صفحه اصلی / ورزشی / جهان ورزش / از باخت هفت گله مردان سرزمین قهوه تا ناکامی مارادونا

آشنایی با ۱۰ شگفتی در تاریخ جام جهانی

از باخت هفت گله مردان سرزمین قهوه تا ناکامی مارادونا

جام جهانی فوتبال یک رقابت بین‌المللی بزرگ در بین برترین تیم‌های فوتبال جهان است که معمولا در طول این رقابت‌ها، شگفتی‌ها و اتفاقات خارج از انتظار فراوانی رخ می‌دهد.

بزرگترین تحقیرها

به گزارش کسب و کار نیوز و به نقل از ورلد ساکر، جام جهانی فوتبال یک رقابت بین‌المللی بزرگ در بین برترین تیم‌های فوتبال جهان است که معمولا در طول این رقابت‌ها، شگفتی‌ها و اتفاقات خارج از انتظار فراوانی رخ می‌دهد که در زیر به بررسی آن می پردازیم.

جام جهانی ۲۰۱۴، آلمان ۷ – برزیل یک

آخرین شگفتی در جام جهانی مربوط به پیروزی پیروزی ۷ بر ۱ آلمان از برزیل در طول مرحله نیمه نهایی سال ۲۰۱۴ است. در طول این رقابت نفس‌گیر برزیل با فقدان دو ستاره یعنی نیمار و تیاگو سیلوا وارد بازی شد. هر چند که در ابتدا برای بسیاری از علاقه‌مندان این رقابت همچنان غیرعادی به نظر نمی‌رسید، اما بعد از گذشت ۳۰ دقیقه از آغاز بازی، توماس مولر اولین گل بازی را به ثمر رساند و بعد از تنها چند دقیقه، چهار گل دیگر نیز وارد دروازه برزیل شد.

در نیمه دوم بازی و در دقیقه ۵۸ دو بار دیگر دروازه برزیل باز شد و در آخرین دقیقه بازی اسکار با به ثمر رساندن تنها گل برزیل، تنها بخشی از موقعیت از دست رفته را جبران کرد. به گفته کارشناسان شکست برزیل در برابر آلمان، یکی از تاریخ‌سازترین رقابت‌های جام جهانی را رقم زد، چرا که برزیل از جام جهانی ۱۹۲۰ هرگز چنین شکستی را تجربه نکرده بود.

جام جهانی ۲۰۱۴، هلند ۵ اسپانیا: ۱

تیم ملی اسپانیا به دنبال موفقیت در کسب برترین تیم ملی فوتبال جهان در سال ۲۰۱۰، با یک غرور وصف نشدنی پای در جام جهانی ۲۰۱۴ گذاشت. اما پس از پایان رقابت با تیم ملی هلند، تمام پیش‌بینی‌های مسئولان تیم به سراب تبدیل شد، چرا که آنها امتیاز اولین بازی را با نتیجه ۵ بر ۱ به هلند واگذار کرده بودند.

اولین گل این رقابت توسط ژابی آلونسو در پنالتی دقیقه ۲۷ ثبت شد و با چرخش وضعیت دفاعی هلند نتیجه در پایان نیمه اول با گل رابین فن پرسی به تعادل بازگشت.

نیمه دوم این رقابت با درخشش رابین فن پرسی ادامه داشت و در پایان چهار گل دیگر نیز از خط دروازه اسپانیا عبور کرد.

جام جهانی ۲۰۰۲،  سنگال ۱  فرانسه۰ 

تیم ملی فرانسه با تجربه حضور موفقیت‌آمیز در جام جهانی ۱۹۹۸ و اتکا به ستاره جهانی یعنی زین‌الدین زیدان وارد جام جهانی ۲۰۰۲ شد. اما رویای برتری در این جام توسط الحاجی دیوف و پس از ثبت اولین گل کاملا دگرگون شد و فرانسه در آخرین جایگاه رده‌بندی مقدماتی این جام قرار گرفت. شکست فرانسه در برابر سنگال با پیروزی ترکیه بر سنگال بیشتر مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت.
 

جام جهانی ۲۰۰۲، کره جنوبی ۲ ایتالیا ۱

تیم ملی ایتالیا در این جام به دنبال کسب پیروزی در آخرین مرحله و در بازی فینال در برابر کره جنوبی بود، تا اینکه برای اولین بار یک تیم از شرق آسیا و میزبان جام جهانی برای کسب جام وارد رقابت نفس‌گیری شد.

نتیجه اولیه این رقابت با گل کریسشن ویری در دقیقه ۱۸ به نفع ایتالیا شد، اما با تلاش نفسگیرانه بازیکنان کره جنوبی اولین گل کره‌ای‌ها در دقیقه ۸۸ به ثمر رسید.

در پایان این رقابت به دنبال اخراج توتی و از دست رفتن ضربه پنالتی توسط کره‌ای‌ها، در وقت اضافه کره ای ها موفق به ثبت گل نهایی جام جهانی ۲۰۰۲ در دقیقه ۱۱۷ شد.

جام جهانی ۱۹۹۰، کامرون ۱  آرژانتین ۰

در طول جام جهانی ۱۹۹۰، تیم ملی آرژانتین نیز با عنوان مدافع جام وارد رقابت‌ها شد، اما در طول اولین رقابت در برابر کامرون، نتیجه بازی کاملا دگرگون و شانس آرژانتین برای تصاحب جام نابود شد.

آنچه که این رقابت را بیشتر از همه در تاریخ فوتبال شگفت‌انگیز کرده است، اخراج اولین بازیکن سنگال، ۶ دقیقه قبل از گل پیروزی و اخراج دومین بازیکن در دقیقه ۸۹ است.

با وجود شکست سنگین آرژانتین در این مسابقه، این تیم به فینال راه یافت و در برابر آلمان بانتیجه ۰-۱ مغلوب شد.
 

جام جهانی ۱۹۸۲،  الجزایر ۲ آلمان غربی ۱

تیم ملی الجزیره با عنوان روباه ی صحرا برای اولین‌بار در رقابت‌های جام جهانی حاضر شده بودند که باعث درهم ریختن اعتماد به نفس آلمان غربی در این رقابت شد. الجزیره با اولین گل در دقیقه ۵۴ پیروز میدان شد، اما ۱۳ دقیقه بعد آلمان گل برابر را وارد دروازه کرد، تا اینکه با دومین گل الجزیره، اولین پیروزی بین‌اللملی این تیم را در رقابت‌های جام جهانی رقم خورد.

جام جهانی ۱۹۷۸،  اسکاتلند ۳- هلند ۲

تیم ملی هلند در ابتدای این جام با چرخش کامل وارد میدان رقابت شد و طبق انتظار پیروزی آنها در برابر اسکاتلند حتمی به نظر می‌رسید، تا اینکه در حین مسابقه تیم ملی اسکاتلند در کمال شگفتی تا دقیقه ۶۸ سه گل را به ثمر رساند و هلند تنها توانست دو گل را جبران کند.

با این حال اسکاتلند در آن سال نتوانست از گروه خود صعود کند و هلند نیز در مسابقه فینال مغلوب آرژانتین شد.
 

جام جهانی ۱۹۶۶ ، کره شمالی  ۱ ایتالیا ۰

در این جام هیچکس از کره شمالی انتظار درخشش نداشت، چرا که اولین رقابت آنها در این جام با شکست ۳ بر صفر در برابر اتحاد جماهیر شوروی سابق رقم خورد و ضعف ساختاری این تیم آشکار شد.

بازیکنان این تیم بر خلاف انتظار در مسابقه با ایتالیا بهتر عمل کردند و با تک گل پاک دو، ایتالیا را از رقابت‌های جام جهانی ۱۹۶۶ خارج کردند. آنها در ادامه پرتغال را نیز با نتیجه۵  بر ۳ شکست دادند.

جام جهانی ۱۹۵۴ ، آلمان غربی ۳ مجارستان ۲

اگرچه این نتیجه در ظاهر شگفت‌انگیز نیست، اما بهتر است بدانید که تیم ملی مجارستان تا چهار سال عنوان تیم شکست‌ناپذیر جهان را تصاحب کرده بود، همچنین در رقابت‌های قبل نیز مجارستان ۸ بر ۳ آلمان غربی را شکست داده بود، مجارستان همچنین کره جنوبی را ۹ بر صفر و برزیل را نیز ۴ بر ۲ شکست داده بود.

با شروع رقابت فینال بین دو تیم، هیچکس شانسی را برای آلمان غربی متصور نمی‌شد، چرا که مجارستان با ۲ گل پی در پی برتر میدان بود، تا اینکه تیم ملی آلمان غربی با سه گل پی در پی پیروز رقابت شد.

جام جهانی ۱۹۵۰ ، ایالات متحده ۱ انگلستان صفر

بازیکنان تیم ملی ایالات متحده در این جام با عنوان بازیکنان نیمه وقت معروف شده بودند و پیروزی تیم نه چندان قدرتمند ایالات متحده در برابر بریتانیا در آن دوره یک شگفتی محسوب می‌شود.

تیم ملی انگلستان بعد از جنگ جهانی دوم با ۲۳ برد، ۳ مساوی و ۴ باخت یک شگفتی در جام جهانی ۱۹۵۰ محسوب می‌شد، تا اینکه با تک گل بازیکن هائیتی تبار آمریکا این رقابت به یکی از شگفت‌انگیزترین مسابقات تاریخ جام جهانی تبدیل شد.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

یولیان ناگلزمان

توضیح ناگلزمان در مورد لباس های عجیب لایپزیش

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ورزش سه, لایپزیش موفق شد با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *