صفحه اصلی / اقتصادی / اقتصاد کلان / خرید ۷ میلیون سکه در تاریخ بانک مرکزی بی سابقه است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی تهران:

خرید ۷ میلیون سکه در تاریخ بانک مرکزی بی سابقه است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با تشریح اقدامات انجام شده دولت برای ایجاد تعادل و کنترل بازار در حوزه های مختلف ارز و سکه، گفت: خرید هفت میلیون قطعه سکه در تاریخ بانک مرکزی بی‌سابقه است.

به گزارش کسب و کار نیوز، نعمت الله ترکی روز چهارشنبه در نشست خبری اظهارداشت: تعادل بازار اقتصاد وابسته به عرضه و تقاضا است که در طول سال‌های اخیر هیچ وقت در زمینه خرید ارز و طلا سابقه نداشته که ۷ میلیون قطعه سکه از بانک مرکزی خریداری شود.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه برنامه‌ای برای وضعیت موجود بازار تهران و تجمع های صنفی اخیر برخی کسبه دارید، گفت: اکنون در حوزه ثبت سفارشات ارزی اقدامات موثری صورت پذیرفته به طوری که قرار شد اسامی ۳۵ تا ۴۰ شرکتی که ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده و اقدام به فروش کالا کرده‌اند، از طریق سیستم اطلاع‌رسانی در بازار اعلام شود.
ترکی گفت: همچنین دستگاه‌های نظارتی باید برای جلوگیری از واردات بی‌رویه کالاهای غیر ضروری وارد عمل شوند و خروجی بخش خصوصی، صنفی و هر موسسه‌ای که با استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی اقدام به واردات کالاهای مورد نیاز کرده است، مشخص شود تا بتوان متوجه شد که کالاهای وارداتی چه اقلامی هستند.
به گفته وی، بر اساس جلسات صورت گرفته، لازم است سازمان تعزیرات وارد عمل شود و با کسانی که از این وضعیت سوء استفاده می‌کنند، برخورد شود.
وی در مورد اقلام دارویی وارداتی نیز گفت:‌ هم اکنون حدود ۹۸ درصد اقلام دارویی مورد نیاز، در کشور تولید می‌شود و تنها ۲ الی ۳ درصد از این اقلام وارداتی است.
ترکی با بیان اینکه در سال جاری ۹ میلیارد دلار ثبت سفارش محصولات صورت گرفته شده است ادامه داد: در بازار ارز و پول بیش از ۱۲۰۰ قلم کالا شامل ارز ۴۲۰۰ تومانی بودند که در این خصوص هیچ مشکلی وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه باید در بحث عرضه و تقاضا وقتی دچار مشکل شویم بازار کمی متشنج می شود خاطر نشان کرد: مردم باید مدیریت کنند تا برای نیاز خود از بازار تقاضا داشته باشند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: باید به صورت شفاف مشخصات این کالاها در دسترس قرار گیرد که البته بر اساس اعلام وزیر صنعت بیش از دو تا سه هزار کالا نیاز به واردات ندارد چون تولیدات داخلی و تولید ملی در این زمینه پاسخگوی نیاز مردم است.
ترکی ادامه داد: اکنون کالاهایی با کیفیت داخلی در ۱۷ هزار واحد صنفی در استان تهران تولید می‌شود و بیش از ۶۰۰ هزار واحد صنفی در تهران فعالیت دارد.
وی با اشاره به اینکه باید در این زمینه مردم کمک و مدیریت کنند خاطر نشان کرد: در ۶ ماهه دوم سال شاهد اتفاقات جدیدی در کاهش نرخ ارز و سکه خواهیم بود که در زمان خود به آن می‌پردازیم.
ترکی ادامه داد:‌ از سال‌های گذشته برای حوزه ارز و طلا تدابیری اندیشیده شده که درصورت اعمال تحریم ها به تناسب وارد عمل خواهیم شد و سناریوهای متعددی را برای این مساله در نظر گرفته‌ایم.
رئیس سازمان مدیریت برنامه ریزی استان تهران با تاکید بر اینکه حوزه اقتصادی کشور بسیار قوی است، افزود: ایران رتبه هفدهم دنیا را در حوزه اقتصاد به خود اختصاص داده و ظرفیت‌های علمی نیز در این عرصه وجود دارد.
وی ادامه داد: در صورتی که دستگاه‌های متولی امر برنامه‌ریزی و ارائه خدمت را بخوبی انجام دهند برای آینده کشور جای هیچ نگرانی نیست.
ترکی با اشاره به اینکه تحریم‌ها نگران کننده نیست و باید تدابیر و پیگیری‌های لازم را به کار گیریم اظهار داشت: در طول ۴۰ سال که از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد هر سال یک بار شاهد این بازی‌ها و چالش‌ها در کشور هستیم و تاکنون از دشمن بسیار ضربه خوردیم ولی هم اکنون قادریم پاسخگوی این چالش‌ها باشیم.
ترکی با اشاره به اینکه منابع مالی و اقتصادی ما وابسته به نفت نیست، یادآورشد: ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بودجه برای استان تهران در نظر گرفته و هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تاکنون به استان تهران پرداخت شده است.
وی ادامه داد: پنج هزار میلیارد تومان بودجه نفتی در سال ۹۶ در بخش عمران تزریق شد که ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به شهرداری‌ ها و ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به دهیاری‌ها اختصاص پیدا کرد و امیدواریم در سال ۹۷ اعتبارات بیشتری به این حوزه اختصاص خواهد یافت.
ترکی با اشاره به ۱۱ چالش عمده استان تهران یادآور شد: اولویت سازمان مدیریت تخصص منابع بهینه به پروژه‌های مدیریت منابع آب، حمل و نقل عمومی، حمل و نقل ریلی، آلودگی و ترافیک، تصفیه‌خانه‌های شهری و روستایی، بهداشت و درمان، ساماندهی آب‌های سطحی و آبرسانی روستایی و آموزش‌و‌پرورش و نوسازی مدارس است.

**نرخ بیکاری ۷درصدی در شهرستان های استان
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: در زمان حاضر نرخ بیکاری در استان ۷ و ۱۰ دهم درصد است که این میزان در شهرستان های استان تهران ۷درصد است.
وی با بیان اینکه در بخش تولید کالای ایرانی وضعیت خوبی داریم گفت: تحریم های اخیر در اقتصاد کشور تاثیر گذار نبوده و با اتکا به دانش خود می توانیم خودکفا باشیم.

**۱۰هزار فرصت اشتغال در بخش گردشگری استان
ترکی با بیان اینکه تا پایان امسال ۱۰ هزار فرصت اشتغال در بخش گردشگری ایجاد خواهد شد افزود: این میزان اشتغال در بخش مجوز جدید ۱۶۷ آژانس و مناطق نمونه گردشگری ایجاد خواهد شد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: در بخش گردشگری به آمایش منطقه بندی شرق و شمال استان از جمله شهرستانهای دماوند، فیروزکوه و پردیس توجه شده که در بخش مناطق نمونه گردشگری ۳۰ نقطه براساس اقدامات مطالعاتی در دستور کار برنامه ریزی استان قرار دارد.
وی اظهارداشت: در بخش گردشگری توجه مطلوبی به حوزه طبیعت گردی، بوم گردی و ساخت هتل ها شده است که در این زمینه از طریق صندوق توسعه ملی وام هایی با نرخ ۱۴ درصد به بخش خصوصی پرداخت خواهد شد.
این مسئول خاطرنشان کرد: ۹ پروژه دارای پیشرفت ۳۰ درصدی هستند و ۲۱ طرح در بخش مطالعاتی تا پایان شهریور ماه ۶۰ درصد از طرح خود را تکمیل خواهند کرد.
وی گفت: سال گذشته ۱۳۲ هزار فرصت مصوب اشتغال در استان ایجاد شد که امسال همین میزان فرصت اشتغال برای استان در نظر گرفته شده است.

** تعریف ۸۸۰ خدمت در دستگاه های اجرایی تعریف شد
رئیس سازمان برنامه ریزی استان در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا انحراف از بودجه در شرایط تحریم ها داریم گفت: شفاف سازی بودجه مهمترین گامی بود که اجرایی شد.
ترکی با بیان اینکه ۸۸۰ خدمت در دستگاههای اجرایی تعریف شده است اظهار داشت: در سال ۹۷ بودجه تخصیصی عملیاتی و عملکردی اتفاق خوبی رخ داده که شامل سلامت اداری و مصرف صحیح بودجه در خدمت های تعریف شده است.
وی بیان کرد: اکنون میزخدمت در دستگاههای اجرایی تعریف شده تا از این طریق حضوری و الکترونیکی رضایتمندی شهروندان را داشته باشیم.

** ۴۷ درصد پست های سازمانی استان بلاتصدی هستند
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با بیان اینکه ۲۲۰ هزار نیرو در دستگاه های دولتی استان فعالیت دارند گفت: ۴۷ درصد پست های سازمانی استان تهران بلاتصدی هستند.
وی با بیان اینکه ۲۲۰ هزار پرسنل در استان فعالیت دارند افزود: نیروهای بلاتصدی پست سازمانی بیشتر نیروهای قراردادی، کارمعین، ساعتی و سایر هستند.
ترکی خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه های این نهاد رسیدگی وساماندهی بلاتصدی با سازمان امور استخدامی است که امیدواریم تا پایان امسال ساماندهی در نیروهای انسانی را انجام شود.
تهرام/۷۲۴۷//۱۳۴۸/ ۱۰۰۸

همچنین مطالعه کنید:

market

وحشت کرونا در بازارهای جهانی

  به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا به نقل از بلومبرگ، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *