صفحه اصلی / سرخط خبرها / وجود ۳ هزار و ۶۵۰ واحد پایین دست پتروشیمی در کشور
وجود ۳ هزار و ۶۵۰ واحد پایین دست پتروشیمی در کشور

وجود ۳ هزار و ۶۵۰ واحد پایین دست پتروشیمی در کشور

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از ایجاد تعادل نسبی در عرضه وتقاضای محصولات پتروشیمی در بازار با اقدامات انجام شده از سوی وزارت صنعت ، معدن و تجارت خبرداد و گفت: در حال حاضر 3هزار و 650 واحد پایین دست پتروشیمی دارای کد بورسی در کشور هستند.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایلنا، فرشاد مقیمی در نشست بررسی وضعیت عرضه و تقاضای مواد و محصولات پتروشیمی که با حضور صادق نجفی دستیار ویژه‌ی وزارت صنعت، معدن وتجارت برای تحقق رونق تولید خاطر نشان کرد: در شرایط جنگ اقتصادی سرپا نگه داشتن هر واحد صنعتی به منزله مقابله با تحریم‌های ظالمانه است.

وی با اشاره به عزم وزارت صنعت ، معدن و تجارت به بهبود فضای تولید و صیانت از صنعتگران، راه اندازی طرح های راکد صنعتی و بازسازی و نوسازی صنایع را از دیگر ماموریت های رونق تولید عنوان کرد و گفت: در شرایط کنونی نیازمند حضور سربازهای اقتصادی برای ایجاد بسترهای لازم برای حضور فعال واحدهای صنعتی در صحنه اقتصادی هستیم.

تامین مواد اولیه یکی از نکات کلیدی برای تحقق رونق تولید

معاون وزیر صنعت ،معدن وتجارت پس از تشریح شرایط اقتصادی کشور، یکی از نکات کلیدی برای تحقق رونق تولید را تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع برشمرد و گفت: مواد اولیه مورد مصرف صنایع مختلف کشور به دوصورت داخلی و خارجی تامین می شود که در حوزه خارجی از طریق تسریع در واردات مواد اولیه سعی شده است فضا برای تامین اجزا و قطعات مورد نیاز صنایع فراهم شود ودر بحث داخلی نیز تدابیر خاصی از سوی وزارت صنعت، معدن وتجارت برای تامین به موقع مواد اولیه به بخش تولید در نظر گرفته شده است که محصولات پتروشیمی در زنجیره ارزش صنعت نقش برجسته دارد و باید به دست مصرف کنندگان واقعی برسد.

مقیمی خاطر نشان کرد: در حوزه تامین مواد اولیه داخلی واحدهای صنعتی گلایه های متعددی در حوزه عرضه محصولات در بورس وجود داشت و با مشکلاتی نظیر عدم عرضه کافی محصول ، کمبود مواد ، قیمت بالای محصول و تلاطم در بازار و… روبه رو بودند.

۳هزار و ۶۵۰ واحد پایین دست پتروشیمی دارای کد بورسی

معاون وزیر صنعت ، معدن وتجارت با تاکید بر ساماندهی عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا افزود: ۳هزار و ۶۵۰ واحد پایین دست پتروشیمی دارای کد بورسی هستند .

مقیمی با اشاره به افزایش نامتعارف تقاضای خرید محصولات پتروشیمی در سال ۹۷ و عدم هماهنگی با میزان مصرف سالانه این محصولات خطاب به استان ها خواستار بازنگری و اصلاح روند تقاضا در استان ها شد و گفت: مصرف سالانه محصولات پیلمری پتروشیمی در کشور۳و نیم میلیون تن براورد شده این درحالی است که میزان تقاضا بالاتر از میزان مصرف بوده است که نیازمند اقدامات اصلاحی از سوی سازمان ها در این بخش هستیم.

وی خواستار اصلاح وضعیت ارزیابی تایید سهمیه محصولات پتروشیمی در استان ها شد و تاکید کرد: باید همه استان ها با جدیدت لازم از همه توان تشکل های تخصصی و صنعتی استفاده کنند. همچنین همه استان ها باید براساس بازه زمانی مشخص شده ، وضعیت عرضه مواد اولیه داخلی به ویژه محصولات پتروشیمی را مورد رصد قرار دهند و گزارش ها را به صورت مستند به وزارت صنعت اعلام کنند.

مقیمی در ادامه تصریح کرد: ورود جهادی استان ها در ساماندهی این بازار موثر بوده و با مدیریت به موقع می توانند ، ثبات وآرامش را به بازار بازگردانند.

وی ثبات نسبی در وضعیت دو ماه اخیر بازار محصولات پتروشیمی را ناشی از تاثیربخشی اقدامات اصلاحی در حوزه عرضه و تقاضای محصولات پتروشیمی داشت و اعلام داشت این اقدامات با جدیت تا ساماندهی کامل ادامه خواهد داشت.

مدیریت عرضه محصولات پتروشیمی با طرح افق

مقیمی همچنین از ساماندهی سیستماتیک عرضه محصولات پتروشیمی در قالب طرح افق خبرداد و گفت: این طرح در کنار سامانه بهین یاب و سامانه جامع تجارت مدیریت عرضه و تولید را به صورت سیستماتیک انجام خواهد داد و با راه اندازی کامل این طرح، اطلاعات مربوط به تولید و فروش محصولات تولیدی صنایع پایین دست پتروشیمی به صورت الکترونیکی صادر و در ادامه سهمیه به صورت سیستماتیک قابلیت رصد و اصلاح را خواهد داشت.

دستیار ویژه وزیر صنعت : لزوم ایجاد شفافیت در بازار پتروشیمی

صادق نجفی دستیار ویژه وزیر صنعت معدن وتجارت نیز در این نشست با نگاهی به شرایط اقتصادی کشور و لزوم همکاری همه استان ها با وزارت صنعت برای عبور از شرایط تحریمی خاطر نشان کرد: حضور استان ها در بررسی وضعیت واحدهای صنعتی علاوه بر بهبود وضعیت تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع ، جلوی هرگونه فرصت طلبی و سوءاستفاده را خواهد گرفت.

وی با اشاره به ورود دستگاه های نظارتی برای مدیریت بازار پتروشیمی تصریح کرد: استان ها باید با همکاری و هماهنگی سعی در رفع مشکلات پیش روی واحدهای صنعتی داشته باشند و شرایط را به رغم وجود موانع برای حفظ تولید واحدهای صنعتی فراهم نمایند.

مدیرکل صنایع غیر فلزی: اصلاح و بروزسازی سهمیه های پتروشیمی به صورت الکترونیک با اجرای کامل طرح افق

مدیرکل صنایع غیر فلزی وزارت صنعت،معدن وتجارت خطاب به استان ها خواستار اجرای دقیق مصوبات و بخشنامه های صادره برای اصلاح و بازنگری سهمیه های خرید محصولات پتروشیمی برای واحدهای صنعتی شد.

مهدی صادقی نیارکی در نشست بررسی وضعیت مواد پلیمری و پتروشیمی با حضور روسای سازمان‌های صنعت ، معدن وتجارت سراسر کشور خاطر نشان کرد: استان ها باید با دقت نظر در کیل مصرف مواد پتروشیمی ، نسبت به بررسی وضعیت تولید واحدهای صنعتی در استان ها اقدام نمایند.

وی در پایان اشاره ای به راه اندازی طرح افق برای بهبود وضعیت تقاضای خرید محصولات پتروشیمی در بازار داشت و افزود: اقدامات مجموعه وزارت صنعت در سالجاری منجر به تعادل بخشی در عرضه وتقاضای محصولات پتروشیمی شده و اظهار داشت، طرح افق با هدف اصلاح و بروزسازی سهمیه های پتروشیمی به صورت الکترونیک نیز به مرور تکمیل و جایگزین سیستم فعلی خواهدشد.

همچنین مطالعه کنید:

ظرفیت انتقال بار ۱۰ میلیون تنی راه آهن رشت – کاسپین

به گزارش کسب و کار نیوز ، خیرالله خادمی امروز، ۳۱ خردادماه در حاشیه مراسم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.