صفحه اصلی / اجتماعی / زنان و خانواده / ۴۳ درصد مجوز مشاغل خانگی یزد از آن بانوان است

۴۳ درصد مجوز مشاغل خانگی یزد از آن بانوان است

مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد گفت: در حالی ‌که الزام دستگاه‌های اجرایی برای صدور مجوز مشاغل خانگی ویژه بانوان و جوانان 70 درصد است، تنها 43 درصد آن به بانوان اختصاص دارد.

فریبا آیت‌اللهی اظهار داشت: در سال ۹۶ سهمیه تسهیلات ابلاغی به استان ۱۶۰ میلیارد ریال بود که ۱۲۰ میلیارد ریال آن تخصیص یافت.
وی افزود: درحالی‌که سهمیه ابلاغی امسال ۱۷۷ میلیارد ریال بود که تاکنون ۱۳۲ میلیارد ریال آن تخصیص داده شد.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، مدیر کارآفرینی اداره کل تعاون یزد تصریح کرد: در اجرای طرح الگوی توسعه مشاغل خانگی و با عنایت به وضعیت بیکاران استان، در کارگروه تخصصی اشتغال دهم اسفند پارسال استان مصوب شد حداقل ۷۰ درصد مجوز‌های مشاغل خانگی الزاماً برای بیکاران فارغ‌التحصیل دانشگاهی، جوانان و زنان صادر شود.
به گفته آیت‌اللهی، این مصوبه از ابتدای سال جاری در دستور کار دستگاه‌های اجرایی صادرکننده مجوز مشاغل خانگی قرار گرفت و در حال اجراست که ۴۳ درصد مجوزها برای جوانان و همین تعداد مجوز ویژه زنان است.
وی اضافه کرد: همچنین میانگین ۸۴ درصد اشتغال ایجادشده دستگاه‌ها در بخش مشاغل خانگی ، برای افراد بدون تحصیلات دانشگاهی بود که ۱۶ درصد برای افراد دارای تحصیلات دانشگاهی در نظر گرفته شد.
این مسئول خاطرنشان کرد: بیشترین طرح‌های ارائه‌شده مربوط به شهرستان یزد و کمترین آن به اشکذر و در دستگاه‌ها بیشترین به سازمان صنعت ، معدن و تجارت و کمترین آن به صندوق کارآفرینی امید اختصاص داشت.
وی یادآور شد: بیشترین فراوانی صدور مجوز مشاغل خانگی مربوط به پرورش گوسفند و بز، تولید زعفران ، قالیبافی ، پرورش مرغ بومی ، دوخت لباس ، گلیم‌بافی ، پرورش قارچ خوراکی ، پرورش زنبورعسل ، طراحی پارچه و لباس و پرورش گاو شیری است.
آیت‌اللهی درباره این رشته‌ها می‌گوید: متأسفانه این مجوزها منجر به ایجاد اشتغال برای دانش‌آموختگان دانشگاهی نمی‌شود به همین دلیل باید با نظارت بیشتر ، مجوز رشته‌ها به سمت اشتغال این قشر تغییر یابد.
وی تأکید کرد: با توجه به بالا بودن آمار بیکاری زنان تحصیل‌کرده و نیز نوع و ماهیت رشته‌های مشاغل خانگی و متناسب بودن آن‌ها برای اشتغال این قشر، مشاغل خانگی ظرفیت مناسبی برای افزایش اشتغال زنان است، امیدواریم به‌خوبی این ظرفیت ، هدایت و از آن استفاده شود.
جمعیت یزد بر اساس سرشماری سال ۹۵ یک‌میلیون و ۱۳۸ هزار نفر است که ۹۱۶ هزار نفر آن ۱۰ سال به بالا دارند که معیار اشتغال شناخته می شوند .
از این تعداد جمعیت ۵۴۱ هزار نفر جمعیت غیرفعال و ۳۷۰ هزار نفر آن‌ها را جمعیت فعال اقتصادی تشکیل می‌دهند.
بنابر اعلام مرکز آمار در سال ۹۵ ، از ۲۰ هزار و ۶۷ زن بیکار استان، ۱۳ هزار و ۸۹۱ نفر دانش‌آموخته دانشگاه‌ها هستند و درواقع ۷۰ درصد آنها را دانش‌آموخته مراکز آموزش عالی تشکیل می‌دهند.
از مجموع مردان بیکاران استان که ۲۵ هزار و ۵۶۹ نفر هستند، ۶هزار و ۶۵۰ نفر فارغ‌التحصیل دانشگاه و به عبارتی ۲۶ درصد دانش‌آموخته مراکز آموزش عالی هستند.

همچنین مطالعه کنید:

رضا الفت نسب

سبقت تورم از کرایه تاکسی های اینترنتی

یادداشت –  المان های گوناگونی همچون «تجمع مسافر»، «تجمع راننده»، «طول مسیر» و «ترافیک» باعث …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *