صفحه اصلی / استان ها / قم / توسعه صنایع آب‌بر بدون توجه به مولفه‌های زیست محیطی، جنایت است

نایب رئیس شورای اسلامی شهر قم:

توسعه صنایع آب‌بر بدون توجه به مولفه‌های زیست محیطی، جنایت است

رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر قم گفت: توسعه صنایع آب بر و پر مصرف بدون توجه به مولفه‌های زیست محیطی و آلایندگی‌های صنعتی جنایت است.

به گزارش کسب و کار نیوز، حسن بختیاری ظهر امروز در نشست رسانه‌ای با موضوع توسعه استان؛ محیط زیست و مخاطرات آن با حضور فعالان محیط زیست با تاکید بر ضرورت توجه به عواقب توسعه صنعت در قم عنوان کرد: ما در عصر ارتباطات به سر می‌بریم و باید برخی از موضوعات مهم قبل از آن که دیر شود، رسانه‌ای گردد تا مردم نسبت بدان آگاه شوند.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر قم افزود: نیاز آبی برای برخی از صنایع در ذوب فلز و صنعت فولاد بالاست و آلایندگی‌هایی را به همراه دارد بسیاری از مسئولان توجهی به این مسائل ندارند و باید در این راستا مطالبه مردمی شکل بگیرد.

وی تصریح کرد: انتقال آب از حوزه‌ای به حوزه دیگر برای استفاده از آب شرب است و یک قطره آب شرب در صنعت نباید استفاده شود، چرا که مردم آن را نمی‌پذیرند.

بختیاری بیان کرد: مسئولان پیگیر هستند بخشی از آب دشت علی آباد را به یکی از شهرک‌های صنعتی ببرند، در حالی که علیآباد منطقه‌ای کم آب است و سیاست‌های کلان در جهت تامین آب پایدار باید به سمت صنایع کم مصرف آب برود.

آب سرشاخهای دز نباید صرف صنعت شود

وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۸ رشد جمعیت اگر ۳ درصد باشد کمبود آب جدی است، متاسفانه سهم آب در صنعت بالاست و آب با کیفیت خوب از سرشاخه دز یا دشت علی آباد نباید صرف صنعت شود.

رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر قم ادامه داد: توسعه صنایع آب بر و پر مصرف بدون توجه به مولفه‌های زیست محیطی و آلایندگی‌های صنعتی جنایت است.

وی گفت: در دو سال گذشته ۱۱ واحد به عنوان صنایع فلزی جهت دریافت مجوز در قم معرفی شدند و تعدادی در شهرک شکوهیه وجود دارد که توسعه صنایع فلزی را نشان می‌دهد.

بختیاری افزود: قم تبدیل به شهری صنعتی با رویکرد بازیافتی می‌شود و روغن‌های بازیافتی، آب و خاک منطقه را آلوده می‌کند؛ گفته می‌شود در چاه‌های سلفچگان روغن دیده شده است.

وی بیان کرد: تشکیل دریاچه‌ای از مواد بازیافتی در قم نتیجه غفلت مسئولان بوده است. در یک دهه گذشته چندین واحد صنعتی استان همچنان فعالند و هنوز به عنوان صنعت آلاینده اعلام نشده‌اند که باید نام این واحدها اعلام شود چرا که تهدیدی بر سلامت مردم به شمار می‌روند.

رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر قم یادآور شد: محیط زیست صنایع آلاینده را معرفی کند؛ هنوز هم در روند فعالیت واحدهای صنعتی به آلودگی خاک و آب توجهی نشده است، در حالی که اثرات منفی زیادی دارد.

وی تصریح کرد: گسترش صنایع در قم باید با رویکرد اصلی اتفاق بیفتد تا مفهوم توسعه پایدار را حفظ کنیم؛ بی توجهی به آلاینده‌ها هزینه‌های هنگفتی را تحمیل می‌کند، کما اینکه به معنای واقعی هم در این حوزه‌ها اشتغال نداریم و عمده کارگران اتباع هستند.

بختیاری یادآور شد: البته توجه به اشتغال آنان مهم است، اما باید بدانیم صنعتی که ایجاد آلودگی می‌کند، در ابتدا برای نیروهای کار مضر است. در این راستا اداره کار کوتاهی کرده ‌و سلامتی آن‌ها را پیگیری نکرده‌اند.

وی اظهار کرد: محیط زیست کارنامه دقیقی از فعالیت‌ها ندارند و باید رویکرد را اصلاح کند تا در مفهوم توسعه پایدار بتوانیم فعالیت‌ها را کنترل و هدایت کنیم.

عضو شورای اسلامی شهر قم خاطرنشان کرد: قم در منطقه گرم و خشک قرار دارد و محور تصمیم گیری توسعه شهری باید بر مبنای اقلیم باشد.

وی خاطرنشان کرد: در اصفهان صنایع فولادی و ذوب آهن و نیروگاه را در سال‌های اخیر توسعه دادند و مشکلات زیست محیطی شکل گرفت که باید در این زمینه مراقب باشیم.

بختیاری تصریح کرد: توسعه شهری بسترهای آلودگی را ارتقاء می‌‌بخشد. مردم باید در تصمیم گیری‌ها دخیل باشند و تصمیمات در اتاق‌های بسته گرفته نشود.

وی گفت: شهرک‌های صنعتی در جوار شهرها هستند و این آلایندگی‌های زیست محیطی بر سلامت مردم  اثر‌گذار است؛ با این حال ارزیابی‌های زیست محیطی در محدوده‌های صنعتی شکل نگرفته است.

عضو شورای اسلامی شهر قم متذکر شد: اگر واحدی سالها قبل بر اساس درخواستی ایجاد شده است، امروز باید کیفیت پساب‌ها و دودکشی‌ها کنترل گردد، آخرین وضعیت زیست محیطی واحدهای صنعتی را ارزیابی کرده و شناسنامه‌ای در خصوص زیست محیطی و تبعات احتمالی صادر شود.

وی تصریح کرد: باید به شرکت شهرک‌های صنعتی رسیدگی شود و مسئولان فراتر از وظایف سازمانی به موضوعات زیست محیطی توجه داشته باشند.

بختیاری خاطرنشان کرد: قانون هوای پاک که تصویب شد محدودیت‌ها و وظایف دستگاه‌ها را شفاف کرد و در آلاینده‌های صنعتی این قانون مبنای اصلی حرکت است و باید مورد مطالبه همه مردم و مسئولان باشد و ببینیم مسئولان در بخش اداری و شورای شهر و صنعت و معدن و محیط زیست در قبال این قانون چه کرده‌اند.

وی بیان کرد: در شورای اسلامی شهر مطالبه‌گری را تداوم می‌بخشیم، باید میان فعالان محیط زیست ارتباط تنگاتنگی وجود داشته باشد تا بحران را رفع کنیم.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

طرح کتابخوانی

شرکت ۹ هزار نفر در طرح کتابخوانی

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما, مرکز قم، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *