صفحه اصلی / اقتصادی / راه و شهرسازی / تلاش برای فعال‌سازی خطوط هوایی ایران – ازبکستان در آینده‌ای نزدیک

آخوندی در حاشیه سفر به ازبکستان اعلام کرد:

تلاش برای فعال‌سازی خطوط هوایی ایران – ازبکستان در آینده‌ای نزدیک

وزیر راه و شهرسازی که به تاشکند سفر کرده است، اظهار امیدواری کرد هر چه زودتر خطوط هوایی بین ایران و ازبکستان فعال شود.

به گزارش کسب و کار نیوز از وزارت راه و شهرسازی، «عباس آخوندی» در حاشیه سفر به ازبکستان و دیدار با مسئولان این کشور در جمع خبرنگاران گفت: پیشنهادهای بسیار مثبتی در زمینه گردشگری و صدور روادید از سوی طرف ازبکستانی در این مذاکرات ارایه شد که ایران از آنها استقبال می کند.
وی افزایش روابط بین ایران و ازبکستان را به نفع ۲ کشور دانست و افزود: در مذاکرات انجام شده پیرامون تسهیلات تجاری نیز صحبت کردیم چرا که ‌اکنون میزان تجارت فعلی با توجه به ظرفیت هر ۲ کشور بسیار پایین بوده و باید از امکانات موجود حداکثر بهروری را داشته و در جهت توسعه سطح تجاری گام برداریم.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: ما همواره شاهد روابط و علایق بسیار دیرینه بین ایران و ازبکستان بوده‌ایم چرا که ملت‌های ۲ کشور به شکل تاریخی بسیار خوب یکدیگر را می‌شناسند.
آخوندی ضمن قدردانی از استقبال مقامات این کشور از زمان ورود هیات ایرانی به ازبکستان بیان کرد: در این سفر موفق شدیم تا در زمینه‌های مختلف مذاکره و به توافق های خوبی دست یابیم، خوشبختانه در زمینه ریلی ارتباط خوبی با ازبکستان داشته و در بحث حمل و نقل جاده‌ای نیز صحبت کردیم تا در حد توان شرایط را تسهیل و هرگونه مانع و مشکل موجود را مرتفع سازیم.
وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه حمل و نقل هوایی چه در حوزه حمل مسافر و چه بار برای ارتباط بین ۲ ملت نکته بسیار مهمی است، گفت: در این سفر «آچیلبای رحمت‌اف» معاون اول نخست وزیر ازبکستان تاکید بسیاری بر فعال‌سازی حوزه حمل و نقل هوایی داشت که در این حوزه نیز چون دارای ارتباط مستقیمی با صنعت گردشگری و صدور روادید است، باید در تسهیل شرایط آن تلاش کنیم.
وی افزود: شهرهای ازبکستان از جمله خوارزم، تاشکند، ترمذ، سمرقند و بخارا برای بسیاری از مردم ایران شناخته شده است و در ادبیات کشور ما حضور دارد؛ بنابر این اگر شرایط صدور روادید برای سفر به ۲ کشور تسهیل شود شاهد سفر میلیون‌ها نفر در این بین خواهیم بود.
آخوندی با تاکید بر اینکه شهرهای ایران نیز مانند شیراز، اصفهان و تبریز برای ملت ازبکستان آشنا خواهند بود، گفت: به طور قطع مردم هر ۲ کشور به دلیل وجود تاریخ و ادبیات مشترک علاقه مند ملاقات‌های بیشتر با یکدیگر خواهند بود.
وزیر راه و شهرسازی در ادامه افزایش روابط بین ایران و ازبکستان را به نفع اقتصادی هر ۲ ملت دانست و افزود: در مذاکرات انجام شده پیرامون تسهیلات تجاری ۲ کشور نیز صحبت کردیم چرا که هم‌اکنون میزان تجارت فعلی با توجه به ظرفیت هر ۲ کشور بسیار پایین است؛ در این راستا باید از امکانات موجود حداکثر بهروری را داشته و در جهت توسعه سطح تجاری گام برداریم.
وی در این خصوص تاکید کرد: برای ارتقای روابط تجاری نیاز به امضای موافقت‌نامه‌های ترجیحی تجاری بین ۲ کشور داریم تا از ارتقای سطح روابط در این حوزه اطمینان لازم را به دست آوریم.
آخوندی با اشاره به اینکه امروز تیم بسیار خوبی از حوزه‌های حمل و نقل، بخش مالی، کشاورزی و مجلس شورای اسلامی در این سفر حضور دارند،گفت: امید است تا بتوانیم در این سفر مقدمات لازم برای بروز نتایج خوب و مناسب از این مذاکرات را در سفر آتی رئیس‌جمهور کشورمان به ازبکستان فراهم کنیم.
وزیر راه و شهرسازی که دیروز در راس هیاتی از نمایندگان مجلس و مسئولان بخش حمل و نقل کشور عازم تاشکند شد، امروز با آچیلبای رحمت اف معاون اول نخست وزیر ازبکستان دیدار کرد.
ملاقات و گفت‌وگو با مسئولان بخش حمل‌ونقل و ساختمان جمهوری ازبکستان و امضای تفاهم‌نامه‌های همکاری در این بخش ها در دستور کار این هیات قرار دارد.
وی در جریان این سفر از شهر تاشکند، حوزه تمدن شهری سمرقند و بخارا و امکانات فنی و زیرساخت ریلی شهر ترمذ در مرز افغانستان بازدید خواهد کرد.
اقتصام**۹۱۸۹**۲۰۲۵

همچنین مطالعه کنید:

maskan

پیش بینی هایی از بازار مسکن در سال ۹۹

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، واسطه‌های ملکی، رکود تورمی و خرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *