چهارشنبه , ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
صفحه اصلی / اجتماعی / بهداشت و سلامت / بهترین آنتی بیوتیک های غیردارویی
آنتی بیوتیک غیردارویی

بهترین آنتی بیوتیک های غیردارویی

کسب و کار نیوز: آنتی بیوتیک ها، داروهایی هستند که برای درمان عفونت ها به کار می روند و کشف و استفاده از آن ها به سلامت جامعه بشری کمک بسیاری کرده است اما متاسفانه مصرف بی رویه آن ها مشکلاتی را به وجود می آورد که یکی از آن ها مقاومت میکروب ها در برابر آنتی بیوتیک هاست.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،یکی دیگر از مشکلاتی که مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها در پی دارد، از بین رفتن باکتری های مفید روده است؛ چنان که گفته می شود تنها مصرف یک هفته آنتی بیوتیک می تواند آرایش و فرم میکروبی روده را برای یک سال تغییر دهد.طبق آمار خبرگزاری ایسنا در مهرماه سال ۹۷، میزان مصرف آنتی بیوتیک در ایران ۱۶ برابر استاندارد جهانی و۴برابر اروپاست و دلیل اصلی بالا بودن این آمار، تجویز غیرمنطقی این داروست، یعنی در شرایطی که ضرورتی به استفاده از آنتی‌بیوتیک نیست از آن استفاده می‌شود.

درحالی که استانداردهای تزریقی دنیا، ١١ درصد است، مصرف داروهای تزریقی درایران به ویژه آنتی بیوتیک ها، حدود ۴۵ درصد است. برای اطلاع از چرایی این مصرف بی رویه و جایگزین های مناسب وطبیعی با یکی از داروسازان گفت وگو کرده ایم که در ادامه می آید:

آنتی بیوتیک ها که ما آن ها را پادزیست می نامیم، دراصل از میکروارگانیسم های طبیعی گرفته شده است. بعضی کپک ها و قارچ ها همان پادزیست هایی هستند که اثر ضد میکروبی دارند.

چنان که همه می دانیم اولین آنتی بیوتیک از قارچ پنی سیلیوم استخراج شد .آنتی بیوتیک ها از میکروارگانیسم ها به دست می آیند و باعث از بین رفتن میکروب ها می شوند و بعضی نمونه های آن، از انتشار میکروب ها جلوگیری می کنند. به انواعی که میکروب ها را از بین می برند باکتریوسید و به نمونه هایی که از انتشار میکروب جلوگیری می کنند، باکتریواستاتیک می گویند .

امروزه با پیشرفت فناوری، کمتر از میکروارگانیسم های طبیعی استفاده می شود .محققان توانسته اند با تغییرات مولکولی روی آنتی بیوتیک های طبیعی، انواع جدیدی تهیه کنند چرا که نمونه های طبیعی اثر کمتری دارند و نمی توان برای مدت طولانی آن ها را ذخیره کرد، در حالی که نمونه های جدید علاوه براثر ضد میکروبی قوی تر، ماندگاری بیشتری هم دارند.

اما باهمه این شرایط بازهم نباید به شکل بی رویه از این داروی مفید استفاده کرد. به همکارانم توصیه می کنم درتجویز آنتی بیوتیک‌ها دقت بیشتری داشته باشند واز مردم می خواهم ازخوددرمانی و دیگردرمانی این داروها به شدت بپرهیزند. تجویز دارو توسط غیر پزشک غیر قانونی و چه بسا در کشورهای دیگر جرم است و جریمه سنگینی به آن تعلق می گیرد.

بهترین آنتی بیوتیک
به عقیده من بهترین آنتی بیوتیک‌ها را سیستم ایمنی بدن انسان تولید می کند و اگربا سیستم دفاعی بدن درست رفتار کنیم، بهترین آنتی بیوتیک، سیستم ایمنی بدن است .

بی نیاز از داروی آنتی بیوتیک
اگر سیستم دفاعی بدن درست کار کند، ما درشرایط معمولی نیازی به استفاده از آنتی بیوتیک ها نداریم . برای این منظور باید سیستم ایمنی بدن را فعال نگه داریم . تغذیه مناسب، آرامش ، ورزش درحد معمول واستفاده ازهوای مناسب ازمهم ترین مولفه های بیداری و هوشیاری سیستم ایمنی بدن است و ازهمه مهم تراین‌که باید با بدن خودمان به گونه ای رفتار کنیم که اضطراب و خستگی زیاد را بر آن تحمیل نکنیم .

آنتی بیوتیک های طبیعی
اما خداوند درطبیعت آنتی بیوتیک های طبیعی زیادی قرارداده است تا در شرایط خاص به کمک انسان بیاید و باعث مصونیت ما در مقابل میکروب ها شود و سلامت ما را تامین کند.

از جمله :
عسل
عسل به عنوان غذای کامل و داروی خوب، بهترین آنتی بیوتیک است . عسل از قدیمی ترین و شناخته شده ترین آنتی بیوتیک هاست که هم خورده و هم در محل زخم ضماد می شود .

سیر
سیر به علت داشتن ماده موثر، اثر ضد قارچی و ضد باکتریایی دارد و به عنوان ضد ویروس شناخته شده است.

پیازو تره فرنگی
یکی دیگر ازآنتی بیوتیک ها پیاز وحتی تره فرنگی است که خوردن آن می تواند به رفع عفونت بدن کمک کند .

لیمو
لیمو یکی دیگرازآنتی بیوتیک های طبیعی است. عصاره برگ زیتون و روغن زیتون هم بسیار موثر است . زیتون حتی عفونت دهان ودندان را از بین می برد.

میخک
ماده موثر اوجینول میخک، به عنوان ماده ضد عفونی کننده منحصر به فردبه دندان پزشکان کمک زیادی کرده است.

سرکه ، زنجبیل و…
سرکه ، زنجبیل ، آویشن، پونه کوهی و زردچوبه هم به عنوان آنتی بیوتیک استفاده می شود و امروزه کاربرد زیادی دارد. خوشبختانه سطح اطلاعات مردم از گیاهان دارویی افزایش یافته و استفاده ازآنتی بیوتیک های طبیعی بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گرفته است.

آنتی بیوتیک ها می تواند موجب رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک و در نتیجه باعث نفخ و کرامپ شود. این عفونت به طورمعمول نیاز
به آنتی بیوتیک های بیشترومتفاوت تری دارد تا تعادل باکتریایی روده به حالت عادی باز گردد.

همچنین مطالعه کنید:

افزایش ۱۸ درصدی بستری‌های کرونا در تهران

به گزارش کسب و کار نیوز، دکتر نادر توکلی معاون درمان ستاد کرونای استان تهران …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *