صفحه اصلی / ورزشی / جهان ورزش / ۹ بانوی ورزشکار مشهوری که برای برابری جنگیدند
۹ بانوی ورزشکار مشهوری که برای برابری جنگیدند

۹ بانوی ورزشکار مشهوری که برای برابری جنگیدند

ورزشکاران زن مشهور جهان برای حقوق زنان و برابری تمام تلاش خود را کردند و به حقشان رسیدند.

ورزشکاران زن

به گزارش کسب و کار نیوز و به نقل از موندو دپورتیوو، هشتم مارس روز جهانی زن است. بانوان زیادی در جهان ورزش برای حقوق زنان و برابری تلاش کردند. آنها می‌خواستند نشان دهند چیزی از ورزشکار مردان کم ندارند. در ادامه به ۹ بانوی ورزشکار برجسته که در این زمینه تلاش کردند اشاره می‌شود.

کاترین اسویتزر

تصویر نخستین زنی که در ماراتن شرکت کرد و مردانی که سعی می‌کردند او را از مسیر خارج کنند هرگز پاک شدنی نیست. این اتفاق در نوزدهم آوریل سال ۱۹۶۷ در ماراتن بوستون رخ داد. دونده آلمانی پس از ۴ ساعت و ۲۰ دقیقه به خاطر زن بودنش و مورد توهین قرار گرفتن توسط مسئولان برگزاری و رسانه‌ها به صورت خودکار دیسکالیفه شد.

آدا هگربرگ

فوتبالیست نروژی نخستین بانویی بود که برنده توپ طلا شد. او اعلام کرد که در جام جهانی فرانسه شرکت نخواهد کرد چون در کشورش به فوتبالیست‌های زن احترام کافی گذاشته نمی‌شود. این یک مشت محمکی به جهان فوتبال بود و درسی برای همه که برای برابری می‌جنگند.

سرنا ویلیامز

تنیسور سرشناس آمریکایی حتی پس از مادر شدن به رقابت خود ادامه داد. او برای تقدیر از مادران در رولان گاروس با یک لباس سرهمی که توسط پزشکان انتخاب شده بود رقابت کرد. با این حال فدراسیون تنیس فرانسه دیگر اجازه نداد ویلیامز این لباس را بپوشد.

سیمون بایلز

ژیمناست آمریکایی که چهار مدال طلای المپیک دارد یکی از کسانی بود که اعلام کرد مورد آزار جنسی لری ناصر قرار گرفته است. بایلز باعث شد دیگر ورزشکارانی که مورد تعرض قرار گرفته بودند از پزشک سابق تیم ژیمناستیک آمریکا شکایت کنند. ناصر در نهایت به ۶۰ سال زندان محکوم شد.

بکی هامون

بسکتبالیست سابق، اکنون در کادر فنی تیم مردان سن آنتونیو اسپرز حضور دارد و به عنوان دستیار کار می‌کند. او نخستین بانویی است که در NBA چنین سمتی را بر عهده می‌گیرد. از او به خاطر حضور در این رقابت‌ها به شدت انتقاد شد.

بیلی جین کینگ

قهرمان تنیس آمریکای شمالی و فعال زنان در سال ۱۹۷۳ رقابت‌های تنیس آزاد آمریکا را به بایکوت تهدید کرد. او خواستار برابری در ارزش جوایز مردان و زنان بود. درخواستش مورد توجه قرار گرفت و تنیس اپن آمریکا به نخستین رقابت بزرگی تبدیل شد که جوایز مردان و زنان برابر بود.

ناوال المتوکل

دونده مراکشی مدال طلای ۴۰۰ متر با مانع را در المپیک ۱۹۸۴ لس آنجلس به دست آورد تا نخستین بانویی باشد که از یک کشور اسلامی مدال المپیک با دست می‌آورد. او در کشورش به عنوان یک قهرمان شناخته می‌شود و در را به روی زنان در ورزش‌های اسلامی باز کرد.

یوتا کلایناشمیت

راننده آلمانی نامش در تاریخ برای همیشه جاویدان خواهد بود چون نخستین و تنها بانویی بود که فاتح رالی داکار شد. این اتفاق در سال ۲۰۰۱ رخ داد. او در سخت‌ترین رقابت اتومبیلرانی عنوان قهرمانی را به دست آورد.

الکس مورگان

فوتبالیست آمریکایی پس از قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۵ از نابرابری دستمزد تیم ملی مردان و زنان شکایت کرد. این شکایت به سنای آمریکا راه یافت و تغییراتی به نفع بانوان در زمینه برابری دستمزد ایجاد شد.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

رونالد کومان

مسی با باشگاه مشکل داشت نه من

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ورزش سه, رونالد کومان سرمربی جدید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.