صفحه اصلی / اقتصادی / کشاورزی / ۵۰ هزار پرونده تخلفات اراضی کشاورزی حکم قلع و قمع گرفتند

در 11 سال اخیر؛

۵۰ هزار پرونده تخلفات اراضی کشاورزی حکم قلع و قمع گرفتند

رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: با اصلاح قانون حفظ کاربری کشاورزی از سال 1385 تاکنون کم قلع و قمع 50 هزار پرونده تخلفات و تغییر کاربری اراضی کشاورزی از دستگاه های قضایی گرفته شده است.

به گزارش کسب و کار نیوز، «علیرضا اورنگی» روز چهارشنبه در آیین بزرگداشت روز جهانی خاک در محل وزارت جهاد کشاورزی افزود: از سال ۱۳۸۵ تاکنون با اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی، حدود ۱۸۰ هزار مورد تغییر کاربری غیرمجاز به مساحت حدود ۴۷ هزار هکتار شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شدند که از این تعداد ۵۰ هزار مورد حکم قلع و قمع دریافت کردند.
وی اظهار داشت: در همین مدت زمانی ۱۲۸ هزار مجوز تغییر کاربری اراضی کشاورزی به مساحت ۹۴ هزار هکتار در سراسر کشور صادر شده است.
رئیس سازمان امور اراضی کشور تصریح کرد: آمارها نشان می دهد که در ۱۱ سال گذشته، سال به سال از مساحت تغییر کاربری غیرمجاز کاسته شده و تعداد مجوزهای قانونی صادره برای طرح های مختلف تا حدودی افزایش یافته است که بیانگر قانونمند شدن آن است.
وی اضافه کرد: از مجموع مجوزهای تغییر کاربری صادره ۴۰ درصد موارد مربوط به تبصره ۴ قانون است که طرح های گلخانه، دامپروری، شیلات، صنایع تبدیلی و تکمیلی را شامل می شود و فقط ۳۳ درصد مربوط به مجوزهای برای طرح های غیر کشاورزی مانند صنعت، خدمات و گردشگری است.
به گفته وی، از مجموع مساحت های تغییر کاربری های مجاز و غیرمجازهای شناسایی شده در مجموع ۶۷ درصد مجاز و ۳۳ درصد غیرمجاز بوده است.
وی با بیان این که هر ساله درصدی از تخلفات غیرمجاز شناسایی می شوند، گفت: سازمان امور اراضی کشور به عنوان یک سازمان حاکمیتی و پشتیبان بخش کشاورزی اعم از تولید، حفاظت از خاک و سرزمین در چارچوب قوانین و مقررات است تا بتوانیم از خاک به عنوان یک ثروت در کنار مردم و مسئولان حفاظت کنیم.
اورنگی اظهار داشت: سازمان امور اراضی کشور به موازات سایر برنامه ها و فعالیت هایش برای توسعه همه جانبه کشاورزی راه اندازی گشت های حفاظتی در قالب ۳۵۰ گروه، تصویب و مقدمات یگان حفاظت از اراضی کشاورزی، سامانه ارتباط مردمی حفاظت امور اراضی کشاورزی ۱۳۱ ، توسعه خدمات الکترونیک و سیستم های نظارتی در قالب سامانه های جامع امور اراضی کشور، جدیت در برخورد با تخلفات و اجرای مواد قانون حفظ کاربری با همکاری مرجع قضایی و انجام اقدامات ترویجی و استفاده از ظرفیت مروجین و کارشناسان پهنه ها با هماهنگی تفاهمی با سازمان تحقیقات و ترویج در همانند سازی روستائیان برای حفظ اراضی و ایجاد کارگروهی با موضوع مبارزه بازمین خواری با مشارکت تمام دستگاه ها در دستور کار دارد.
رئیس سازمان امور اراضی کشور تصریح کرد: قانون حفظ کاربری کشاورزی اراضی زراعی و باغی برای جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی و ایجاد قطعات فنی اقتصادی و سایر قوانین مقررات بالادستی در حوزه زمین است که ما متولی صیانت از کاربری های اراضی و خاک کشور هستیم.
به گزارش کسب و کار نیوز، همایش روز جهانی خاک امروز با شعارهای «پیش به سوی رفع آلودگی خاک» و «خاک مهمترین بستر مدیریت منابع آب در جهان» با حضور معاونان و مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و نماینده سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در ایران برگزار شد.
اقتصام**۹۱۸۶*۲۰۲۵

همچنین مطالعه کنید:

هفت و نیم تن گوشت قاچاق در پایتخت کشف شد

به گزارش کسب و کار نیوز از پایگاه اطلاع رسانی پلیس پایتخت، سردار علی ذوالقدر، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *