صفحه اصلی / اقتصادی / بازرگانی و تجارت / سیاست های ضد تجارت خارجی، به صلاح کشور نیست

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران:

سیاست های ضد تجارت خارجی، به صلاح کشور نیست

نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران سیاست هایی همچون «پیمان سپاری ارزی و محدودیت تجارت خارجی» را «آسیب زننده به شبکه مویرگی صادرات کشور» برشمرد و گفت: هر سیاستی که به این شبکه لطمه بزند به صلاح اقتصاد ما نیست.

به گزارش کسب و کار نیوز، پدرام سلطانی عصر امروز- سه شنبه- در سمینار مشترک فرصت های اقتصادی ایران و کره جنوبی افزود: در تحریم ها یاد گرفتیم شبکه ای از تعاملات مویرگی را با سایر کشورها به وجود بیاوریم؛ این شبکه باید در ماه های آینده بیشتر تقویت شود.
وی ادامه داد: بخش خصوصی از دولت و بانک مرکزی انتظار دارد از شبکه تعاملات مویرگی تجارت خارجی مراقبت کند.
سلطانی افزود: ما در حال گذراندن دوران سختی در اقتصاد کشور هستیم و رویکرد دولت فعلی آمریکا نه فقط تهدیدی برای ثبات اقتصادی ما بلکه هشداری جدی به همه کشورهای دنیاست که اگر یک اقتصاد بزرگ از توانایی مالی خود به عنوان یک سلاح استفاده کند می تواند برای ثبات سیاسی و امنیتی جهان خطرآفرین باشد و این سلاح می تواند علیه سایر کشورها نیز استفاده شود.
«آمریکا به عنوان بنیانگذار و مروج تجارت جهانی امروز برخلاف مسیری که سال ها خودش تعیین کرده بود گام برمی دارد و منافع خود را به بهای تحمیل به همسایه ها و شریکانش حفظ می کند».
سلطانی افزود: از همین رو، اقدامی که توسط سایر کشورهای متعاهد برجام برای حفظ این توافق اتخاذ کرده اند نه فقط برای کمک به ایران که برای نجات اقتصاد جهان و خودشان است.

**سازوکار اروپا؛ جایگزین دلار
نایب رییس اتاق ایران افزود: فعالان اقتصادی اروپایی اذعان دارند در برابر سیاست های فراسرزمینی آمریکا ضعیف و آسیب پذیرند و مسیری که اروپا در حال بنیانگذاری آن است (سازوکار مالی اروپا) جایگزین (آلترناتیو) در برابر دلار آمریکا برای داشتن ابزار جلوگیری از فشار آن است.
سلطانی گفت: حتما این تهدید را کشورهای توسعه یافته دیگر مانند کره جنوبی، چین، هند، روسیه و اقتصادهای بزرگ و نوظهور احساس کردند و بی جهت نیست مسوولان ارشد آنها اعلام کرده اند اگر ساز و کار مالی اروپا ایجاد شود به آن خواهند پیوست.
«امروز آمریکا از جهانی شدن طفره می رود؛ زیرا منافع کشورها و اقتصادهای نوظهور از کشورهای توسعه یافته بیشتر شده است».
سلطانی افزود: از این به بعد باید افتصادهای نوظهور و در حال توسعه پرچم جهانی شدن را بلند نگه دارند؛ زیرا اکنون زمان بهره برداری آنها از جهانی شدن است و میوه جهانی شدن دیگر عصاره چندانی برای کشورهای توسعه یافته ندارد.
وی اضافه کرد: پیشنهاد ما این است که کره جنوبی نیز به این سازوکار توجه کند و این امر قابل تصور است. شرکت های این کشور با وجود علاقه به بازار ما به واسطه ملاحظه منافعشان در آمریکا از همکاری با ایران اجتناب کرده اند.
به گفته وی، شبکه های شرکت های کوچک و متوسط ایران و کره جنوبی می توانند در چارچوب این سازوکار مالی با یکدیگر همکاری داشته باشند.
وی تصریح کرد: تحریم ها، لطمه های زیادی به اقتصاد ما وارد کرده اما این مزیت را داشته است که بتوانیم کار در فضای بی ثبات و پر چالش را فرا گیریم.
امروز (سه شنبه) سمینار مشترک فرصت های اقتصادی ایران و کره جنوبی با حضور فعالان اقتصادی ۲ کشور در اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد.
در این سمینار سفیر کره جنوبی در تهران و رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره حنوبی حضور داشتند.

اقتصام*۹۱۸۹*۶۹۸۴*۱۹۶۱*

همچنین مطالعه کنید:

غلامحسین شافعی

هدف از تحریم‌ها سلب اعتماد و از هم گسیختگی بین ملت و دولت است

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از اتاق ایران، نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *