صفحه اصلی / استان ها / قم / اما و اگرهای عکسبرداری از چهره بیمار در دندانپزشکی…

اما و اگرهای عکسبرداری از چهره بیمار در دندانپزشکی…

معاون دانشگاه علوم پزشکی قم عنوان کرد: بیمار می‌تواند با فتوگرافی و پرداخت هزینه آن موافقت نکند، به این شرط که بعد از عمل حق هیچ‌گونه اعتراض و شکایتی از چهره و عمل خود را نداشته باشد.

عکسبرداری

در سال های اخیر، در برخی مطب‌های دندان‌پزشکی مشاهده می‌شود که علاوه بر فتوگرافی تخصصی، با دوربین‌های دیجیتالی از چهره بیماران عکسبرداری می‌شود و بیماران باید علاوه بر پرداخت هزینه‌های هنگفت دندان پزشکی، هزینه‌های دیگری نیز برای فتوگرافی دندان‌پزشکی پرداخت کنند، حال این سوال مطرح می شود که آیا این عکس برداری در روند معاینه و درمان بیماران لازم و ضروری است؟ آیا رضایت بیمار در انجام و عدم انجام این کار، دخالت دارد؟

محمود پرهام معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قم، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در این رابطه عنوان کرد: فتوگرافی دندان‌پزشکی برای بیماران از اصول خاصی پیروی نمی‌کند و به سلیقه، نظر و تشخیص پزشک بستگی دارد و در نهایت با توافق طرفین فتوگرافی صورت می‌گیرد و اگر بیمار نخواهد از چهره‌اش عکس بگیرند می‌تواند رضایت ندهد.

نارضایتی بیماران از چهره خود، بعد از انجام عمل 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قم تصریح کرد: زمانی که بیمار برای عمل زیبایی به مطب دندان‌پزشکی مراجعه می‌کند باید از چهره او قبل از عمل و بعد از عمل عکسبرداری انجام شود تا با مقایسه عکس‌ها بتواند روند بهبودی و تغییر در صورت خود را تشخیص دهد.

وی خاطر نشان کرد: سال گذشته در نظام پزشکی شکایت‌های بسیاری از بیماران داشتیم که از چهره خود بعد از عمل راضی نبوده و متوجه تغییر در صورت خود نمی‌شدند؛ دندان پزشکان به دلیل نداشتن سند و مدرک از چهره افراد نمی‌توانستند در دادگاه از حقوق خود دفاع کنند.

در انجام فتوگرافی، اجباری وجود ندارد

پرهام با بیان این که عدم رضایت بیمار از فتوگرافی دندان‌پزشکی از حقوق طبیعی او به شمار می‌رود، افزود: بیمار می‌تواند با فتوگرافی و پرداخت هزینه آن موافقت نکند اما باید فرم رضایت در اختیار او قرار دهند تا با رضایت خود اجازه عکسبرداری ندهد، به این شرط که بعد از عمل حق هیچ‌گونه اعتراض و شکایتی از چهره و عمل خود را نداشته باشد.

پرهام تاکید کرد: در بیمارستان‎ها برای عمل درمانی و اورژانس فرم رضایت‌نامه به بیمار داده می شود تا او امضا کند اما فرم رضایت‌نامه برای عمل‌های زیبایی دندان‌پزشکی در اختیار بیماران قرار داده نمی شود، در شرایطی که فوتوگرافی از چهره باید با رضایت مکتوب بیمار صورت بگیرد و دندان‌پزشک نمی‌تواند بیمار را الزام به پرداخت هزینه عکسبرداری کند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی قم بیان کرد: فتوگرافی ممکن است در روند بهبودی بیمار تأثیر داشته باشد و شاید دلیل اصلی این که پزشکان، عکس‌برداری از چهره بیمار را انجام می‌دهند این است که باید نقشه درمانی از چهره فرد داشته باشند تا بتوانند بر اساس نقشه تشخیص بدهند که چه عملی باید انجام شود.

‌پرهام گفت: نظام پزشکی باید از انجمن جراحان دندانپزشک در مورد فتوگرافی در عمل‌های زیبایی دندان‌پزشکی توضیح بخواهد که آیا فتوگرافی در روند درمان بیمار تأثیر دارد یا خیر؟!

بیماران ناراضی به سازمان نظام پزشکی شکایت کنند

هم چنین سید حسن عادلی در خصوص علت انجام این نوع عکس برداری در مطب های دندانپزشکی، گفت: عمل فتوگرافی را برای مقایسه قبل و بعد از عمل بیمار انجام می‌دهند واین احتمال وجود دارد که علاوه بر عکسبرداری تخصصی، فتوگرافی با دوربین‌های دیجتیالی نیز در روند بهبودی بیمار تأثیر داشته باشد.

رئیس سازمان نظام پزشکی استان قم خاطر نشان کرد: عکس‌برداری در مطب نباید انجام شود و عکاس باید از صنف عکاسان مجوز فعالیت در مطب‌های دندان‌پزشکی داشته باشد لذا بدون مجوز، حق انجام کار در مطب دندان‌پزشکی را ندارد.

عادلی افزود: اگر بیماری برای فتوگرافی رضایت نداشته باشد می‌تواند به سازمان نظام پزشکی استان مراجعه کرده و شکایت کند تا این موضوع بررسی شود؛ تاکنون شکایتی از طرف بیماران نبوده است.

به هر حال مردم باید متوجه این امر باشند که هنگام مراجعه جهت معاینه و درمان هرنوع بیماری، قبل از انجام هر نوع عکس برداری، آزمایش و … از علت انجام این کار به طور کامل آگاه شده تا هزینه ای مازاد بر درمان، بر آنان تحمیل نشود و در صورتآگاهی از ضرورت انجام آن، نسبت به آن اقدام کنند.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

نیوکاسل

اجرای مایه کوبی نیوکاسل در استان قم

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا,دکتر رفیعی با بیان اینکه این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *