صفحه اصلی / اقتصادی / انرژی / رشد جهانی بهای نفت با وجود کاهش قیمت سبد اوپک

رشد جهانی بهای نفت با وجود کاهش قیمت سبد اوپک

سبد نفتی اوپک دیروز یک دلار و 50 سنت افت بها را تجربه کرد اما امروز نفت خام برنت دریای شمال با 32 سنت یا 0.4 درصد افزایش قیمت نسبت به دوشنبه، 75 دلار و 61 سنت معامله شد.

به گزارش کسب و کار نیوز، خبرگزاری رویترز انگلیس اعلام کرد صبح سه شنبه تغییر بهای نفت همسو نبود اما قیمت ها همچنان در نتیجه انتظار افزایش تولید روسیه و عربستان برای جبران کسری عرضه نفت در بازارها در فشار قرار دارد.
دیروز قیمت شاخص نفت خام برنت به ۷۵ دلار و ۳۲ سنت و قیمت شاخص دبلیو تی آی آمریکا (وست تگزاس اینترمدیت) به ۶۵ دلار و ۸۰ سنت رسید.
به گزارش سه شنبه تارنمای وزارت نفت، دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) نیز اعلام کرد قیمت سبد نفتی اوپک دیروز به ۷۳ دلار و ۳۷ سنت رسید، در حالی که این میزان در روز پیش از آن ۷۴ دلار و ۸۷ سنت بود.
سبد نفتی اوپک شامل انواع نفت خام تولیدی در ۱۴ کشور عضو این سازمان است.
به گزارش کسب و کار نیوز، اوپک در نشست رسمی سی ام نوامبر ۲۰۱۶ میلادی (دهم آذرماه ۱۳۹۵ خورشیدی) در وین، برای نخستین بار از سال ۲۰۰۸ میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا مشکل مازاد عرضه نفت در بازارها را رفع کند.
روسیه و ۹ تولید کننده دیگر نیز در اواخر سال ۲۰۱۶ به توافق کاهش تولید اوپک پیوستند.
بر اساس این توافق، کشورهای امضاکننده متعهد شدند در مجموع یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز از تولید بکاهند که این میزان، حدود ۲ درصد کل تولید نفت در جهان است. این توافق تا پایان سال ۲۰۱۸ اعتبار دارد.
بانک «استرالیا و نیوزیلند» در یادداشتی به رویترز اعلام کرد: سرمایه گذاران گمانه زنی درمورد احتمال افزایش تولید نفت توسط روسیه و عربستان را آغاز کرده اند. با این همه، تردیدها در این زمینه باقی است و نتیجه نهایی در نشست بیست و دوم ژوئن (اول تیرماه) اوپک مشخص می شود.
از سوی دیگر، تولید نفت آمریکا با بیش از ۲۷ درصد افزایش در ۲ سال گذشته به ۱۰ میلیون و ۷۳۰ هزار بشکه در روز رسیده است.
آمریکا اینک در تولید نفت عربستان را پشت سر گذاشته است و فقط با روسیه با تولید حدود ۱۱ میلیون بشکه در روز، رقابت می کند.
اقتصام*۳۰۶۱*۱۹۶۱*

همچنین مطالعه کنید:

معاون تولید شرکت ملی نفت ایران

بازسازی و نوسازی تأسیسات از الزام‌های تولید پایدار است

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از شانا, فرخ علیخانی صبح امروز (چهارشنبه، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *