چهارشنبه , ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
صفحه اصلی / سیاسی / بین الملل / دور ششم گفت‌وگوهای آمریکا و طالبان یک روز تعطیل شد

دور ششم گفت‌وگوهای آمریکا و طالبان یک روز تعطیل شد

مذاکرات صلح میان طالبان و هیأت آمریکایی در دوحه قطر بعد از چهار روز گفت‌وگو، امروز (دوشنبه) به خاطر آغاز ماه مبارک رمضان تعطیل شد و قرار است روز سه‌شنبه از سر گرفته شود.

image.png

به گزارش کسب و کار نیوز، دور ششم این مذاکرات روز چهارشنبه گذشته آغاز شد و قرار بود امروز پایان یابد ولی هر دو طرف به نتیجه ملموسی نرسیدند و قرار شد صحبت‌ها ادامه یابد. یک منبع نزدیک به اتاق مذاکره به بی بی سی گفت، در روز یک‌شنبه، چهارمین روز مذاکرات، بحث‌ها خوب بود و پیشرفت خوبی صورت گرفت.

زلمای خلیل‌زاد، نماینده آمریکا در امور صلح افغانستان این دور مذاکرات را با تاکید جدی بر موضوع آتش‌بس آغاز کرد ولی اظهارات روز اولش که از طالبان خواست سلاح به زمین بگذارند واکنش تند طالبان را در پی داشت؛ تا حدی که دو روز اول مذاکرات بیشتر با واکنش‌ها سپری شد.

ملا برادر، رئیس دفتر قطر این گروه روز شنبه با خلیل‌زاد دیدار و گفت‌وگو کرد و به قول این منبع، تنشی که هفته گذشته در دو روز اول گفت‌وگوها بین دو طرف ایجاد شده بود، رفع شد.

یک منبع طالبان به بی‌بی‌سی گفت، آمریکایی‌ها و طالبان روز شنبه و یک‌شنبه، روزهای سوم و چهارم گفت‌وگوها بیش از ۱۰ ساعت مشغول چانه‌زنی بودند.

خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، تضمین این که خاک افغانستان علیه دیگران استعمال نشود، برگزاری مذاکرات بین‌الافغانی و کاهش خشونت‌ها چهار موضوعی بود که به شکل جدی‌تر در دور ششم از سوی آمریکایی‌ها روی میز مذاکره مطرح شد.

خلیل‌زاد بدون ارائه جزئیات این بار با طالبان روی طرح کاهش خشونت‌ها بحث می‌کند؛ طرحی که به باور او بالاخره راه را برای یک آتش‌بس سراسری هموار خواهد کرد.

در ظاهر موضوعات مورد اختلاف بین طرفین تعیین جدول زمانی خروج نیروهای آمریکایی و خارجی از افغانستان و برقراری آتش بس است که هر دو طرف با وجود شش دور از مذاکرات در چند ماه اخیر هنوز هم ملاحظات جدی خود را دارند.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

سازمان ملل درباره ادعای آمریکا مبنی بر بازگشت تحریم ها اقدامی نمی کند

به گزارش کسب و کار نیوز، نتونیو گوترش در نامه ای خطاب به شورای امنیت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *