صفحه اصلی / حذف / مگر ورود سلبریتی‌ها به ادبیات ممنوع است؟!

مگر ورود سلبریتی‌ها به ادبیات ممنوع است؟!

عباس مخبر

این مترجم  در گفت‌وگو با ایسنا درباره ورود سلبریتی‌ها به عرصه ادبیات اظهار کرد: مگر ورودشان ممنوع است؟! درِ ادبیات به روی هر کسی باز است و هرکسی که دلش می‌خواهد، به این عرصه می‌تواند وارد شود. ورود کسی به  ادبیات چیزی نیست که ما برای آن تصمیم  بگیریم. حالا ما باید به بازیگران بگوییم کتابشان را چاپ نکنند؟ نمی‌توان به کسی گفت نباید به ادبیات وارد شوی، چون سلبریتی‌ هستی یا رنگ پوستت سیاه است! یا به کسی نمی‌توان گفت که نباید از شهرتت استفاده کنی.  

 او درباره انتقادهایی که نسبت به ورود سلبریتی‌ها به عرصه ادبیات وجود دارد؛ این‌که از شهرت خود برای چاپ کتاب استفاده می‌کنند یا قیمت‌گذاری کتاب‌هایشان، گفت: هرکس از هر  ابزاری که دارد، می‌تواند استفاده ‌کند. سلبریتی‌ها هم شهرت دارند و از این ابزار  استفاده می‌کنند. حالا باید بگوییم از این شهرت استفاده نکنند؟! اصلا می‌توانند از شهرتشان استفاده نکنند؟! خیر. طرف مشهور است و عده‌ای هم  او  را می‌شناسند و به او علاقه‌مند هستند و کتاب‌هایش را می‌خرند. حالا آن‌ها  چه باید بکنند؟ قیمت کتاب را هم بازیگر تعیین نمی‌کند، این ناشر  است که قیمت کتاب را تعیین می‌کند.

 مخبر سپس بیان کرد: مخاطبان سلیقه‌های مختلف دارند و هر کتابی را نمی‌خرند؛ یک‌سری عامه‌پسند هستند  و یک‌سری هم ادبیات جدی را می‌پسندند و  هرکدام مشتری خود را دارند. ما نمی‌توانیم به مردم بگوییم این‌ها را بخرید یا نخرید. سلبریتی‌ها هم خواننده خود را دارند و نمی‌توانیم بگوییم سلبریتی‌ها نیایند و کتاب چاپ نکنند. کتاب آن‌ها اگر ارزش ادبی داشته باشد، ماندگار می‌شود و اگر نداشته باشد، خیلی زود  فراموش می‌شود.

 او با بیان این‌که  ورود  سلبریتی‌ها به ادبیات آسیبی به همراه ندارد، خاطرنشان کرد: بگذارید آن‌ها هم کارشان را بکنند. ما همیشه می‌خواهیم جلو همه چیز را بگیریم. عده‌ای هستند  که جلو خیلی چیزها را می‌گیرند، پس  بهتر است ما جلو چیزی را نگیریم. البته ما نمی‌توانیم جلو چیزی را بگیریم، زیرا در دست اختیار ما نیست، به فرض هم بود چرا جلویش را بگیریم؟

این مترجم افزود: البته  ممکن است به عنوان منتقد نقدی هم بر روی کتاب‌ها داشته باشیم، مثلا بگوییم این کتاب بی‌ارزش است که این حق منتقدان است.  منتقدان اگر مسئله‌ای دارند، کتاب‌های سلبریتی‌ها را  مانند بقیه‌ی کتاب‌ها  نقد کنند. من می‌پذیرم که کتاب این افراد باید نقد شود اما این‌طور نیست که بگوییم چون تو سلبریتی‌هستی نباید بنویسی یا چون تو شهرت داری و کتابت پرفروش است، ننویس٫ من نمی‌توانم یک سلبریتی را غیرسلبریتی کنم یا جلو فروش کتابش را بگیرم. من  فقط درباره کتاب اظهار نظر می‌کنم و نظرم را می‌گویم.
 انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

تجهیز ۵۰ هزار روستا به اینترنت پرسرعت

به گزارش کسب و کار نیوز، مهرداد ترابیان اظهار کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.