صفحه اصلی / استان ها / امیدها برای راه اندازی “قطار شهری” کرمانشاه جان گرفت
قطار شهری

امیدها برای راه اندازی “قطار شهری” کرمانشاه جان گرفت

کسب و کار نیوز :مدیرعامل سازمان قطار شهری کرمانشاه با اشاره به لزوم تأمین اعتبار ۷۰۰ میلیارد تومانی برای تکمیل فاز یک پروژه قطار شهری کرمانشاه، گفت: با موافقت شورای شهر با فروش ۳۲۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای این پروژه، حدود نیمی از اعتبار مورد نیاز پروژه تأمین خواهد شد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, سعید سلیم ساسانی با اشاره به پیشرفت ۲۵ درصدی فاز یک پروژه قطار شهری کرمانشاه در مسیر ابتدای کارمندان تا میدان آزادی، گفت: طبق برنامه زمانبندی این بخش از پروژه تا دو سال دیگر به بهره برداری می‌رسد.
وی بهره برداری از این فاز پروژه را منوط به تأمین اعتبار ۷۰۰ میلیارد تومانی دانست و افزود: تلاش‌های بسیاری برای تأمین این اعتبار در حال انجام است، زیرا با رقم ۵۵ میلیارد تومان اعتباری که در بودجه امسال برای این پروژه در نظر گرفته شده نمی‌توان کار را پیش برد و پروژه را سرموعد آماده کرد.
ساسانی فروش اوراق مشارکت و تأمین فاینانس داخلی را از جمله راهکارهای تأمین اعتبار این پروژه عنوان کرد و افزود: خوشبختانه اخیراً بحث فروش اوراق مشارکت برای این پروژه در صحن شورای شهر به تصویب رسید که کمک بسیار بزرگی در تأمین مالی پروژه خواهد بود.
وی افزود: دو سال است بحث فروش اوراق مشارکت در بودجه سالانه کشور برای پروژه‌های قطار شهری لحاظ می‌شود، اما در کرمانشاه به علت عدم رضایت شورای شهر عملاً استفاده‌ای از این فرصت ارزشمند صورت نمی‌گرفت.
ساسانی تصریح کرد: امسال هم رقم لحاظ شده فروش اوراق مشارکت در بودجه سالانه کشور برای پروژه‌های قطار شهری هشت هزار میلیارد تومان است که ۵۰ درصد اصل و سود آن را دولت تضمین می‌کند.
مدیرعامل سازمان قطار شهری کرمانشاه افزود: این فرصت بسیار مغتنم است و برای همین امسال با پیگیری‌های مجدانه شهردار کرمانشاه موفق شدیم مصوبه فروش اوراق مشارکت را از شورای شهر بگیریم و این لایحه با رقم ۳۲۰ میلیارد تومان در شورا تصویب شد.
وی افزود: در حال حاضر باید این مصوبه را به وزارت کشور برده و موافقت آنها را برای فروش اوراق مشارکت بگیریم. با توجه به اینکه سالهای گذشته از این ظرفیت استفاده نکرده بودیم، سهم استان از این رقم فروش امسال کم در نظر گرفته شده که باید رقم این سهم را نیز اصلاح کنیم و بعد از موافقت وزارت کشور، هماهنگی‌های لازم را با سازمان برنامه و بودجه انجام دهیم.
ساسانی خاطرنشان کرد: این پروسه تا زمان تحقق فروش اوراق مشارکت حداقل دو تا سه ماه زمان خواهد برد و با توجه به اینکه تا پایان سال برای استفاده از این اوراق زمان داریم می‌توانیم از این امتیاز بهره مند شویم.
وی افزود: در صورت تأمین ۳۲۰ میلیارد تومان اعتبار از محل فروش اوراق مشارکت باید به دنبال تأمین فاینانس‌های داخلی نیز باشیم تا بتوانیم ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز پروژه را تأمین کرده و تا سال ۱۴۰۰ فاز یک پروژه قطار شهری را به بهره برداری برسانیم.
ساسانی خاطرنشان کرد: خوشبختانه استاندار اهتمام جدی بر اتمام این پروژه دارد و بسیار پیگیر است تا اعتبار ۱۲۰ میلیارد تومانی این پروژه که در سفر هیأت دولت به استان به تصویب رسید را کسب کند که متأسفانه تاکنون ریالی از این اعتبار به استان تخصیص نشده است.
ساسانی در ادامه در تشریح وضعیت پیشرفت پروژه، گفت: عمده تمرکز ما در بحث تکمیل پروژه بر فاز یک مسیر است که از میدان کارمندان تا میدان آزادی خواهد بود.
وی افزود: با توجه به زیرگذر بودن پروژه در محدوده سه راه ۲۲ بهمن تا میدان آزادی، تونل این بخش از مسیر آماده شده و در حال حاضر در حال ساخت خروجی اضطراری و پله فرار آن هستیم.
مدیرعامل سازمان قطار شهری کرمانشاه تصریح کرد: این بخش از مسیر دو ایستگاه زیرزمینی دارد که ایستگاه آزادی در حال حاضر با پیشرفت فیزیکی ۲۲ درصد در حال انجام است و کار ساخت ایستگاه تقاطع بسیج هم شروع شده است.

همچنین مطالعه کنید:

محبوب‌ترین خانه‌ها از نظر خریداران مسکن چه خانه‌هایی است؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد در تیرماه امسال ۵ هزار و ۷۰۱ فقره معامله مسکن به ثبت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *