چهارشنبه , ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
صفحه اصلی / استان ها / مازندران / امکان تبدیل “تپه کلار” به پایگاه ملی باستان شناسی

رئیس سازمان میراث فرهنگی خبر داد:

امکان تبدیل “تپه کلار” به پایگاه ملی باستان شناسی

رئیس سازمان گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: "تپه کلار" از مکان‌های تاریخی و شگفت انگیز کشور است و می‌تواند تبدیل به محلی برای کاوش باستان شناسان شود.

مونسان

به‌ گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ‌ایسنا، علی اصغر مونسان در حاشیه افتتاح مجموعه هتل پرشیا نوشهر  با بیان اینکه در سفر قبلی بخشی از شهرهای مازندران بازدید شد اما برخی شهرستان‌ها مغفول ماندند، اظهار کرد: شهرستان کلاردشت از جمله مناطقی بود که به جهت ظرفیت خاص گردشگری در آن باید بررسی می‌شد.

وی با تاکید بر تکمیل زیرساخت‌های کلاردشت برای توسعه گردشگری گفت: این شهرستان نیاز به اقامتگاه‌های بهتری دارد و ساخت هتل‌های مطابق با متد روز یکی از نیازهای اساسی این شهرستان است.

رئیس سازمان گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه این آمادگی برای حمایت از سرمایه گذارانی که بخواهند در کلاردشت هتل بسازند وجود دارد، تصریح کرد: از محل صندوق توسعه ملی به سرمایه گذاران جهت ساخت هتل تسهیلات اعطا می‌شود.

مونسان افزود: طبق رایزنی‌های انجام شده با شورای شهر کلاردشت، برای سرمایه گذرانی که در این منطقه هتل بسازند عوارضی در نظر گرفته نخواهد شد.

وی با بیان اینکه “تپه کلار” از مکان‌های تاریخی و شگفت انگیز کشور است و می‌تواند تبدیل به محلی برای کاوش باستان شناسان شود، تصریح کرد: مقرر شده تفاهمنامه ای بین پژوهشکده میراث فرهنگی و دانشگاه تربیت مدرس برای کاوش‌های باستان شناسی در این منطقه زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، منعقد و در صورت امکان این منطقه به پایگاه ملی تبدیل شود.

*مرمت مسجد جامع ساری تا محرم به پایان می‌رسد

رئیس سازمان گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی در ادامه تاکید کرد: یکی از جاذبه‌های بی بدیل و ارزشمند مازندران که قدمت بسیاری نیز دارد مسجد جامع ساری است که متأسفانه در حادثه آتش سوری سال گذشته بخش‌هایی از آن دچار آسیب شد که اکنون در حال مرمت بوده و بیش از ۷۰ درصد پیشرفت داشته است و امید است تا محرم امسال کار تعمیر آن به پایان برسد.

*اختصاص ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار گردشگری در مازندران

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه از اختصاص ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار برای سرمایه گذاری در بخش‌های گردشگری استان مازندران خبر داد و خاطرنشان کرد: ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار در قالب ۱۱۲ پروژه برای سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف گردشگری استان مازندران اختصاص یافته است.

وی تاکید کرد: این مبلغ از محل صندوق توسعه ملی با اعطای تسهیلات کم بهره در اختیار سرمایه گذاران قرار گرفته و عمده کارها با حمایت دولت به بخش‌های غیر دولتی واگذار شده است.

مونسان از عملیات ساخت ۵۴ هتل در مازندران تا پایان دولت دوازدهم خبر داد و خاطرنشان کرد: تعداد ۲۰ هتل تنها در دولت دوازدهم ظرف مدت دو سال به بهره برداری رسید که امیدواریم با اضافه شدن ۵۴ هتل دیگر در آینده، مازندران به عنوان نگین گردشگری کشور بدرخشد.

* عملکرد مطلوب پل‌های قدیمی نسبت به سازه‌های جدید در مواجهه با سیل

وی در بخش دیگری از گفت و گو با بیان اینکه پل‌های قدیمی به دلیل ساختار مناسب و کیفیت، عملکرد بهتری نسبت به سازه‌های جدید در مواجهه با حادثه سیل داشتند از مرمت مستمر آثار تاریخی در کشور سخن گفت و اظهار کرد: اکنون بالغ بر ۲ هزار کارگاه مرمت آثار تاریخی و باستانی در کشور فعال هستند که این میزان عملکرد با حداقل بودجه قابل تحسین است.

مونسان، سازه‌های تاریخی را بخشی از تمدن، هویت و تاریخ کشور عنوان و تصریح کرد: سازه‌های با ارزش بسیار زیادی در کشور وجود دارد و سازمان گردشگری نیز به لحاظ بودجه سازمان مظلومی است اما مطالبات به حق مردم ایجاب می‌کند که تمام سازه‌ها و بناهای تاریخی کشور به شکل مداوم مورد پیگیری و رصد قرار گیرند.

به گزارش کسب و کار نیوز، سفر دو روزه رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به مازندران از روز گذشته آغاز شد؛ مونسان در شهرهای مختلف این استان حاضر شد و به بازدید و بررسی پروژه‌های گردشگری، آثار تاریخی، فرهنگی و کارگاه‌های صنایع‌دستی مازندران پرداخت.

علی‌اصغر مونسان معاون رئیس جمهور از کارگاه دست بافته‌های داری در روستای کلنو شهرستان کلاردشت بازدید و سپس در جلسه هم اندیشی توسعه گردشگری شهرستان کلاردشت شرکت کرد.

افتتاح مجموعه پذیرایی پاراگون با سرمایه گذاری ۷ میلیارد تومان در زمینی به مساحت هزار و ۶۰۰ متر مربع در شهرستان چالوس، بهره برداری از هتل پرشیا نوشهر و بازدید از مرکز سرگرمی تفریحی سیمرغ در شهرستان محمودآباد از دیگر برنامه‌های سفر دو روزه رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به مازندران در روز نخست بود.

همچنین رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سفر دو روزه خود به مازندران از بهره برداری ۵۴ هتل جدید در این استان تا پایان دولت دوازدهم خبر می‌دهد، اما آیا توسعه گردشگری در این خطه تنها با بهره برداری از اماکن اقامتی حل خواهد شد؟

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

کرونا

تست کرونا ۲۵۰ بیمار مبتلا به کرونا مثبت در بابل اعلام شد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, از اول اسفند ماه تاکنون …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *