صفحه اصلی / استان ها / صنعت نساجی در کشور توجیه‌پذیر است؟
صنعت نساجی

صنعت نساجی در کشور توجیه‌پذیر است؟

کسب و کار نیوز :رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان با اشاره به افزایش رویکرد به استفاده از پنبه محلوج داخلی در کشور، گفت: باید سیاستی را دنبال کنیم که صنعت پوشاک ۱۰۰ درصد داخلی شود.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, علی‌محمد چوپانی اظهار کرد: برای خودکفایی، افزایش راندمان و اقتصادی کردن کشت گندم، ضروری است که یک کشت جایگزین تناوبی با گندم را در دستور کار قرار دهیم. پنبه بهترین محصول برای تناوب با گندم است. از ریشه گیاه موادی در خاک ترشح می‌شود که وقتی تکرار کشت می‌کنیم، برای محصول دهی آن کشت مضر می‌شود. در تاریخ کهن نیز عموماً یا هر ساله کشت اراضی را عوض می‌کردند و یا زمین را آیش (یک فصل کشت نکردن) می‌گذاشتند.
وی با اشاره به اهمیت توجه به مزیت اقتصادی کشاورز، افزود: سیاست گذاری باید به گونه‌ای باشد که کشت پنبه در مقایسه با محصولی همچون شالی برای کشاورز مقرون به صرفه باشد.
چوپانی به اهمیت افزایش راندمان محصول اشاره کرد و گفت: یک کشاورز از یک هکتار زمین باید حداقل سه تن پنبه برداشت کند. تحقق این امر نیازمند ایجاد شبکه مراقبت است.
وی با بیان اینکه پنبه زراعتی آسیب پذیر در مقابل آفات است، تصریح کرد: در دو دهه اول بعد از انقلاب شبکه مراقبتی برای کنترل آفات در کشور وجود داشت اما در حال حاضر این شبکه مراقبت منحل شده است، لذا نیاز به احیای این شبکه داریم تا کشاورز با اطمینان خاطر اقدام به کشت پنبه کند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان خاطرنشان کرد: سال گذشته به دلیل تهاجم آفات در نوار مرزی و حاشیه گرگانرود، مزارع پنبه اصلاً به برداشت نرسید و به عنوان علفچر مورد استفاده قرار گرفت.
چوپانی با تاکید بر اهمیت مکانیزاسیون در کشت پنبه، بیان کرد: نسلی که پنبه را با دست می چیدن الان پا به سن گذاشته و نسل جدید هم حاضر به انجام این کار نیست. هزینه خرید کمباین برداشت پنبه بالاست و افراد و تعاونی‌ها توان خرید آن را ندارد، لذا دولت باید مکانیزاسیون در این بخش را مورد حمایت قرار دهد. برای استفاده از کمباین پنبه باید بذوری را در اختیار داشته باشیم که در یک دامنه زمانی یک ماهه تمامی غوزه‌ها باز شود.
وی یادآور شد: زمانی در صنعت نساجی سالانه نزدیک به ۲۰۰ هزار تن الیاف طبیعی و نساجی مصرف می‌شد اما به دلیل عدم حمایت و رویکرد مصرف کنندگان به سمت پارچه‌های خارجی، شاهد جمع شدن این صنعت بودیم.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان گفت: اخیراً بدلیل اینکه ارز واردات پنبه نیمایی شده، صنعت نساجی توجیه پذیر شده و رویکرد به استفاده از پنبه محلوج داخلی میل کرده است. باید سیاستی را دنبال کنیم که صنعت پوشاک ۱۰۰ درصد داخلی شود و رسیدن به این امر نیازمند داشتن صنایع نساجی مدرن، رونق کارخانه‌های پنبه پاک کنی، اقتصادی کردن کشت پنبه، بذر مناسب، احیای شبکه مراقبت، بکارگیری مکانیزاسیون کشاورزی و … است.

همچنین مطالعه کنید:

startup

تفکر حمایت از استارت‌آپ‌های گردشگری در دولت نیست

مینا حسینی  به گزارش کسب و کار نیوز، این در حالی است که برای توسعه این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *