صفحه اصلی / استان ها / آذربایجان غربی / خسارت ۳۰۰ میلیارد تومان به محصولات کشاورزی آذربایجان غربی

خسارت ۳۰۰ میلیارد تومان به محصولات کشاورزی آذربایجان غربی

معاون برنامه ریزی و اموراقتصادی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: بر اساس براوردهای اولیه، سرمازدگی و یخبندان بهاره روزهای دوم تا 4اردیبهشت ماه سال جاری، نزدیک به 300 میلیارد تومان به اراضی زراعی و باغی استان خسارت وارد کرد.

سرمازدگی

به گزارش کسب و کار نیوز، غلامعلی مرادی در جلسه کارگروه مشترک خشکسالی ، سرمازدگی و مخاطرات بخش کشاورزی استان با بیان این مطلب اظهار کرد: طبق گزارشات اکیپ های اعزامی برآورد خسارت، در سال زراعی جاری تاکنون سرمازدگی و یخبندان نزدیک به۳۰۰ میلیارد تومان به محصولات زراعی و باغی، و سیل نیز نزدیک به ۵۵ میلیارد تومان به محصولات زراعی و باغی، دام و طیور و تاسیسات کشاورزی استان خسارت وارد کرده است.

وی افزود : با توجه به اینکه سرمازدگی و یخبندان بهاره بیشترین میزان خسارت گزارش شده در سال زراعی جاری تا کنون بوده است ، محصولات باغی دانه دار اعم از سیب و انگوربه میزان ده درصد ، درختان هسته دار در حدود ۲۵ درصد، میوه های خشک اعم از گردو و بادام  در حدود ۲۵ درصد و محصولات زراعی شامل چغندر قند و گندم نیز در سطح کمتر دچار خسارت شدند.

مرادی تاکید کرد: با توجه به اینکه خسارت سرمای دیر رس بهاره  در مرحله ابتدای گلدهی محصولات باغی دانه دار و هسته داراستان و در مرحله قبل از خوشه دهی گندم و رشد چغندر قند اتفاق افتاده است، برآورد نهایی خسارت پس ازمیوه دهی و به بار نشستن محصول و دیگر بررسی های میدانی تهیه و گزارش تکمیلی آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

معاون برنامه ریزی و اموراقتصادی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی به اقدامات پیشگیرانه ای که باغداران برای پیشگیری از سرمازدگی می توانستند انجام دهند، اشاره کرد و افزود: باغداران از هم اکنون اقدامات و تمهیدات لازم را برای محافظت از درختان و باغ های خود در برابر سرما زدگی در سال آینده انجام دهند تا در مواقع بحران غافلگیر نشوند.

وی با بیان اینکه تاثیر کارکرد دستگاه ها و روشهای مبارزه با سرمازدگی در باغات باید توسط محققین در این زمینه سنجیده شود تا از هم اکنون بتوانیم یک برنامه عملیاتی جامع و مدونی برای افزایش اگاهی کشاورزان و کاهش میزان خسارت وارده در سال زراعی اینده تدوین کنیم، ادامه داد: برگزاری کلاس های ترویجی آموزشی و اشنایی کشاورزان با روش های فعال مقابله با سرما زدگی و سایر حوادث غیر مترقبه منطبق با اخرین تکنولوژی های روز دنیا ضروری است.

مرادی تصریح کرد: برابر دستورالعمل ابلاغی کمیته خسارت در شهرستان ها تشکیل یافته و نسبت به برآورد خسارات با حضور نمایندگان فرمانداری، بانک کشاورزی و جهاد کشاورزی جهت تکمیل فرم و پرونده اقدام می شود ، تاجهت اتخاذ تصمیمات در رده های بالاتر به مدیریت بحران استانداری و وزارت جهاد کشاورزی ارجاع داده شود.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

مرز بازرگان برای تردد باز است

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, صادق نامدار در پی انتشار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *