صفحه اصلی / سرخط خبرها / کاهش گردشگران چینی در آمریکا پس از ۱۵ سال
کاهش گردشگران چینی

کاهش گردشگران چینی در آمریکا پس از ۱۵ سال

کسب و کار نیوز: برای اولین‌بار از سال ۲۰۰۳ میلادی تاکنون شمار سالانه گردشگران چینی واردشده به آمریکا با کاهش روبه‌رو شده است.

یه گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, اداره ملی سفر و گردشگری آمریکا اعلام کرد تعداد گردشگران چینی که در سال ۲۰۱۸ میلادی آمریکا را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کردند در مقایسه با سال گذشته آن با کاهش ۵.۷ درصدی به ۲.۹ میلیون رسید تا برای اولین‌بار در ۱۵ سال اخیر (۲۰۰۳ تاکنون)، آمار سالانه حضور توریست‌های چینی در آمریکا یک روند نزولی را به ثبت برساند.
تنش‌های اقتصادی میان آمریکا و چین را می‌توان از مهم‌ترین دلایل این نزول دانست. دولت ترامپ اولین‌بار در ژانویه ۲۰۱۸ تعرفه‌هایی را برای ورود پنل‌های خورشیدی و ماشین لباسشویی چینی اعمال کرد و این جنگ تجاری از آن زمان تاکنون هر روز اوج بیشتری گرفته است.
دولت آمریکا هم‌اکنون ۲۵ درصد تعرفه بر روی صادرات ۲۰۰ میلیارد دلاری چین به این کشور اعمال می‌کند و چینی‌ها نیز در اقدامی تلافی‌جویانه تعرفه‌هایی را برای صادرات ۶۰۰ میلیارد دلاری آمریکا به این کشور وضع کرده‌اند.
تابستان سال گذشته، چین هشدارهایی برای سفر به آمریکا صادر کرد و از شهروندان خود خواست تا مراقب تیراندازی، سرقت و همچنین هزینه‌های بالای خدمات پزشکی در ایالات متحده باشند و آمریکایی‌ها نیز در قبال آن به شهروندان خود درباره سفر به چین هشدار داد.
«ولفگانگ جورج آرلت» رئیس مؤسسه تحقیقات گردشگری بین‌الملل چین معتقد است عوامل دیگری نیز در کاهش اقبال چینی‌ها برای سفر به آمریکا دخیل بوده است که شاید یکی از مهم‌ترین آن‌ها نبود اطمینان اقتصادی در چین باشد و به همین دلیل برخی از چینی‌ها ترجیح می‌دهند به مقاصد نزدیک‌تر سفر کنند؛ بر این اساس ۵۶ درصد از چینی‌هایی که در ماه پایانی سال ۲۰۱۸ چین را ترک کرده‌اند به کشورهای هنگ کنگ، تایوان و ماکائو سفر کرده‌اند، این در حالی است که این آمار در سال گذشته آن ۵۰ درصد بود. برخی دیگر از چینی‌ها نیز مقاصد مهیج‌تر چون کرواسی، مراکش و نپال را برای سفر انتخاب می‌کنند.
در سال ۲۰۰۰ میلادی در مجموع ۲۴۹ هزار توریست چینی به آمریکا سفر کردند و این آمار در سال ۲۰۱۰ با رشد سه‌برابری به ۸۰۲ هزار نفر افزایش یافت و در سال ۲۰۱۵ نیز به سبب افزایش درآمدها و بهبود پروازهای با مسافت طولانی، این آمار باز هم با رشد سه‌برابری همراه بود. در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ نیز آمریکا هرساله میزبان ۳ میلیون گردشگر چینی بود و این رشد در سال ۲۰۱۷ با ۴ درصد به کمترین میزان خود در یک دهه گذشته آن رسید.
دولت آمریکا پیش‌بینی کرده در سال ۲۰۱۹ تعداد گردشگران چینی در این کشور با رشد ۲ درصدی به ۳.۳ میلیون می‌رسد و تا سال ۲۰۲۳ نیز به ۴.۱ میلیون خواهد رسید.
در مجموع ورود گردشگران بین‌المللی به آمریکا رو به افول است. اطلاعات آماری مربوط به سال ۲۰۱۸ هنوز به طور کامل منتشر نشده است اما میزبان گردشگران خارجی واردشده به آمریکا در سال ۲۰۱۶ با ۲ درصد کاهش روبه‌رو شد و در سال ۲۰۱۷ نیز رشدی را به ثبت نرساند.

همچنین مطالعه کنید:

توسعه اقتصادی مناطق آزاد باید با تشویق و ایجاد امنیت اقتصادی برای بخش خصوصی انجام شود

رئیس جمهور با اشاره به خدمات مرحوم مهندس ترکان در مدت ۴ دهه گذشته در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *