صفحه اصلی / اقتصادی / بازرگانی و تجارت / امکان ثبت سفارش واردات کالا به مناطق آزاد فراهم شد

امکان ثبت سفارش واردات کالا به مناطق آزاد فراهم شد

گمرک ایران اعلام کرد: امکان ثبت‌ سفارش برای واردات کالا به مناطق آزاد شامل هفت منطقه کیش، قشم، چابهار، ارس، اروند، ماکو و انزلی، از روز نهم خرداد فراهم شده است.

به گزارش کسب و کار نیوز از گمرک، واردکنندگان از این پس ابتدا باید برای تکمیل اطلاعات مجوز فعالیت خود در مناطق به سامانه دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه به نشانی اینترنتی http://esm.freezones.ir مراجعه کنند؛ پس از تکمیل اطلاعات در سامانه مذکور، کاربر باید منتظر تایید نهایی اطلاعات خود توسط سازمان منطقه مربوطه بماند.
سپس کاربر باید به سامانه جامع تجارت به نشانی https://www.ntsw.ir مراجعه و نسبت به ثبت‌نام در آن اقدام کند؛ اگر واردکننده شخص حقوقی باشد، باید نسبت به معرفی شرکت خود در این سامانه اقدام کند.
گام چهارم برای ثبت سفارش واردات کالا به مناطق آزاد، بارگذاری صلاحیت در سامانه جامع تجارت است؛ در صورتی که کاربر، دارای مجوز فعالیت حقیقی از مناطق آزاد باشد، باید پس از ثبت‌نام، با نقش پایه حقیقی به بخش بارگذاری صلاحیت مراجعه کرده و از قسمت «استعلام مجوز مناطق آزاد» گزینه «استعلام» را انتخاب کند. در صورت وجود مجوز فعال، نقش «بازرگان حقیقی منطقه آزاد …» به فهرست نقش‌های جاری کاربر افزوده خواهد شد.
در صورتی که کاربر، دارای مجوز فعالیت حقوقی از مناطق آزاد باشد، می‌بایست پس از ثبت‌نام مدیرعامل، با نقش پایه حقیقی اقدام به معرفی شرکت کند. سپس با نقش «پایه حقوقی» به بخش بارگذاری صلاحیت مراجعه کرده و از قسمت «استعلام مجوز مناطق آزاد» گزینه «استعلام» را انتخاب کند.
در صورت وجود مجوز فعال، نقش «بازرگان حقوقی منطقه آزاد …» به فهرست نقش‌های جاری کاربر افزوده خواهد شد.
در گام پنجم واردکننده می تواند اقدام به ثبت سفارش و تعیین منشاء ارز کند.
ایران هفت منطقه آزاد تجاری – صنعتی شامل کیش، قشم، چابهار، ارس، انزلی، اروند و ماکو و ۶۴ منطقه ویژه اقتصادی دارد؛ دولت لایحه ایجاد ۷ منطقه آزاد تجاری و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی جدید را نیز به مجلس ارسال کرده که در دست بررسی است.
اقتصام*۹۱۸۹*۲۰۲۵

همچنین مطالعه کنید:

بدهی‌های تولید‌کنندگان امهال می‌شود

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از اتاق ایران، روز گذشته رئیس کل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *