صفحه اصلی / سیاسی / بین الملل / تجمع گسترده مردم مقدونیه در حمایت از پیوست به ناتو و اتحادیه اروپا

تجمع گسترده مردم مقدونیه در حمایت از پیوست به ناتو و اتحادیه اروپا

چند هزار تن از مردم مقدونیه در پایتخت این کشور دست به راهپیمایی و تجمع زده و حمایت خود را از پیوستن به اتحادیه اروپا و ناتو و تغییر نام این کشور اعلام کردند.

تجمع حمایتی مقدونیه

به‌ گزارش ‌ایسنا، ‌به نقل از خبرگزاری رویترز، راهپیمایان با به اهتزاز در آوردن پرچم مقدونیه در مرکز شهر اسکوپیه، پایتخت این کشور حضور یافته و در مقابل دفتر اتحادیه اروپا تجمع کردند تا صحبت‌های زوران زائو، نخست وزیر این کشور را بشنوند.

وی به تظاهر کنندگان گفت‌: ناتو و اتحادیه اروپا یک مسیر امن است و برای ما جایگزین دیگری وجود ندارد. این مساله ما را به یک زندگی بهتر رهنمون می‌سازد.

نخست وزیر مقدونیه همچنین از مردم خواست تا در حمایت از “تصمیم تاریخی” در رفراندوم ۳۰ سپتامبر رای دهند که در این رفراندوم هم عضویت مقدونیه در اتحادیه اروپا و ناتو مطرح می‌شود و هم پذیرش پیشنهاد یونان برای تغییر نام مقدونیه به “جمهوری مقدونیه شمالی” صورت می‌گیرد.

وی همچنین گفت‌: ما آینده و مقدونیه اروپایی می‌خواهیم. این مسئولیت ما است تا آینده را برای فرزندان خود و نسل‌های بعدی تضمین کنیم.

این‌ در حالی است که ناسیونالیست‌های مقدونیه که مخالف تغییر نام هستند، در شهر استیپ واقع در شرق مقدونیه دست به راهپیمایی زدند.

بر اساس نظرسنجی‌های اخیر بیش از ۵۰ درصد از مردم مقدونیه تمایل دارند تا در رفراندوم ۳۰ سپتامبر شرکت کنند و اکثریت آنها از عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو و همچنین تغییر نام حمایت می‌کنند.

مقدونیه بخشی از یوگسلاوی سابق بود که در ۱۹۹۱ استقلال یافت و بر سر نام “مقدونیه” با یونان اختلاف داشت که همین امر مانع عضویت آن در اتحادیه اروپا و ناتو شده بود. دو کشور به تازگی در این زمینه به توافق رسیده‌اند.

در ژوئن ناتو دعوتنامه‌ای را برای مقدونیه ارسال کرد تا روند مذاکرات الحاق به این ائتلاف نظامی را آغاز کند اما اعلام کرده است که باید ابتدا تغییر نام صورت بگیرد و اصلاحاتی در قانون اساسی مقدونیه انجام شود.

اتحادیه اروپا  نیز اعلام کرده است که مذاکرات الحاق مقدونیه تا زمان تغییر نام این کشور اعلام نمی‌شود.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

سازمان ملل درباره ادعای آمریکا مبنی بر بازگشت تحریم ها اقدامی نمی کند

به گزارش کسب و کار نیوز، نتونیو گوترش در نامه ای خطاب به شورای امنیت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *