چهارشنبه , ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
صفحه اصلی / سرخط خبرها / پایان جاده ابریشم در فرانسه با ساز و فسنجان ایرانی
پایان جاده ابریشم در فرانسه

پایان جاده ابریشم در فرانسه با ساز و فسنجان ایرانی

کسب و کار نیوز: نمایشگاه جاده ابریشم در فرانسه با نوای کمانچه و شام ایرانی به کار خود پایان داد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا,  این نمایشگاه بعد از پنج روز معرفی هنرهای شرقی همچون مینیاتور، سوزن دوزی، سفال و سرامیک در جنوب فرانسه، با برگزاری کارگاه‌های آموزشی درباره معماری، پزشکی، شعر و داستان‌های کشورهای جاده ابریشم، پایان یافت. آخرین روز این نمایشگاه کامل به موسیقی ایران اختصاص داشت که با استقبال زیاد فرانسوی‌ها روبرو شد.
اجرای موسیقی با یک گروه ایرانی مقیم در فرانسه بود که با معرفی سازهای ایرانی همچون کمانچه، سه تار و دف و تنبک، از حافظ و مولانا نیز خواندند. فرشاد سلطانی که رهبر این گروه خانوادگی است، به ایسنا گفت: خوشبختانه سازهای ایرانی در بیرون از کشور به خوبی شناخته شده‌است. بیشتر اروپایی‌ها با آواز ایرانی ارتباط خوبی برقرار می‌کنند. آن‌ها اهل مطالعه هستند بنابراین توضیح دادن درباره سمبل‌ها و مفاهیم به کار رفته در ادبیات و شعر برای آن‌ها سخت نیست.
در شب ایران نیز همراه با خواندن قصه هزار و یک شب، بازدیدکنندگان این نمایشگاه با «فسنجان» پذیرایی شد؛ غذایی که معمولاً در بین گردشگران خارجی که به ایران سفر می‌کنند محبوب است و سرو آن در شب ایران به پیشنهاد گردشگرانی بود که تجربه سفر به ایران را داشتند که توسط یک آشپز فرانسوی تهیه شد.
این نمایشگاه یک شب را به ازبکستان نیز اختصاص داده بود که با «پلوف» غذای ویژه این کشور از فرانسوی‌ها پذیرایی شد.
دومین نمایشگاه جاده ابریشم با حضور کشورهای ایران، ازبکستان و فرانسه در شهر «اوباین» در فاصله‌ای نزدیک به مارسی در جنوب فرانسه برگزار شد. در ادامه قرار است کاروان‌هایی به شیوه جاده ابریشم در مسیر کارگاه‌های سفال و سرامیک این منطقه با هدف تبادل دانش و اطلاعات راه بیفتد تا فرانسوی‌ها نیز با مفهوم کاروان بیشتر آشنا شوند.
اگرچه سواحل مدیترانه آخرین نقطه از جاده ابریشم عنوان شده اما در اسناد تاریخی به کشور فرانسه در این مسیر اشاره‌ای نشده است، در اصل داستان برپایی این نمایشگاه در فرانسه از سفر یک گروه از گردشگران این کشور به چین و دیگر کشورهای جاده ابریشم آغاز می‌شود که با دعوت از برخی هنرمندان آن‌ها سعی در معرفی فرهنگ و هنر جاده ابریشم به مردم فرانسه دارند.

همچنین مطالعه کنید:

بخشی از عوامل تعیین کننده گرانی خارج از حوزه مسئولیت وزارت صمت هستند/ تولید سیمان ۱۳ درصد افزایش داشته است/ رتبه دهم تولید فولاد در دنیا را داریم

علیرضا رزم حسینی صبح امروز (۲۸ اردیبهشت ماه) با حضور در صحن علنی مجلس برای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *