صفحه اصلی / اصناف / کشت زعفران با ماشین آلات بومی

کشت زعفران با ماشین آلات بومی

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: امسال به دنبال این هستیم که برداشت زعفران را به صورت مکانیزه در دستور کار قرار دهیم.

به گزارش کسب و کار نیوز، کامبیز عباسی رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در رابطه با تامین ماشین آلات کشت زعفران در کشور اظهار کرد: در حوزه زعفران مکانیزاسیون به دستاوردهای خوبی رسیده‌ایم و نزدیک به ۱۵۰۰ هکتار کشت زعفران در سال زراعی جدید به صورت مکانیزه انجام شده است. وی افزود: دستگاه کاشت زعفران را در کشور بومی سازی کردیم و در اختیار بخش خصوصی قرار دادیم تا به دست کشاورزان برسانند و این روند به درستی انجام شد.رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در ادامه تصریح کرد: یکی از حوزه هایی که وزارت جهاد کشاورزی نگران نوع کشت آن بود، حوزهکشت زعفران بود که موفق به تامین این ماشین آلات شدیم. امسال به دنبال این هستیم که برداشت این گیاه دارویی را هم به صورت مکانیزه در دستور کار قرار دهیم و ماشین مورد نیاز این گیاه را که خاستگاه آن در ایران است به صورت بومی تولید کنیم.

عباسی با اشاره به عملکرد حوزه مکانیزاسیون در زمینه کشاورزی حفاظتی اذعان داشت: ما در حوزه کشاورزی حفاظتی هم توفیقات خوبی کسب کردیم. در حال حاضر ماشین آلات کشت حفاظتی و خاک ورزها بسیار تکثیر پیدا کردند. وی افزود: حدود ۲۰ سازنده کشت مستقیم و خاک ورز حفاظتی عمده در کشور داریم که یک تکنولوژی نوین و ماشین جدید برای برهم نخوردن سطح خاک است.رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی تاکید کرد: به کمک این تکنولوژی سهم عمده ای از مزارع کشور ما آتش زده نمی شود و بخش عمده ای از آن توسط همین خاک ورزها شخم زده می شود.

 

وی افزود: این ماشین آلات نقش بسیار مهمی را در کاهش ریزگردها، ارتقا مواد آلی خاک و کاهش مصرف سوخت دارند. ما با کمک کشاورزی حفاظتی در هر هکتار ۷۵ لیتر صرفه جویی گازوئیل داشته ایم.عباسی ادامه داد: با توجه به اینکه حوزه نفت کشور هیچ زمانی سوخت مورد نیاز ما را به صورت کامل تامین نمی کند، مجبوریم بخشی از سوخت خود را از حوزه های غیر کشاورزی مانند خودروها تامین کنیم. کشاورزی حفاظتی باعث شده نیاز ما به سوخت کاهش پیدا کند و با همان میزانی که سهمیه داریم، بتوانیم نیاز بخش را برطرف کنیم.رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی با اشاره به این که تا امروز حدود ۳ میلیون هکتار از اراضی را تحت پوشش کشاورزی حفاظتی قرار داده‌ایم، ابراز امیدواری کرد در این حوزه هم بتوانیم توفیقات خوبی داشته باشیم.

همچنین مطالعه کنید:

بازار سهام باعث تورم نمی‌شود

به گزارش کسب و کار نیوز، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *