صفحه اصلی / فرهنگی / موسیقی / حضور فعال دانشگاه هنر در جشنواره موسیقی فجر

حضور فعال دانشگاه هنر در جشنواره موسیقی فجر

دو بخشی موسیقی کلاسیک و سازهای ایرانی ازجمله برنامه هاییست که گروه دانشگاه هنر آنها را در سی ‌وچهارمین جشنواره موسیقی فجر اجرا می کند.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از روابط عمومی سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر، احسان ذبیحی‌فر (مدیر هنری ارکسترهای دانشگاه هنر) گفت: برنامه‌ای که برای جشنواره موسیقی فجر امسال در نظر گرفته شده است دو بخش دارد، بخش اول موسیقی کلاسیک و بخش دوم گروه سازهای ایرانی خواهد بود.
وی به بیان جزئیات بیشتری در این زمینه پرداخت و گفت: برنامه اول، خود به دو برنامه مجزا تقسیم می‌شود.برنامه نخست یک دوئت پیانو و ویولون خواهد بود که قطعه‌ای از پابلو دو ساراساته با عنوان نمایش کولی است و بعد از آن، بخش موسیقی کلاسیک به سرپرستی علی باستانی‌نژاد اجرا خواهد شد.آثار موسیقی کلاسیک آثاری از موتسارت و قطعه‌ای از آقای امین شریفی است.
وی هم چنین درباره بخش دوم اجرا گفت: برنامه دوم شامل ارکستر سازهای ایرانی دانشکده موسیقی است که مجموعه عیاران از احمد پژمان را اجرا می کند.مجموعه‌ای که حدود ۴۰ سال پیش وزارت فرهنگ و هنر وقت آن را به آقای پژمان سفارش داده بود و همان زمان توسط گروه استاد فرامرز پایور اجرا شد که در سال‌های اخیر محمدرضا فیاض آن را رهبری می‌کند.این مجموعه شامل ۵ قطعه می‌شود و به تازگی نیز پس از بازنویسی از سوی استاد فیاض آلبوم آن ضبط و منتشر شده است.
مدیر هنری ارکسترهای دانشگاه هنر توجه به آهنگسازهای ایرانی در بخش ارکسترهای کلاسیک را یک اتفاق خجسته دانست و اظهار کرد: این مساله را باید به فال نیک گرفت.اتفاقی که باید سال‌ها پیش رخ می‌داد.به هر حال باید به آهنگسازهای کشور خودمان که متناسب با فرهنگ موسیقی داخلی آثار ملی خلق می‌کنند بیشتر توجه کرد.
وی با تاکید بر اینکه در ارکستر سمفونیک باید از آثار آهنگسازهای ایرانی اجرا شود، گفت: خوشبختانه آهنگسازهای ایرانی خوبی در کشور داریم که متاسفانه آهنگ‌های آنها در این سال‌ها اجرا نشده است و این عرصه خالی بوده.برای همین خوب است به چنین موضوعی توجه ویژه شود.بنابراین من این اتفاق را به فال نیک خواهم گرفت و امیدوارم ادامه داشته باشد.
جشنواره موسیقی فجر از ۲۴ بهمن آغاز شده و تا ۲۹ بهمن ادامه داشته و آیین اختتامیه آن نیز ۳۰ بهمن سال جاری در تالار وحدت تهران برگزار می‌شود.
فراهنگ**۹۴۹۴**۳۰۰۹

همچنین مطالعه کنید:

جزییات آخرین اجرای زمستانی ارکستر ملی ایران اعلام شد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از مهر، جمال الدین منبری، «یاد تو …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *