آزاد شوند ضمن اینکه سایر کالاهای مورد نیاز منطقه در توافق با وزارت صمت ثبت سفارش خواهند شد که بخشنامه مرتبط با آن طی روزهای آینده صادر می شود.

همچنین مطالعه کنید:

همایون دارابی

راه میانبر برای بازگشت رونق به بورس

در حال حاضر سه تصمیم برای بازار بسیار مهم است: اول مساله تعیین تکلیف نرخ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *