صفحه اصلی / اقتصادی / بانک / ضمانت کتبی بانک مرکزی به سپرده گذاران ارزی

ضمانت کتبی بانک مرکزی به سپرده گذاران ارزی

بانک مرکزی به منظور جلب اعتماد مردم به سپرده گذاران ارزی، ضمانت مکتوب برای اصل سرمایه و سود سپرده‌های ارزی می دهد.

یکی از طرح های بانک مرکزی برای مدیریت نقدینگی سرگردان و بازگشت آرامش به بازار ارز، احیای سپرده های ارزی است.

اما از آنجایی که در گذشته بانک ها بد عهدی کرده و سود و سپرده را به صورت ریالی بازپرداخت کرده اند، اندکی از اعتماد مردم برای سپرده گذاری در حساب های ارزی کاسته شد.

بانک مرکزی در دوره مدیریت همتی، تلاش کرده تا اعتماد را به سپرده گذاران ارزی برگرداند؛ یکی از اقدامات بانک مرکزی در این خصوص این است که به سپرده گذاران ضمانت کتبی میدهد که اصل سرمایه سپرده‌های ارزی مردم در بانک‌ها، سود و بازپرداخت این سپرده‌ها در بانک‌ها محفوظ بوده و در نهایت مانند قرارداد به صورت ارزی تسویه می شود.

* شرایط افتتاح حساب سپرده ارزی در بانک ها را در ادامه بخوانید؛

تبصره ۱: در صورت ابطال وجه سپرده قبل از یک ماه، سودی به حساب تعلق نخواهد گرفت.

تبصره ۲: در صورت ابطال سپرده ارزی توسط ذینفع قبل از سر رسید (در صورتی که شامل تبصره یک نباشد) موارد متعلقه طبق دستورالعمل‌های ابلاغی معتبر و بنا به تصمیم و تشخیص بانک به ارز سپرده یا سایر ارزهای جهانروا یا معادل ریالی آن یا نرخ تبدیل رسمی در روز ابطال محاسبه و پرداخت خواهد شد.

تبصره۳: به آن دسته از سپرده‌هایی که بانک مجاز به تمدید آنها نباشد از تاریخ انقضاء سررسید، سود تعلق نخواهد گرفت.

۳-بانک عامل مجاز است متناوبا نسبت به تمدید اصل سپرده ارزی اقدام و سود متعلقه را به حساب ارزی معرفی شده توسط مشتری که طبق بخش نامه ها و مقررات جاری بانک قابل افتتاح و واریز باشد، واریز نماید. در ضمن در خصوص نحوه پرداخت سود سپرده مذکور، بانک عامل طبق دستورالعمل‌های ابلاغی معتبر و بنا بر تصمیم و تشخیص خود نسبت به پرداخت سود متعلقه به ارز سرده یا سایر ارزهای جهانروا یا معادل ریالی آن با نرخ تبدیل رسمی اقدام خواهد کرد. بدیهی است از تاریخ تمدید، اصل سیزده و سود متعلقه مشمول شرایط ضوابط، مقررات و دستورالعمل‌های سپرده‌های سرمایه گذاری‌های جدید خواهد بود.

۴-حداقل مبلغ و مدت برای افتتاح حساب سپرده مدت دار ارزی و همچنین باز نگه داشتن حساب‌های مفتوحه از حیث مبلغ و فعال بودن یا نبودن حساب، بر اساس ضوابط، مقررات و دستورالعمل‌های بانک عامل خواهد بود.

۵-استرداد اصل سپرده سرمایه گذاری مدت دار ارزی با توجه به منشاء آن، بر اساس آخرین مقررات، دستورالعمل‌ها و حسب مورد، مقررات ناظر بر صندوق ضمانت سپرده‌ها و به شرح ذیل است:

۱-۵- پرداخت با رعایت مقررات این برگه و سایر مقررات مربوط به میزان ارز نقدی واریز شده به حساب مربوطه یا معادل آن به سایر ارزهای جهانروا طبق دستور العمل‌های ناظر و امکانات موجود بانک خواهد بود.

۲-۵- پرداخت در سایر موارد از قبیل افتتاح حساب از محل حواله‌های وارده ارزی، فروش ارز در قبال ریال و … به صورت معادل ریالی آن با نرخ تبدیل رسمی در روز سر رسید ابطال سپرده یا به ارز سپرده یا سایر ارزهای جهانروا بنابر مقررات و دستور العمل‌های ابلاغی لازم التناع و تصمیم و تشخیص بانک خواهد بود.

۶-سپرده‌گذار ذینفع یا قائم مقام او موظف است فقدان و سرقت گواهی سپردخ سرمایه گذاری مدت دار ارزی را در اسرغ وقت کتبا به اطلاع شعبه مربوطه برساند.مسئولیت هر گونه سوء استفاده از مستندات سپرده و ابزار برداشت مربوطه (دفترچه، گواهی، سپرده، کارت و غیره) را که در اختیار ایشان بوده به عهده بانک نمی‌باشد.

۷-صاحب حساب یا قائم مقام وی با امضای این قرارداد مثررات و شرایط عمومی حساب سپرده قرض الحسنه و مثررات ناظر بر پولشویی را که جزء لاینفک این برگه می‌باشد مطالعه و اراده خود را نسبت به پذیرش و قبول شرایط و مقررات مذکور اعلام نمود.

بانک مرکزی در روزهای اخیر از افزایش حجم منابع سپرده ویژه ارزی خبر داد و اعلام کرد که با توجه به افزایش استقبال مردم از سپرده ارزی و تضمین بانک مرکزی برای این دسته از سپرده‌ها، حجم منابع سپرده‌های ارزی از ۱۰ میلیون دلار گذشته است؛ در طرح سپرده‌های ارزی به صورت سپرده یورویی سالانه ۳ درصد، سپرده دلاری سالانه ۴ و سپرده درهم سالانه ۲ درصد پرداخت می‌شود که با توجه به تضمین بانک مرکزی فرصتی ویژه را برای صاحبان ارز ایجاد کرده تا بتوانند ارزهای خود را در قالب سپرده ارزی سرمایه گذاری کنند و هر زمانی اصل سرمایه خود را به همراه سود دریافت کنند.

همچنین مطالعه کنید:

قراردادهای صوری اجاره خانه‌های خالی برای فرار از مالیات

به گزارش کسب و کار نیوز، محمد اسلامی در واکنش به خبری مبنی بر انعقاد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *