چهارشنبه , ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
صفحه اصلی / سیاسی / بین الملل / هشدار سیا درباره توطئه علیه یک فعال سعودی ساکن نروژ

هشدار سیا درباره توطئه علیه یک فعال سعودی ساکن نروژ

به دنبال هشدار سازمان سیا مبنی بر در خطر قرار داشتن یک فعال دموکراسی خواه عرب، پلیس نروژ این فعال سعودی را تحت نظر گرفت.

ایاد البغدادی، فعال دموکراسی‌خواه سعودی

به گزارش کسب و کار نیوز، به نوشته روزنامه گاردین، ایاد البغدادی، فعال دموکراسی‌خواه سعودی و منتقد محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در حال حاضر به عنوان  پناهنده در نروژ ساکن است. سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ( سیا ) هشدار داده که این فرد در معرض تهدید از سوی ریاض قرار دارد.

در ۲۵ آوریل به این فعال سعودی درباره تهدید از سوی عربستان هشدار داده شد زمانیکه مقام‌های نروژ به محل سکونت وی رفته و به محلی امن منتقلش کردند و به وی هشدار دادند که در معرض خطر احتمالی از سوی عربستان قرار دارد.

به این فعال سعودی گفته شد که این تهدید بالقوه از سوی آژانس اطلاعاتی سیا به مقام‌های نروژ اطلاع داده شده است.

البغدادی در گفتگویی تلفنی با گاردین گفت: متوجه شده‌ام که عربستان روی من تمرکز کرده اما ایده‌ای ندارم که چگونه این کار را انجام می‌دهد. مقام‌های نروژ به من گفتند که آنها این کار را با جدیت انجام می‌دهند. آنها آماده می‌شوند. مقام‌های نروژ با دو واحد ویژه به منزل من آمدند. یکی برای انتقال من و دیگری برای تضمین این مساله که کسی دنبال ما نیست.

ایاد البغدادی نویسنده متولد فلسطین است که در توئیتر فعالیت می‌کند و در جریان بهار عربی و با آغاز توئیت درباره قیام مصر برای خود شهرتی کسب کرد.

وی پس از دستگیری و اخراج از امارات در ۲۰۱۵ به نروژ پناهنده شد و از آن زمان، ولیعهد عربستان به موضوع اصلی انتقادهای این نویسنده بدل شده است.

سال گذشته پس از قتل جمال خاشقجی، ستون نویس واشنگتن پست در سفارت عربستان در ترکیه البغدادی در توئیتی هشدار داد که اگر بن سلمان از سوی متحدان غربی مورد سوال قرار نگیرد خطرناک‌تر می‌شود. او نوشت: اگر این آدم ربایی نادیده گرفته شود قدم بعدی ترور در پایتخت‌های شماست و من اصلا در این باره شوخی نمی‌کنم.  

البغدادی می گوید: این تهدید به این معنی است که من موثر بوده‌ام اگر آنها قصد کشتن مرا نمی کردند دیگر به کار ادامه نمی‌دادم.

براساس سیاست آمریکا سیا وظیفه حقوقی برای اعلام هشدار دارد و باید در صورت وجود ادله مستدل و کافی به قربانی اطلاع داده شود.

البغدادی می گوید احتمال اینکه دولت سعودی بخواهد فعالان خارج نشین را ساکت کند نشانگر پرحاشیه شدن شاهزاده بن سلمان است. تعداد زیاد سعودی‌های تحصیل‌کرده در خارج که به سرع به فعالان سیاسی تبدیل شده‌اند می‌توانند مشکلی بزرگ و جدی برای بن سلمان شوند.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

سازمان ملل درباره ادعای آمریکا مبنی بر بازگشت تحریم ها اقدامی نمی کند

به گزارش کسب و کار نیوز، نتونیو گوترش در نامه ای خطاب به شورای امنیت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *