صفحه اصلی / سیاسی / سیاست داخلی / پیشنهادات حزب ندای ایرانیان برای جلوگیری از تکرار حوادث

پیشنهادات حزب ندای ایرانیان برای جلوگیری از تکرار حوادث

حزب ندای ایرانیان، با انتشار بیانیه‌ای پس از حوادث آتش سوزی در مدرسه زاهدان و واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد؛ پیشنهاداتی برای جلوگیری از این قبیل حوادث ارائه داد.

حزب ندای ایرانیان

به گزارش کسب و کار نیوز، متن این بیانیه به شرح زیر است:

مردم شریف ایران هنوز در بهت از دست دادن دانش‌آموزان مدرسه دخترانه زاهدان بر اثر آتش گرفتن بخاری نفتی بودند که غم حادثه واژگونی اتوبوس جمعی از دانشجویان دانشگاه علوم و تحقیقات بر آن افزوده شد.

بدون شک ضایعه‌ای با این وسعت، دلایل متعددی از جمله ساخت‌وساز در مکانی نامناسب، فقدان آیین‌نامه ایمنی، عدم جذب پیمانکاران مناسب، فرسودگی ناوگان حمل‌ونقل دانشگاهی، عدم وجود سیستم نظارتی دقیق و قاطع دانشگاه و… دارد که نیازمند بررسی و کارشناسی دقیق در روزهای آتی است، اکنون فارغ از هرگونه فرافکنی و رفع مسئولیت، باید به دنبال چرایی تکرار این دست حوادث در نظام آموزشی کشور باشیم.

حزب ندای ایرانیان به عنوان حزبی با رویکرد اجتماعی، در یافتن راه‌حل و پاسخ این پرسش اصرار می‌ورزد و بر این اساس مسئولان و مدیران کشوری را به ریشه‌کن کردن مشکلات این‌چنینی در نظام آموزش‌وپرورش و نظام آموزش عالی که می‌بایست حافظ جان سرمایه‌های انسانی، دانش‌آموختگان و نخبگان کشور باشد، دعوت می‌کند.

عدم توجه ویژه مسئولان و تکرار حوادث ناگوار مشابه، سبب افت شدید اعتماد عمومی و هدر رفت سرمایه‌های اجتماعی شده است. روزانه صدها بخش‌نامه و آیین‌نامه به دستگاه‌ها و ادارات ابلاغ می‌شود که با عدم پیگیری در اجرای مناسب و رصد و ارزیابی اثربخشی آن، شاهد افزایش نرخ آمار حوادث هولناک هستیم.

شایسته است در پی حوادث ناگوار این‌چنینی، ﺣﻔﻆ و ارﺗﻘﺎء ﺳﻄﺢ سلامت و امنیت دانش‌آموزها و دانشجویان به‌جای دامن زدن به حاشیه‌های بی‌فایده و دعواهای سیاسی، بیش از پیش به عنوان اولویت اول مسئولین آموزشی کشور قرار گیرد. بر همین اساس ندای ایرانیان بر خود فرض می‌داند در راستای تحقق جامعه‌ی آرمانی، سالم و ایمن، دغدغه‌ی قشر عظیمی از شهروندان ایران‌زمین را تا حصول نتیجه‌ی مطلوب پیگیری نماید. اهم دغدغه‌ها، پیشنهادها و خواسته‌های ندای ایرانیان در راستای بهبود وضعیت امنیت جانی فعالان حوزه‌ی آموزش اعم از دانش‌آموز و دانشجو به شرح زیر می‌باشد:

۱-تشکیل کارگروه ویژه در شورای عالی انقلاب فرهنگی به دستور رئیس شورا به عنوان عالی‌ترین مقام فرهنگی کشور جهت ساماندهی شرایط ایمنی و تأمین جانی سرمایه‌های انسانی، تدوین آیین‌نامه ایمنی و ابلاغ به دانشگاه‌ها، پیگیری مصوبات قبلی و برطرف نمودن خلأهای قانونی

۲-پیش‌بینی ردیف بودجه‌ی خاص جهت نوسازی و تجهیز مدارس فاقد سیستم گرمایی مناسب در بودجه‌ی سال آتی

۳-دلجویی از خانواده‌های داغ‌دیده به نحو مقتضی

۴-پیگیری پرونده‌ی پزشکی مصدومان تا حصول سلامتی کامل

۵-معرفی عاجل مسئولین اصلی حوادث اخیر و برکناری آن‌ها به جهت پیشگیری از تکرار فجایع

۶- ضرورت اجرای کامل و دقیق قانون ممنوعیت ساخت‌وساز در ارتفاعات بالای ۱۸۰۰ متر

۷-مشخصاً و به‌طور اخص، تعیین تکلیف دغدغه‌های مطروحه‌ی اخیر پیرامون واحد علوم و تحقیقات به جهت تنویر افکار عمومی و حصول اطمینان خاطر اهالی دانشگاه به شرح زیر:

۱-۷-اقدامات مقاوم‌سازی و ارتقای سیستم مدیریت بحران جهت مقابله با تبعات زلزله با توجه به دغدغه‌ی احداث بر گسل زلزله

۲-۷-نوسازی کامل ناوگان حمل‌ونقل به دلیل فرسودگی سامانه‌ی حمل‌ونقل

۳-۷-اصلاح هندسی معبر اصلی، اجرای پروژه‌های اصلاحی عمرانی مانند حذف پیچ‌های خطرناک و تدوین مقرارت راهنمایی رانندگی داخلی

در نهایت امر، حزب ندای ایرانیان با درد و اندوه فراوان ضمن ابراز همدردی با جامعه علمی و دانشگاهی کشور مصیبت وارده را به خانواده‌های بازمانده حادثه اخیر تسلیت و تعزیت گفته و از درگاه خداوند متعال برای مردم شریف ایران و خانواده‌های مصیب زده این واقعه تلخ، طلب عافیت می‌نماید.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

jahangiri

جهت‌گیری دولت تبدیل سواحل مکران به یکی از مهمترین کانون‌های توسعه کشور است

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *