صفحه اصلی / اجتماعی / آموزش / تعیین تکلیف طرح ممنوعیت ادامه تحصیل پزشکان عمومی در هفته جاری

رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی خبر داد

تعیین تکلیف طرح ممنوعیت ادامه تحصیل پزشکان عمومی در هفته جاری

در پی انتشار اخباری مبنی بر ممنوعیت سه ساله ادامه تحصیل پزشکان عمومی و بیان اظهار نظرهایی از سوی برخی نمایندگان مجلس، رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت از تعیین تکلیف این طرح طی هفته جاری خبر داد و گفت: تاکنون خبری در این خصوص به مرکز سنجش اعلام نشده و این موضوع طبیعتاً در هفته جاری از سوی وزیر بهداشت تعیین تکلیف خواهد شد.

دانشجوی پزشکی

دکتر آبتین حیدرزاده ضمن بیان این مطلب در تشریح جزئیات لایحه عدم ادامه تحصیل پزشکان عمومی و تغییر در نحوه پذیرش در دوره تخصصی و دستیاری، اظهار کرد: به نظر می‌آید این طرح از سوی نمایندگان مجلس ارائه و در کمسیون آموزش و بهداشت مجلس شورای اسلامی مطرح شده و در وزارت بهداشت نیز در حال بررسی است ولی هنوز چیزی در خصوص این موضوع به مرکز سنجش و آموزش پزشکی وزارتخانه ارسال نشده اما به طور کلی این موضوع در هفته جاری تعیین تکلیف خواهد شد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، وی در ادامه تصریح کرد: در خصوص طرح ممنوعیت ادامه تحصیل پزشکان عمومی باید منتظر نظر و دیدگاه وزیر بهداشت باشیم. با توجه به اینکه ایشان هفته گذشته در سفر بودند نتوانستیم این موضوع را مطرح کنیم اما یقیناً موضوع در هفته جاری تعیین تکلیف خواهد شد.

رئیس مرکز سنجش و آموزش پزشکی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: موضوع ممنوعیت ادامه تحصیل پزشکان عمومی موضوع جدیدی نیست چرا که در حال حاضر نیز همه فارغ‌التحصیلان پزشکان عمومی نمی‌توانند به طور مستقیم وارد دوره‌های تخصصی شوند.

وی تاکید کرد: دانشجویانی که جزو استعدادهای درخشان هستند می‌توانند بلافاصله بعد از اتمام دوره تحصیل یک بار در آزمون دوره دستیاری و تخصصی شرکت کنند و اگر در دور اول پذیرفته نشوند، باید دوره‌های مشخص طرح را بگذرانند و بعد از اتمام طرح امکان شرکت مجدد را خواهند داشت.

دکتر حیدرزاده ادامه داد: بر اساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی یک درصد از داوطلبان پزشک عمومی به منظور تسهیل ازدواج و ترویج فرهنگ تأهل، می‌توانند بدون گذراندن طرح مستقیماً در دوره تخصصی شرکت کنند و این امکان فقط برای دانشجویان متأهل فراهم است. همچنین فارغ التحصیلان پسر بعد از گذراندن دوره پزشکی عمومی در صورت اجازه قوانین نظام وظیفه امکان شرکت در آزمون دستیاری و تخصصی را دارند، در واقع ادامه تحصیل مستقیم آن‌ها بستگی به قوانین نظام وظیفه دارد.

وی خاطر نشان کرد: دختران مجرد و پسرانی که از دوره سربازی معاف شده‌اند برای شرکت در آزمون دستیاری و تخصصی باید دوره مشخص طرح پزشکی عمومی را گذرانده باشند در غیر این صورت امکان شرکت در آزمون را ندارند و نمی‌توانند مستقیماً وارد دوره تخصصی شوند. البته اگر فارغ التحصیلان دوره پزشکی عمومی بلافاصله بعد از فارغ‌التحصیلی در مناطق محروم مشغول کار شوند تا مهرماه سال بعد می‌توانند در دوره تخصصی شرکت کنند که این امکان شامل کسانی است که به مناطق محروم اعزام شدند. بنابراین در شرایط کنونی نیز امکان ادامه تحصیل مستقیم برای همه پزشکان عمومی در دوره‌های تخصصی وجود ندارد.

دکتر حیدرزاده خاطر نشان کرد: در جریان جزئیات موضوع ممنوعیت ادامه تحصیل پزشکان عمومی نیستم اما به طور کلی دوره طرح پزشکان ۱۸ تا ۲۴ ماهه است اما مبنای ممنوعیت سه سال برای این فارغ‌التحصیلان که مطرح است را نمی‌دانم از کجا نشأت گرفته است و باید مورد بررسی قرار گیرد و کسانی که ارائه کنندگان این لایحه هستند باید در خصوص جزئیات آن اعلام نمایند.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

چالش های واردات خودروهای ارزان قیمت را برطرف شود

به گزارش کسب و کار نیوز، بنابراین باید به صورت ریشه ای به مشکلات بازار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *