صفحه اصلی / اقتصادی / صنعت و معدن / فرشته دست پاک رئیس مرکز ملی فرش ایران شد

فرشته دست پاک رئیس مرکز ملی فرش ایران شد

«فرشته دست پاک» با حکم محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت به عنوان رئیس مرکز ملی فرش ایران منصوب شد.

به گزارش کسب و کار نیوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت، شریعتمداری در حکم انتصاب دست پاک آورده است: با عنایت به جایگاه والای فرش دستباف ایرانی به عنوان میراث گرانقدر فرهنگی و هنری انتظار دارم با برنامه ریزی، اقدامات جدی و موثر و نظارت صحیح، نسبت به حفظ و اعتلای این جایگاه همراه با توسعه کمی و کیفی، بیش از پیش اهتمام ورزید.
پیش از این، «حمید کارگر» ریاست مرکز ملی فرش ایران را برعهده داشت و فرشته دست پاک معاون مرکز ملی فرش ایران بود.
مرکز ملی فرش ایران به عنوان نهادی متمرکز و با هدف حمایت همه جانبه در عرصه‌های مختلف تولید، عرضه، حفظ و صیانت از ارزش‌های هنری و فرهنگی فرش دستباف ایران در سال ۱۳۸۲ و بر پایه مصوبه شورای عالی اداری بنیان نهاده شد.
حفظ و اعتلای مقام و جایگاه والای فرش دستباف ایران به عنوان یک میراث گرانقدر فرهنگی و هنری در سطح ملی و بین المللی از طریق نظارت، هدایت و حمایت تشکل‌های مختلف مردمی، هنرمندان، بافندگان، صادرکنندگان و همه دست اندرکاران عرصه این صنعت و هنر ملی، حمایت از توسعه صادرات این محصول در سطح جهان و تلاش در راستای حفظ موقعیت اقتصادی و معرفی موثر این محصول با ارزش، از اهداف تشکیل این مرکز به شمار می رود.
بر اساس آمار اعلام شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران، در پایان سال ۱۳۹۶ پس از چند سال، میزان صادرات فرش دستباف ایران به بالای ۴۰۰ میلیون دلار رسید و در مجموع ۱۲ ماه بیش از ۴۲۴ میلیون دلار فرش دستباف با وزن نزدیک به پنج هزار و ۴۰۰ تن به بازارهای هدف صادر شد.
این میزان صادرات نسبت به سال ۱۳۹۵ رشدی حدود ۱۸ درصدی را نشان می دهد و تداوم این روند افزایشی می تواند نویدبخش وضعیت بهتری برای این کالای ایرانی و صادرات مهم غیرنفتی کشور باشد.
آلمان، ایتالیا، فرانسه و سوئیس در اروپا، آمریکا در آمریکای شمالی، امارات، کویت، قطر و لبنان در غرب آسیا و ژاپن در شرق آسیا از بازارهای سنتی فرش دستباف ایران محسوب می شوند.
اقتصام**۹۱۸۹**۱۸۳۴

همچنین مطالعه کنید:

IRANKHODRO

ارایه خدمت به مشتریان ایران خودرو لحظه‌ای متوقف نمی‌شود

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایکوپرس، سهراب برفروشان افزود: شاخص‌های زمان رسیدگی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *