صفحه اصلی / اقتصادی / بورس / کاهش ارزش بازار سهام و شاخص بورس

آمار معاملات تالار شیشه‌ای مشخص کرد:

کاهش ارزش بازار سهام و شاخص بورس

آمار معاملات بازار سهام در دوره یک ماهه منتهی به ۳۱ اردیبهشت ماه سال جاری نشان می دهد که ارزش بازار و شاخص کل بورس به ترتیب با دو و سه درصد کاهش مواجه شده اند.

بورس

به گزارش کسب و کار نیوز، نگاهی به اطلاعات داد و ستدهای اردیبهشت ماه بازار سهام مشخص کرد، دفعات معاملات سهام در این دوره زمانی با ۵۲ درصد در مقایسه با پایان فروردین ماه ۹۷ با رشد مواجه شد و از سویی دیگر ۱.۴۹۶ هزار دفعه به ۷۲۱ هزار دفعه رسید.

حجم سهام معامله شده

از سویی دیگر، در ۲۲ روز کاری اردیبهشت ماه ۹۷، ارزش معاملات در مقایسه با پایان فروردین ۹۷، به میزان ۲۲۰ درصد افزایش یافت و از ۲۰.۹۳۴ میلیارد ریال به ۶۶.۹۱۵ میلیارد ریال رسید.

همچنین حجم سهام معامله شده در دوره یک ماهه فوق از ۹٫۷۷۴ میلیون سهم به ۲۳٫۸۳۲ میلیون سهم معادل ۱۴۴ درصد افزایش یافت.

ارزش معاملات بازار اول و دوم

 براساس این گزارش، از ابتدای سال تاکنون متوسط روزانه حجم و ارزش معاملات بازار اول و دوم به ترتیب برابر با ۸۹۲ میلیون سهم و ۱۷۴۲میلیارد ریال در اطلاعات مالی این دوره به ثبت رسیده است.

افزون بر این، در اردیبهشت ماه ۹۷، دفعات معاملات سهام با ۴۴ درصد افزایش مواجه شده که در مقایسه با پایان فروردین ۹۷ با رشد روبرو شده است به طوری که از ۷۲۱ هزاردفعه به ۱۰۳۸ هزار دفعه رسیده است.

کاهش ۳ درصدی شاخص

در عین حال، شاخص بورس نیز در اردیبهشت ماه ۹۷ در مقایسه با فروردین ۹۷، به میزان ۲۹۶ واحد برابر با ۳ درصد کاهش یافت و از ۹۵.۵۲۴ واحد به ۹۵.۲۲۷  واحد رسید.

افت ۲ درصدی ارزش بازار سهام

این گزارش می افزاید: ارزش بازار سهام در اردیبهشت ماه در مقایسه با فروردین ۹۷ به میزان ۷۲٫۰۱۵ میلیارد ریال افت برابر با ۲ درصد کاهش را به ثبت رسیده  و از ۳٫۷۹۹٫۸۸۰  میلیارد ریال به ۳٫۷۲۷.۸۶۵ میلیارد ریال رسید.

وضعیت معاملات نرمال

همچنین براساس معاملات نرمال، در این ماه ارزش سهام خریداری شده اشخاص حقوقی در حدود ۲۳٫۳۵۲ میلیارد ریال و معادل ۶۴ درصد از کل خرید ها بود، در حالی که ارزش سهام فروخته شده آنها ۲۰.۸۵۱ میلیارد ریال و در حدود ۵۷ درصد از کل فروش ها بود.

بر این اساس در این ماه سرمایه گذاری خالص اشخاص حقوقی به میزان ۲۵۰۲ میلیارد ریال و در عین حال میزان خرید و فروش سهام اشخاص حقیقی به ترتیب ۳۵ و ۴۲ درصد از ارزش خرید و فروش بود.

همچنین مطالعه کنید:

bourse

شاخص‌های بورسی در جهان کماکان در مسیر ریزشی

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، هر چند ورود جدی بانک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *