صفحه اصلی / اقتصادی / بازرگانی و تجارت / افت ۶۶ درصدی صادرات ایران به کره جنوبی در ۷ ماه امسال

مقام سازمان توسعه تجارت اعلام کرد

افت ۶۶ درصدی صادرات ایران به کره جنوبی در ۷ ماه امسال

مدیرکل دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت گفت: روابط تجاری ایران و کره جنوبی با اعمال تحریم ها دچار وقفه شده است؛ به طوری که از آغاز امسال تا پایان مهرماه صادرات ایران به آن کشور 66درصد کاهش یافت.

به گزارش کسب و کار نیوز، «سیدمجتبی موسویان ریزی» شامگاه سه شنبه در سمینار مشترک فرصت های اقتصادی ایران و کره جنوبی یادآوری کرد: ۹۳ درصد صادرات ایران به کره جنوبی شامل نفت و میعانات گازی است و بقیه آن به کالاهای دیگر اختصاص دارد.
وی ادامه داد: علاوه بر صادرات، واردات ایران از کره جنوبی نیز به دلایلی مانند ممنوعیت واردات خودرو و ۱۳۰۰ قلم کالای دیگر، ۲۱ درصد کاهش یافت.
موسویان ریزی، ارزش واردات ایران از کره جنوبی در مدت مورد اشاره را ۸۴۷ میلیون دلار و حجم صادرات را یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار عنوان کرد و گفت: به دلیل افت روابط تجاری ۲ کشور، کره جنوبی امروز جزو پنج شریک تجاری اول ما نیست.
به گفته وی، تلاش دولت کره جنوبی موجب شد این کشور جزو کشورهای معاف از تحریم های آمریکا در ارتباط با خرید نفت از ایران قرار گیرد و تا ۶ ماه آینده این کشور می تواند از ایران نفت و میعانات گازی خریداری کند.
«فروش نفت، پایه واردات کالا از کره جنوبی است و در صورت کاهش صادرات نفت واردات کالا از این کشور نیز محدود می شود».
موسویان ریزی گفت: در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۲ کشور فرصت دارند کاهش مبادلات تجاری در سال ۲۰۱۸ را جبران کنند و این امر نیازمند استمرار خرید نفت از ایران و خرید کالا از کره جنوبی است.
به گفته وی، «بانک های مرکزی ۲ کشور در حال مذاکره اند که امیدواریم یک کانال انتقال پول به صورت کالا یا نقدی ایجاد شود تا از عملیات تجاری حمایت کند».
به گزارش کسب و کار نیوز، امروز (سه شنبه) سمینار مشترک فرصت های اقتصادی ایران و کره جنوبی با حضور فعالان اقتصادی ۲ کشور در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد.
در این سمینار سفیر کره جنوبی در تهران و رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره حنوبی حضور داشتند.
کره جنوبی یکی از بزرگ ترین خریداران نفت ایران است که اوایل آبان امسال پس از بروز مشکلات مالی در قراردادهای مرتبط با انرژی ایران، از آمریکا خواست از تحریم های آمریکا شامل واردات نفت و تبادلات با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران معاف شود.
آمریکا دوم نوامبر (یازدهم آبان) اعلام کرد پس از اعمال دوباره تحریم های نفتی علیه تهران، به صورت موقت به هشت کشور اجازه خرید نفت خام از ایران را داده است. طبق قوانین آمریکا این استثنا می تواند به مدت ۱۸۰ روز اعطا شود.
کره جنوبی در سال ۲۰۱۲ میلادی و دور پیشین تحریم ها که اوایل سال ۲۰۱۶ لغو شد، نیز مشمول معافیت واردات نفت ایران قرار گرفت.
به گفته رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره حنوبی، «در ۱۰ماه گذشته از سال ۲۰۱۸ میلادی مبادلات ۲ کشور به پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسید که سهم صادرات ایران سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بود».

اقتصام*۹۱۸۹*۶۹۸۴*۱۹۶۱*

همچنین مطالعه کنید:

ستاد توسعه صادرات

نقش اثرگذار تشکل‌های صادراتی در ستاد توسعه صادرات

              به گزارش کسب و کار نیوز، حمید زادبوم، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *