صفحه اصلی / اجتماعی / جامعه و شهری / چهل و چهارمین نشست تخصصی کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان برگزار شد

در راستای توسعه بازرگانی ملی و بین المللی

چهل و چهارمین نشست تخصصی کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان برگزار شد

با موضوع: «پیشنهادات اجرایی در راستای همکاری با شوریعالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی ویژه اقتصادی در راستای توسعه بازرگانی ملی و بین المللی» برگزار شد.

چهل و چهارمین نشست تخصصی کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان
به ریاست «محمدصادق مشایخ» و با حضور اعضای کمیسیون:
سیدمحمد هاشمی اصفهانی- مشاور وزیر نفت در دولت اصلاحات
رمضانعلی صادق زاده- قائم مقام معاونت پژوهش و فن آوری وزارت صمت و استاد دانشگاه صنعتی خواجه نصیر
شهریار عامری- استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر
مژده صفایی- عضو حزب کارگران خاطره وطن خواه- متخصص اقتصاد رسانه
محمدحسین مرادی زاده- حقوقدان صدیقه حجت پناه- حقوقدان و عضو هیأت مدیره کانون وکلا
شهرام خانزاده- استاد دانشگاه و عضو حزب اسلامی کار
منصوره حسینی- کارشناس ارشد سازمان توسعه تجارت ایران
آقای یاسر فیاض بخش- عضو بنیاد امید ایرانیان
عابد مشایخ- دبیر کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان

به گزارش کسب و کار نیوز، در ابتدای جلسه، محمدصادق مشایخ، رییس کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان گفت:
با توجه به وجود پتانسیل های عظیم جزیره قشم و موقعیت ژئوپلیتیکی ویژه آن در خلیج فارس، به عنوان بزرگترین جزیره منطقه، می بایست بهره برداری های عظیمی از این جزیره صورت می گرفت. اما متأسفانه همچنان توسعه نیافته باقیمانده است. از آن سو، مع الاسف باید اضافه کرد آمار قاچاق کالا و سوخت در جزیره قشم بالاست.
رییس کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان افزود: بنابراین با نتایج حاصله از مباحث توسعه کارافرینی به ویژه با رویکرد استفاده از پتانسیل بانوان کارآفرین، جوانان و نخبگان و متخصصان کشور که در کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان به دست آمد، بنا شد تا مدیریت اقتصادی و کارآفرینی جزیره قشم به عنوان پایلوت را به نخبگان و کارآفرینان ارائه نماییم، تا با استفاده از پتانسیل های ارزشمند علمی و کارآفرینی به توسعه اقتصادی، صنعتی و بازرگانی جزیره قشم دست یابیم. شایان ذکر است اگر به توسعه صنعت گردشگری، بوم گردی و توریسم در جزیره قشم دست یابیم، ارز آوری و شکوفایی اقتصادی ویژه ای برای کشور حاصل خواهد شد.
سید محمد هاشمی اصفهانی گفت: جهت برنامه ریزی و توسعه جزیره قشم؛
۱- باید از حداکثر ارزش مالکانه خارج شده و زمین جهت کار و تولید داده شود.
۲- سرمایه گذاری در جهت گسترش تولید صورت پذیرد.
۳- فقه براساس فقه اسلامی فقط اعمال شود.
مشاور وزیر نفت در موات اصلاحات افزود: در مملکت زلزله خیز و سیل خیز نباید وثیقه ملکی معتبرترین ارزش مالکانه را دارا باشد. ارزش افزوده بر تولیدی که قابل صادرات و توسعه باشد باید صورت گیرد.
وی پیشنهاد کرد: سامانه بسته بندی در جزیره قشم باید سامان و مستقر شود. همچنین برنامه های توسعه محور اقتصادی، تولیدی و صنعتی در این جزیره باید اجرایی شوند.
رمضانعلی صادق زاده گفت: متأسفانه مجموعه مناطق آزاد به گیتی برای واردات کالا تبدیل شده اند. پیشنهاد می گردد:
کالاهایی که جهت تولید دارای توجیه اند و از معافیت مالیاتی و گمرکی برخوردارند و در بازارهای منطقه ای و بین الملل قابل ارائه اند در این جزیره تولید شوند.
قائم مقام معاونت آموزش و فن آوری وزارت صمت اضافه کرد: کالاهایی که در main land وجود ندارند و ظرفیت تولیدشان وجود ندارد و از سوی دیگر با تولید نهایی و فروش نهایی ارزآوری بالایی را به همراه دارند باید در جزیره قشم تولید کرد.
مژده صفایی گفت: با توجه به آنکه مشکلات زیرساختی در قشم فراوان است، باید با جذب سرمایه گذاری خارجی، تولید را در قشم توسعه داد. ظرفیت های گردشگری و بوم گردی در جزیره قشم فراوان است. باید با استفاده از شتابدهنده ها جهت استفاده از ظرفیت های قشم اقدام نماییم. متأسفانه معضل وجود قاچاق در قشم باعث عدم تمایل به تولید در آن شده است.
منصوره حسینی گفت: باید آموزش تولید و خدمات به بومیان جزیره قشم ارائه شود تا به هدف صادرات خدمات از جزیره قشم دست یابیم.
شهرام خانزاده گفت: قوانین دست و پاگیر از مناطق آزاد باید حذف شود تا بتوان پروژه های زودبازده در مناطق آزاد را در جهت توسعه اقتصادی اجرا نمود.
قاسم خرمی گفت: باید امتیازات ویژه ای به جزیره قشم ارائه کرد، پروپوزال طرح ها ارائه شوند تا بتوان از قشم به عنوان پایلوت، در زمینه توسعه کارآفرینی و اقتصادی استفاده کرد.
شهریار عامری گفت: کالاهایی که جهت صادرات از قشم مطلوبند اعلام شوند. با توجه به پتانسیل ها و ظرفیت های جزیره قشم برنامه های توسعه محور تنظیم گردد تا برای آنها به جذب سرمایه گذار و کارآفرین در آنجا بپردازیم.

همچنین مطالعه کنید:

جـولان مافیـای پسماند

  به گزارش کسب و کار نیوز در تمام مناطق پایتخت شاهد فعالیت زباله گردهایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *