صفحه اصلی / اجتماعی / بهداشت و سلامت / شناسایی ٢ درصد مبتلایان به تنبلی چشم در سنین زیر ۶ سال

شناسایی ٢ درصد مبتلایان به تنبلی چشم در سنین زیر ۶ سال

رئیس انجمن اپتومتری(بینایی سنجی) ایران اعلام کرد که حدود ٢ درصد از افراد مبتلا به تنبلی چشم در ایران با انجام معاینات و در سنین زیر شش سال شناسایی می‌شوند.

طرح پیشگیری از تنبلی چشم - اهواز

به گزارش کسب و کار نیوز، دکتر علی میرزا جانی پنج‌شنبه ۵ اردیبهشت در حاشیه آغاز به کار هشتمین کنگره ملی اپتومتری شیراز در جمع خبرنگاران با تصریح بر اینکه متوسط سنجش بینایی ایرانیان با نرم جهانی برابری می‌کند، گفت. به عنوان مثال ٢ تا ٣ درصد افراد در کل دنیا دچار تنبلی چشم هستند که در ایران نیز همین آمار پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: با توجه به پیش‌بینی‌هایی که در سازمان بهزیستی با همکاری اپتومتریست‌ها انجام می‌شود و همچنین با اجرای طرح غربالگری طی بیست سال گذشته، شاهد کاهش تنبلی چشم در دهه‌های دوم و سوم زندگی افراد هستیم.

میرزاجانی به قدمت ۵٠ ساله رشته اپتومتری در ایران اشاره و با بیان اینکه اپتومتری از شاخه‌های علوم پزشکی است که به سیستم بینایی و سلامت چشم می‌پردازد، خاطرنشان کرد: اپتومتریست‌ها پس از گذراندن دوره‌ای چهارساله اقدام به معاینه چشم، ارزیایی سیستم بینایی، تجویز لنز و عینک می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه هر استان در کشور، کنگره‌ای مختص به خود دارد، کنگره اپتومتری شیراز را مختص فارس دانست و گفت: کنگره سراسری هر سال به میزبانی تهران برگزار می‌شود.

میرزاجانی گفت: هدف از برگزاری این کنگره‌ها بررسی آخرین دستاوردهای علمی در حیطه‌های مختلف حرفه اپتومتری از جمله تجویز عینک، کم بینایی، تمرینات انحرافات چشم و…در قالب سمپوزیوم و کارگاه آموزشی است.

رئیس انجمن اپتومتری ایران اضافه کرد: هفت کنگره قبلی شیراز به محورهایی از علم اپتومتری پرداخته و امسال بر پاراکلینیک بینایی که عبارت از تجهیزات و سیستم‌های خارج از کلینیک است، تاکید دارد.

میرزاجانی با بیان اینکه هم‌اینک سه هزار اپتومتریست در ایران مشغول به فعالیت هستند که با استاندارد جهانی فاصله دارد، تصریح کرد: تعداد کم اپتومتریست‌ها در ایران منجر به این شده که در بعضی از بخش‌ها نیروهای تجربی و کار نابلد در این زمینه مشغول به کار شوند.

رئیس انجمن اپتومتری ایران گفت: در نقشه راه وزارت بهداشت مقرر شده که تا سال ١۴٠۴ به تعداد ۴۵۰۰ اپتومتریست برسیم که البته با توجه به پراکندگی جمعیت در ایران به نظر می‌رسد تا در مدت پیش‌بینی شده اندکی پایین‌تر از سطح لازم باشیم.

میرزاجانی همچنین با بیان اینکه در بخش فریم و فروش عینک وزارت صمت به برخی افراد با عنوان فروش، جواز داده است، گفت: کنترل اینکه این افراد تنها به تعمیر و ساخت عینک می‌پردازند برای وزارت بهداشت پیچیده شده است.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

حسینعلی شهریاری

محدودیت‌های مشاغل از ۶ بعد از ظهر به شوخی می‌ماند

به گزارش کسب و کار نیوز، حسینعلی شهریاری گفت: محدودیت مشاغل گروه دو، سه و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *