صفحه اصلی / فرهنگی / میراث فرهنگی و گردشگری / پرده تعزیه حسینیه کبابی ثبت ملی شد

پرده تعزیه حسینیه کبابی ثبت ملی شد

پرده تعزیه حسینیه کبابی بیرجند در فهرست میراث ملی کشور ثبت شد.

به گزارش کسب و کار نیوز از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، کارشناس ثبت میراث منقول اداره میراث فرهنگی خراسان جنوبی از ثبت پرده تعزیه حسینیه کبابی بیرجند در فهرست میراث ملی کشور خبر داد.
«جواد سیروسی» در رابطه با اهمیت این اثر تاریخی گفت: پرده تعزیه عاشورا که متعلق به حسینیه کبابی است در محله خیرآباد بیرجند قرار دارد. این اثر توسط استاد محمد حسین در سال ۱۳۳۸ هجری قمری بر روی پارچه کرباس با رنگ های گیاهی به صورت ترکیب نقاشی و مُهر، اجرا شده است.
این کارشناس ثبت میراث منقول در ادامه افزود: متن پرده تعزیه به فرمایش آقا میرزا ماشاالله طهرانی در سال ۱۳۳۸ اجرا شده و نقش های بکار رفته در آن شامل نقوش انسانی، حیوانی، نیروهای نامرئی ،گیاهی (اسلیمی، ختایی، درخت و بوته های صحرایی) است که خوشنویسی آن با روش قالب زده یا نقاشی با قلم مو به سبک قهوه خانه ای بوده است.
وی تاکید کرد: همچنین در قاب های اطراف پرده، مصراع هایی از ترکیب بند محتشم کاشانی چاپ شده است. این اثر دارای هفت تابلو است که صحنه های مختلف روز عاشورا تداعی می کند.
در سال ۹۵ خانه و حسینیه کبابی شهر بیرجند از بناهای با ارزش اواخر قاجار و اوایل دوره پهلوی در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده بود.
خانه و حسینیه کبابی محل استقرار هیات ابوالفضل از اولین هیات های بیرجند بوده که دارای پرده نقالی است و در گذشته در دهه اول محرم پرده خوانی داشته اند.
امروزه این پرده تنها در ایام یاد شده در معرض نمایش عموم قرار می گیرد.
فراهنگ**۳۳۷۷** ۹۰۵۳

همچنین مطالعه کنید:

میراث فرهنگی

آیا زور میراث فرهنگی به سرمایه‌داری می‎رسد؟

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, پس از زنده به گور …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *