صفحه اصلی / استان ها / لرستان / کشف بخشی از جمجمه انسان هوشمند در قدیمی ترین محوطه پارینه سنگی جدید ایران
جمجمه انسان هوشمند

یک باستان شناس خبر داد:

کشف بخشی از جمجمه انسان هوشمند در قدیمی ترین محوطه پارینه سنگی جدید ایران

فصل سوم کاوش باستان شناختی غار کلدر خرم آباد لرستان به کشف بخشی از جمجمه انسان هموساپین (هوشمند) ختم شد که یکی از نادرترین کشفیات در غرب قاره آسیا محسوب می شود.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، بهروز بازگیر سرپرست سومین فصل کاوش باستان شناختی غار کلدر امروز «سه شنبه » با اعلام این خبر گفت : با توجه به قدمت بالای شواهد فرهنگی به دست آمده از لایه های پارینه سنگی جدید غار کلدر که هم اکنون عنوان قدیمی ترین محوطه پارینه سنگی جدید ایران را به خود اختصاص داده است این داده که یکی از نادرترین کشفیات در غرب قاره آسیا محسوب می گردد می تواند بخشی از حلقه مفقوده زنجیره تکامل بشر و مسیر های مهاجرتی انسان های هوشمند از قاره آفریقا به آسیا،جنوب غرب آسیا،منطقه اوراسیا و نهایتا رسیدن اولین گونه ها به قاره اروپا را پوشش داده و به عنوان یک کشف مهم در مطالعات پارینه سنگی دنیا قلمداد شود.
او افزود : گونه شناسی مقدماتی این تکه استخوان توسط دیرین شناس سرشناس هلندی ،پروفسور جان وندرماد انجام گرفت و مطالعات دقیق و جزئیات بیشتر در این خصوص پس از انجام تاریخ نگاری مطلق و مطالعه این داده توسط متخصصین آناتومی انسان، علوم ژنتیکی و… اطلاع رسانی خواهد شد.
بازگیر با اشاره به اینکه فصل سوم کاوش باستان شناختی غار کلدر با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شده است تصریح کرد : کاوش باستان شناختی این فصل غار کلدر هم اکنون به اتمام رسیده و اعضائ هیات در حال انجام امور تاریخ نگاری لایه های پارینه سنگی جدید و میانه این غار با استفاده از روش های ترمولومینسانس و او. اس .ال هستند.

همچنین مطالعه کنید:

موج تعطیلی و ورشکستگی هتل ها

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، در حالی حمزه زاده اعلام کرده است …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *