صفحه اصلی / سرخط خبرها / قدیمی ترین سکونتگاه انسان در ایران کجاست؟
غار دربند رشی

قدیمی ترین سکونتگاه انسان در ایران کجاست؟

کسب و کار نیوز: مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: غار دربند رشی در اطراف سایت سیاهرود رودبار قدیمی ترین سکونتگاه انسان در ایران با بیش از ۲۳۰ هزار سال شناسایی شده که خود نشانگر حضور طولانی مدت انسان در این منطقه از جنگل ها است و همچنین سایت گشت رودخان تنها سایت دارای شاه‌بلوط در میان سایت های ثبت شده است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, شهرود امیر انتخابی در اولین کارگاه آموزشی حفاظت از جنگل های هیرکانی در گیلان ضمن تاکید بر لزوم بهره گیری مناسب از ظرفیت بوجود آمده، توضیح داد: جنگلهای هیرکانی اولین اثر ثبت جهانی است که به استان گیلان مربوط می شود و امیدواریم قدر این ثبت را بدانیم و بتوانیم از این ظرفیت به خوبی استفاده کنیم.
وی افزود : از ۱۲ سایت جنگل های هیرکانی سه سایت آن در استان گیلان واقع شده است که می توان به سایت لیسار در تالش، سایت گشت رودخان در فومن وسایت سیاهرود در رودبار اشاره کرد.
امیر انتخابی ادامه داد: ۱۹ درصد از کل مساحت ثبت شده یعنی تقریبا ۵۸ هزار هکتار از جنگل‌های ثبت شده متعلق به استان گیلان است که به غیر از ویژگی هایی چون تنوع زیستی و گیاهی و خاص بودن برخی گونه های نادر در جنگل‌های هیرکانی موجود در استان گیلان می توان به نکات دیگری نیز اشاره کرد.
وی افزود: جنگلهای هیرکانی که در استان گیلان قرار دارند خالی از سکنه هستند و قوانین سختگیرانه یونسکو برای خارج کردن اثر تقریباً از این منظر منتفی است.
این مقام مسئول تاکید کرد : اهمیت اقدامات بعد از ثبت جهانی کم اهمیت تر از ثبت این اثر نیست و از اولین اقدامات استان گیلان در محافظت از جنگل‌های هیرکانی می‌توان گفت تاکنون ۲۲ تابلو راهنمای دو زبانه فارسی و انگلیسی جهت معرفی در نقاط مختلف و در مسیر های سه گانه سه سایت موجود در استان نصب شده است.
وی خاطر نشان کرد: مکانی بعنوان پایگاه دائمی در استان در نظر گرفته شده است و همچنین کارگروه تخصصی جهت حفاظت از این گنجینه گرانبها نیز تشکیل شده است.
امیر انتخابی ضمن برشمردن برنامه های بیشتر برای این اثر طبیعی ملی گفت: برگزاری همایش های ملی و بین المللی، تبلیغات و چاپ بروشور برای شناساندن بهتر این اثر جهانی، فرهنگ سازی و تأکید بر حفاظت مردم محور در جنگل ها از جنگل ها از جمله برنامه های پیش بینی شده است.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ماهیت صنعت گردشگری در کشور ما فرهنگی و تاریخی است حفاظت از جنگل‌های هیرکانی می تواند سهم زیادی در معرفی حرفه ای و شایسته طبیعت فرهنگ و تمدن ایران زمین به زبان های مختلف در سطح بین المللی داشته باشد و این موضوع موجبات جذب گردشگر و رونق اقتصادی برای استان و جوامع محلی نزدیک به سایتها را داشته باشد.

 

همچنین مطالعه کنید:

انتشار گزارشات مالی نهایی فصل دوم ۲۰۲۱ ال‌جی

شرکت راه‌کارهای تهویه مطبوع و لوازم‌خانگی ال‌جی درآمد خود در سه‌ماهه دوم را ۶.۸۱ تریلیون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *