صفحه اصلی / استان ها / آذربایجان غربی / حجم ترانزیت از مرز بازرگان به ۱۰ میلیون تن افزایش می یابد

‌ تا ۴ سال آینده؛

حجم ترانزیت از مرز بازرگان به ۱۰ میلیون تن افزایش می یابد

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: حجم ترانزیت از مرز بازرگان تا ۴ سال آینده به ۱۰ میلیون تن افزایش می یابد.

مرز بازرگان

به گزارش کسب و کار نیوز، سلیمانی در دیدار با استاندار مرسین و مدیرعامل منطقه آزاد مرسین در ترکیه، منطقه آزاد ماکو را بزرگترین منطقه آزاد جهان در همسایگی کشورهای ترکیه، ارمنستان و آذربایجان معرفی کرد و گفت: در راستای تحقق تجارت ۳۰ میلیارد دلاری ایران با ترکیه و موقعیت استراتژیک منطقه آزاد ماکو با داشتن گمرک بازرگان با بیش از صدسال سابقه تاریخی به عنوان دروازه ورودی به اروپا بهترین موقعیت برای همکاری های دوجانبه با ترکیه است.

سلیمانی بر لزوم همکاری تجاری، اقتصادی و گردشگری با ترکیه برای منطقه آزاد ماکو تاکید کرد و تصریح کرد: ما از حضور و مشارکت سرمایه گذاران و شرکتهای ترکیه ای در روند پیشبرد پروژه های خود استقبال می کنیم.

وی افزود: مزیت های مشترک منطقه آزاد ماکو و ترکیه مکمل هم بوده و می توان ازاین مزیتها در توسعه هر دو کشور استفاده کرد و انرژی، نیروی کار ارزان و دشت های وسیع با منابع طبیعی فراوان در منطقه فرصت خوبی است تا فعالان اقتصادی ترکیه ای از این منابع عظیم استفاده کنند.

سلیمانی با اشاره به وجود جمعیت ۳۰۰ میلیونی در کشورهای همسایه منطقه آزاد ماکو افزود: کالاهایی که از ترکیه بصورت زمینی به عراق و ایران از ترکیه وارد می شود از مرز بازرگان ترانزیت می شوند و احداث دهکده لجستیک به وسعت ۷۰۰ هکتار و با توجه به ترانزیت سالانه ۴ میلیون تن بار از مرز بازرگان در دستور کار سازمان است.

وی با اشاره به هدفگذاری سازمان منطقه آزاد ماکو برای ۴ سال آینده منطقه تصریح کرد: با توسعه زیرساخت ها حجم ترانزیت مرز بازرگان به  ۱۰ میلیون تن افزایش می یابد.

سلیمانی با اشاره به اینکه می توانیم از ظرفیت های بندر مرسین برای ایجاد زیرساخت های لجستیک منطقه آزاد ماکو به عنوان بندر خشک استفاده کنیم، اظهار کرد: ماکو به عنوان هاب توزیع بار برای ترانزیت کالاهای بندر مرسین به کشورهای حوزه قفقاز و آسیای میانه می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو تصریح کرد: ما می دانیم کشور ترکیه در حوزه لجستیک از جمله کشورهای پیشرفته و فعال است لذا با توجه به موقعیت استراتژیک منطقه آزاد ماکو زمینه همکاری در حوزه لجستیک فراهم است.

سلیمانی با اشاره به تحریم های آمریکا علیه دوکشور دوست ایران و ترکیه، همکاری های دوجانبه را با اهمیت تر خواند و گفت: در صورت توافق دوجانبه می توان برای تامین مایحتاج و مواد اولیه صنایع تولیدی از بندر مرسین کمک گرفت.

سلیمانی خاطر نشان کرد: در زمینه کشت و صنعت و کشت گلخانه ای و گیاهان دارویی علاقمندیم از تجربیات و امکانات طرف ترک استفاده کنیم و با توجه به وجود ۱۴۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی با آب و دشت و شبکه آبیاری در منطقه آزاد ماکو، همکاری در این حوزه برای هردو طرف سودآور است.

علی احسان سو  استاندار مرسین ترکیه نیز در این دیدار باببان اینکه بستر همکاری مشترک بین منطقه آزاد ماکو و منطقه آزاد مرسین فراهم می‌شود، گفت:  منطقه آزاد مرسین دومین بندر تجاری و توریستی پس از استانبول است که رتبه نخست در تکنولوژی و فعالیت های صنعتی و صادراتی در ترکیه را دارد.

احسان سو با اشاره به اینکه این استان در بحث کشاورزی از مناطق پررونق ترکیه است افزود: مرسین با پلاژهای زیبا و آثار گرانبها مثل غار اصحاب کهف، دره و غار جهنم و بهشت، آبشارهای فراوان مثل تارسوس، کلیسای آنتیک جانبازلی، کانلی دیوانه نکروپول، مسجد موغدات، کیز کاله سی یا همان قلعه دختر، قلعه سیلیفکه، کایا آداملاری، چاغری آنیتی، مناطق هتل های مرسین تموک، آلاهان و قبر دانیال پیامبر از جمله شهرهای هدف گردشگری در ترکیه است.

وی افزود: مرسین یک مرکز مهم اقتصادی ترکیه است و بزرگترین بندر ترکیه در این شهر  واقع شده و یک تولید کننده عمده روغن پنبه دانه است، منطقه روستایی در اطراف مرسین برای مرکبات و تولید پنبه معروف است. موز، زیتون و میوه های مختلف نیز در آن تولید می شود.

وی با ابراز علاقمندی به همکاری مشترک با منطقه آزاد ماکو اظهار کرد: در زمینه های مختلف بستر همکاری مشترک بین منطقه آزاد ماکو و منطقه آزاد مرسین فراهم است.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

حوزه سلامت

۱۲۹ پرونده تخلف صنفی در حوزه سلامت آذربایجان غربی تشکیل شد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, علیرضا محمودی با بیان اینکه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *