صفحه اصلی / اقتصادی / بازرگانی و تجارت / ترانزیت زمینی و آبی ۷ میلیون تن کالا در ۹ ماه امسال

سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اعلام کرد

ترانزیت زمینی و آبی ۷ میلیون تن کالا در ۹ ماه امسال

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اعلام کرد: در 9 ماهه امسال هفت میلیون و 65 هزار تن کالا از 32 مرز فعال زمینی و آبی کشور ترانزیت شد که نسبت به مدت مشابه پارسال چهار درصد افزایش یافته است.

به گزارش دوشنبه تارنمای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، رضا نفیسی افزود: از مجموع کالاهای ترانزیت شده ۲ میلیون و ۶۳۷ هزار تن مربوط به مواد نفتی و چهار میلیون و ۴۲۷ هزار تن شامل مواد غیرنفتی بود.
به گفته وی، عمده‌ مواد غیرنفتی شامل مواد سوختی، قطعات یدکی، انواع پنبه، محصولات کشاورزی و مواد غذایی می شد.
نفیسی گفت: در این مدت، بندر شهید رجایی با ترانزیت ۲ میلیون و ۶۷ هزار تن، ۲۹ درصد مجموع کالاهای جابجا شده را به خود اختصاص داد و فعال ترین مرز محسوب می شود که پس از آن مرز پرویزخان با ۲۲ درصد و بازرگان و باشماق با ۱۰ درصد قرار دارند.
وی بیشترین حجم تردد کامیون‌های حامل بار ترانزیتی را از مبدا عراق به مقصد امارات اعلام کرد و افزود: بیشترین تردد کالا در ۹ ماهه امسال از پرویزخان به بندر امام (ره)، بندر شهید رجایی به مرز باشماق و بندر شهید رجایی به مرز دوغارون بود.
این مسوول گفت: در این مدت ۷۳ درصد ترانزیت کالا توسط ناوگان داخلی انجام شد.
به گزارش کسب و کار نیوز، حجم بار ترانزیت شده از مرز زمینی و آبی در نیمه نخست امسال چهار میلیون و ۹۴۹ هزار تن کالا بود؛ بنابراین در فصل پاییز بیش از ۲ میلیون تن به این رقم اضافه شد.
شانزدهم دی ماه امسال نیز مدیرکل دفتر فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای اعلام کرد: حجم کالاهای صادراتی از مرز زمینی کشور در ۹ ماهه امسال به پنج میلیون و ۵۳۷ هزار تن رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۱ درصد رشد دارد.

اقتصام*۶۹۸۴*۱۹۶۱*

همچنین مطالعه کنید:

بی انگیزگی صادرکنندگان بزرگ

هرچند که بخشنامه‌های متعددی طی ماه‌های گذشته صادر شده و مجوز واردات با استفاده از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *