صفحه اصلی / دسته بندی نشده / خشم پمپئو از مقایسه ترامپ با تفکرات نازی توسط روحانی

خشم پمپئو از مقایسه ترامپ با تفکرات نازی توسط روحانی

وزیر امورخارجه آمریکا خشم خود را از این‌که رئیس جمهور ایران در سازمان ملل ترامپ را به داشتن تمایلات نازی متهم کرده است، ابراز کرد.

پمپئو

به گزارش کسب و کار نیوز، مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا روز چهارشنبه در گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌اس، از اظهارات حسن روحانی رئیس جمهور ایران در سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل که تفکرات دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را عقاید نازی‌ها مقایسه کرده بود، انتقاد کرد.

وی گفت: شرم‌آور است که او چنین حرف‌هایی را می‌زند، برای کشوری که هولوکاست را تکذیب و اسرائیل را تهدید می‌کند، اینکه آمریکا و رهبرانش را با نازی‌ها مقایسه می‌کند، یکی از توهین‌آمیزترین چیزهایی است که تاکنون شنیده‌ام.

پمپئو همچنین گفت که اظهارات روز سه‌شنبه روحانی در مجمع عمومی نشان داد که ایران در جایگاه این نیست که با ترامپ بنشیند و مذاکره کند.

بنابر این گزارش، حسن روحانی در سخنرانی خود در هفتادو سومین مجمع عمومی سازمان ملل گفت: امروز در شرایطی گرد هم آمده‌ایم که جهان، از خودسری و بی‌توجهی برخی از دولت‌ها به ارزش‌ها و نهادهای بین‌المللی در رنج است. پیام حضور ما در اینجا، آن است که ایجاد منافع و امنیتِ جهان با کمترین هزینه، در سایۀ هماهنگی و همکاری کشورها امکان‌پذیر است. اما متأسفانه در جهان امروز شاهد حاکمانی هستیم که فکر می‌کنند با تقویت ناسیونالیزمِ افراطی، نژادپرستی و بیگانه ستیزی که یادآور تفکر نازی هاست و با زیر پا گذاشتن مقررات جهانی و تضعیف سازمان‌های بین‌المللی بهتر می‌توانند به منافع خود دست یابند و یا حداقل برای کوتاه مدت، می‌توانند بر احساسات عمومی و جذب آرای مردم، تأثیر بگذارند و برای این منظور، به نمایش‌های مضحکی حتی در قالب تشکیل جلسه غیرمعمول شورای امنیت، دست می‌زنند.

وی ادامه داد: دولت آمریکا دست‌کم در صورت هیأت حاکمۀ کنونی خود، عزم آن دارد که کلیه نهادهای بین‌المللی را بی‌خاصیت سازد. این دولت درحالی‌که برخلاف قواعد و حقوق بین‌الملل، از یک توافق چندجانبۀ مصّوب شورای امنیت خارج شده، جمهوری اسلامی ایران را به گفت‌وگوی دوجانبه می‌خواند. دولتی که هنوز به دولت بودن خود آگاه نیست و عهد و پیمان سَلَف خود را نقض می‌کند و اصل حقوقیِ مسئولیت دائمیِ دولت‌ها را نمی‌شناسد.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

تشدید گران فروشی و کمبود کالا

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، این در حالی است که حسین سلامی، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *