صفحه اصلی / اجتماعی / آموزش / کتاب «اصول ژنتیک پایه» منتشر شد

توسط انتشارات جهاد دانشگاهی واحد قزوین؛

کتاب «اصول ژنتیک پایه» منتشر شد

کتاب «اصول ژنتیک پایه» به قلم صدیقه فابریکی اورنگ، عضو هیئت‌ علمی و استادیار دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) توسط انتشارات جهاد دانشگاهی واحد قزوین منتشر شد.

ژنتیک

به گزارش کسب و کار نیوز، کتاب «اصول ژنتیک پایه» طوری طراحی، گردآوری و تدوین‌شده است که محتوای آن، بیشتر مطالب سرفصل‌های اصلی درس ژنتیک پایه دوره کارشناسی را شامل می‌شود و دانشجویان رشته‌های مختلف علوم زیستی مانند علوم گیاهی و جانوری، علوم کشاورزی، بیوتکنولوژی و حتی علوم پزشکی می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

کتاب حاضر می‌تواند برای مراکز آموزش عالی کشور به‌عنوان کتاب آموزشی و کمک‌آموزشی مورد استفاده قرار گیرد. این کتاب در ۶ بخش پایه‌ای علم ژنتیک تنظیم شده است. فصل اول به کلیات و تقسیم‌های سلولی میتوز و میوز اختصاص‌یافته است. در بخش دوم به اصول مربوط به ژنتیک مندلی، بسط ژنتیک مندلی به اپیستازی‌ها و پیوستگی ژن‌ها پرداخته است. بخش سوم به مفاهیم پایه‌ای ژن، DNA، کروموزوم، طبیعت شیمیایی DNA و نیز فرآیند کامل همانندسازی DNA اختصاص‌یافته است. در بخش چهارم موضوع سیتوژنتیک به‌طور منسجم ارائه‌شده است. بخش پنجم کتاب به بیان ساختار مولکولی کروموزوم‌ها پرداخته است و درنهایت در بخش ششم اصول پایه‌ای ژنتیک جمعیت بیان‌شده است.

با توجه به حجم متوسط و تعداد بخش‌های این کتاب تلاش شده است مفاهیم پایه‌ای علم ژنتیک به‌صورت مقدماتی کامل در چهار شاخه اصلی علم ژنتیک (ژنتیک کلاسیک مندلی، ژنتیک مولکولی، سیتوژنتیک و ژنتیک جمعیت) به دانشجویان دوره کارشناسی آموزش داده شود تا دانشجویان بتوانند برای مطالعات تخصصی‌تر مخصوصاً در دوره‌های تحصیلات تکمیلی از منابع و کتب مربوط به هرکدام از شاخه‌های ژنتیک استفاده کنند.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

ساخت کیبوردی که مانند کاغذ مچاله می‌شود

  به گزارش کسب و کار نیوز و به نقل از ایسنا، در حالی که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *